Tilbage til menuen

Indledning til evalueringsworkshop

Der blev torsdag d. 15. september afholdt en workshop om den overordnede evaluering af Kronikerprogrammet.
Om formiddagen, hvor vi fik besøg af professor Peter Dahler-Larsen fra Syddansk Universitet, var der åbent for alle. Fokus for formiddagens oplæg var, hvad er det vi ønsker at anvende evalueringerne til? Hvem er aftagerne? Og hvorfor er det så vigtigt at være klar på, hvem ens målgruppe for evalueringen er?

Dernæst så vi på, hvordan er det man kan måle effekt, selv om effekt er svær at måle? Principperne og indholdet i 'virkningsevaluering' blev genemgået.

Endelig blev der sat fokus på, hvornår og hvordan det giver mening at inddrage brugerne i en evaluering. 
 
Der var ca. 100 deltagere, som primært kom fra Kronikerprogrammet og fra kommunerne. Slides fra formiddagens program kan downloades i boksen til højre.
 
Vi siger tak for en spændende dag med masser af input.
 
Indledning evalueringsworkshop 150911.pdf

Peter Dahler Larsen 150911.pdf