ÅrsrapporterRKKPEKK 2011
Kære Alle
Lad mig allerførst ønske alle tillykke med veloverstået årsrapport skrivning. Alle har nået at aflevere og få revideret årsrapporter – rigtig godt gået! Jeg er fuldstændigt på det rene med at det for mange har været en udfordring at nå det ind imellem alle de andre opgaver der presser sig på i en travl klinisk hverdag. Vi kommer dog nok alle til at indstille os på at der i de kommende år fortsat vil være krav til deadlines for aflevering, som en forudsætning for fortsat driftsstøtte og at der vil komme yderligere krav til strukturen i årsrapporterne. Derfor vil vi i kompetencecentrene meget gerne have en dialog om hvad vi kan gøre for at lette arbejdet med årsrapporterne.
Fra 1. Januar træder den tidligere omtalte reorganisering af RKKP i kraft. Det betyder bl.a. at KCØ bliver delt i Kompetencecenter for Klinisk Kvalitet og Sundhedsinformatik (KCKS-Øst) – det tidligere EKK og Kompetencecenter for Epidemiologi og Biostatistik (KCEB – ØST) = FCFS (organiseringen fremgår af vedlagte PP). Den ny organisering afspejler den udvikling der har været mod specialisering af kompetencecentrene. KCKS- Øst og Vest (det tidligere NIP sekretariat) vil varetage den daglige kontakt til databaserne og den løbende drift, mens de epidemiologiske/biostatiske kompetececentre som navnet siger vil være ansvarlige for de epidemiologiske og biostatistiske ydelser.
Her ved slutningen af året er der jo tradition for at se tilbage. Når jeg ser tilbage på 2011 i EKK regi, har det været de store arbejdsopgavers år:
· Der er etableret KMS opdateringsprojekt, som nu er næsten afsluttet. Vi forventer at skifte til de ny servere i begyndelsen af det ny år. I vil blive orienteret nærmere om dette, da det vil betyde at KMS vil være utilgængelig i en kortere periode
· Analyseportalen opdatering, hvor både software og hardware opdateres. Projektet er endnu ikke helt i hus, da der har været langt flere udfordringer i opsætning af ny servere end forudset, men vi forventer at være klar til drift i første kvartal. I vil blive nærmere orienteret
· Etablering af nyt website (http://www.regionh.dk/kliniskedatabaser/menu/), til erstatning for vores gamle (hvis man bruger den gamle adresse bliver man omdirigeret til den ny) – det vil dog under alle omstændigheder være en god ide at markere den ny adresse som en ’favorit’. På det ny website er der links til KMS og Analyseportal. Der er præsentation af samtlige databaser tilknyttet KCKS-Øst. Vi modtager meget gerne forslag til ændringer på websitet.
· EKK genopretning. Ved årets start var EKK bagud med 4.800 timers arbejde, dette er i løbet af året ved en stor indsats fra medarbejdere og konsulenter blevet reduceret til ca. 1.000 timer, som vi regner på at få afviklet i første halvdel af 2012. Yderligere har vi arbejdet med at få etableret faste samarbejdsformer og rutiner for dokumentation, vi er kommet langt, men det er jo et arbejde som aldrig stopper. Der vedlægges en opdateret version af hvad vi leverer som basisydelser, driftsydelser og konsulentydelser (dvs. efter konkret aftale og honorering)
Året 2011 var også året hvor der kom stor politisk og administrativ bevågenhed på området; vi har i det forgangne år haft besøg af Rigsrevisionen, der forventes at udkomme med en rapport i februar. Senest har vi også haft besøg af Datatilsynet. Vi har endnu ikke modtaget notatet fra Datatilsynet, men på mødet blev det klart meddelt at kliniske kvalitetsdatabaser ikke må anvendes til egentlig journalføring eller på anden vis danne grundlag for behandlingsbeslutninger i forhold til den enkelte patient. I vil blive orienteret nærmere når vi modtager notatet fra Datatilsynet.
I 2011 oplevede vi desværre også at der var flere kliniske kvalitetsdatabaser, som ikke fik driftsbevilling til 2012, der er dog en fortsat dialog i RKKP og sundhedsdirektørkredsen om dette.
I november kunne EKK fejre 10 års jubilæum med et gå hjem møde, med videnskabelig præsentationer og dialog om komorbiditet og datafangst. Jeg regner med at vi også i 2012 vil holde et par lignende arrangementer for dem der arbejder med og har interesse for kliniske kvalitetsdatabaser
Med ønsket om en glædelig jul og et godt og udfordrende nytår til alle
Karen Marie Lyng
P.S. jeg vil sætte pris på at denne nyhedsmail blev videresendt til alle i databasens styregruppe og de der i øvrigt beskæftiger sig med området.
Nyhedsbrev 2012-2 er netop udsendt. Se ovenfor under Nyhedsbreve.
Varsling af ansøgningsproces - udmøntning af regionerne udviklingspulje for klinisk kvalitet for 2013
I forbindelse med dannelsen af IMT ændrede Enhed for Klinisk Kvalitet navn til Sektion for Klinisk Information & Data (KID)