Tilbage til menuen

Hyppigt stillede spørgsmål til K5

 

INDHOLD:

Hvad betyder det at K5 er et "demonstrationsprojekt"?

Nogle siger, at K5's Plan- og koordinationsmodul "bare er en patientkalender"? Hvis det er rigtigt, hvorfor er der så brug for at opbygge et helt nyt it-system til det?

Hvad menes der med, at grundkonceptet i Plan- og koordinationsmodulet er forløb, plan, ydelse?

Hvad menes der med begrebet "forløbsplan"?

Hvordan hænger K5 sammen med booking-modulet i Det borgernære hospital?

Hvorfor har man afgrænset projektet fra resultat-/datavisning?

Bliver der ikke adgang til at se resultater i Plan- og koordinationsmodulet?

Hvordan hænger K5 sammen med det Nationale Patientindeks og Sundhedsjournalen?

Hvad er sammenhængen mellem kataloget over ydelser i K5's Plan- og koordinationsmodul og de indsatser, man kan se i SOFT-portalen via sundhed.dk?

Kan patienterne få adgang til at se planen for deres eget forløb i Plan- og koordinationsmodulet?

Hvordan hænger K5 sammen med patientportalen i Region Sjælland og de andre regioners kronikerprojekter?

Hvad står man egentlig med i hånden, når K5-projektet er gennemført?

Hvor skal K5 i pilotdrift og på hvilket hospital?

Hvornår kommer K5 ud til resten af regionen?


SVAR:

Hvad betyder det at K5 er et "demonstrationsprojekt"?
At K5-projektet er et innovativt projekt, der skal afprøve et koncept for et Plan- og koordinationsmodul til it-understøttelse af forløbsprogrammer i et simuleret set-up. Formålet er at vurdere, hvilken nytteværdi der kan opnås med et sådant it-system, og hvad det vil kræve at udvikle og implementere i regionen.

Nogle siger, at K5's Plan- og koordinationsmodul "bare er en patientkalender"? Hvis det er rigtigt, hvorfor er der så brug for at opbygge et helt nyt it-system til det?
Et Plan- og koordinationsmodul skal som et af sine outputs kunne give en liste over datoer eller tidsintervaller, hvor bestemte ydelser bør udføres for en konkret, kronisk patient, såfremt forløbsprogrammet skal overholdes. På den måde kan systemet godt opfattes som en kalender, der giver alle aktører på tværs af sektorer en fælles overblik over patientens plan.
Konceptet lægger imidlertid op til megen anden funktionalitet, der understøtter en planlægning og koordinering af det enkelte patientforløb i forhold til patientens behov og motivation. Fx skal det sikres, at planen til enhver tid lever op til forløbsprogrammet, også hvis programmet ændres i fremtiden. Det er også nødvendigt, at systemet viser, hvis der er afvigelser fra planen, hvad enten de skyldes, at patienten udebliver, aflyser eller der er truffet andre aftaler.
Systemet skal også gøre det muligt at følge op på kvaliteten - fx i hvor høj grad ét eller flere forløb afviger fra de aftalte forløbsprogrammer.

Hvad menes der med, at grundkonceptet i Plan- og koordinationsmodulet er forløb, plan, ydelse?
K5-projektets metode er en innovativ og iterativ tilgang til at udvikle en it-løsning baseret på  en konceptualisering af den grundlæggende problemstilling: at sundhedsvæsenet i dag ikke har noget reelt, generelt accepteret bud på, hvordan sundhedsprofessionelle effektivt kan koordinere og planlægge deres forskellige sundhedsfaglige indsatser i et tværsektorielt patientforløb (for kronikere). K5 har identificeret grundkoncepterne forløb, plan og ydelse som helt centrale for en universel løsning:

  •  Tværsektoriel forløbsorientering baseret på forløbsprogrammernes anvisninger på nødvendige og anbefalede sundhedsfaglige indsatser udtrykt som hhv. udførte og planlagte ydelser samt relationen til de hertil hørende ydelsesproducenter
  • Fælles plan med afledte muligheder for tværsektoriel forløbskoordination af ydelser i forhold til forløbsprogrammernes anviste sundhedsfaglige indsatser udtrykt som ydelser
  • Ydelsesorientering baseret på relevante ydelsesproducenter med hertil hørende muligheder for opgaveflytning efter LEON-princippet (Lavest Effektive OmkostningsNiveau).

Hvad menes der med begrebet "forløbsplan"?Forløbsplaner er operationaliserede standardplaner, som udarbejdes på baggrund af regionens forløbsprogrammer. K5-projektet har til demonstrationsprojektet udarbejdet forslag til en række forløbsplaner, men arbejdet skal fortsætte, hvis det besluttes at gå videre med at udvikle og implementere et fremtidigt Plan- og koordinationsmodul.

Hvordan hænger K5 sammen med booking-modulet i Det borgernære hospital?
Demonstrationsprojektet K5 omfatter ikke booking. Men et fremtidigt Plan- og koordinationsmodul skal kunne fungere i samspil med de eksisterende booking-systemer.

Hvorfor har man afgrænset projektet fra resultat-/datavisning?
Demonstrationsprojektet skal undersøge værdien af it-understøttelse af forløbsplaner for kroniske syge borgere med henblik på planlægning og koordinering på tværs af sektorer.

Hvis det efter demonstrationsprojektet besluttes at udvikle og implementere et Plan- og koordinationsmodul, skal der etableres integrationer til en række eksisterende it-systemer, hvor brugerne kan se resultater, diagnoser og andre data.

Det er besluttet ikke at bruge tid og penge i K5-projektet på at etablere disse integrationer, da der er tale om et demonstrationsprojekt, der afprøver, hvorvidt forløb-plan-ydelse er anvendeligt som grundlæggende koncept. Til gengæld skal projektet definere, hvilke resultater og andre data de tværsektorielle aktører som minimum har brug for at få adgang til fra et Plan- og koordinationsmodul. Projektet skal også i sin evalueringsrapport gøre rede for, hvor let/svært det bliver at etablere sådanne dataadgange og give et groft budgetoverslag.

Bliver der ikke adgang til at se resultater i Plan- og koordinationsmodulet?
For at gøre afprøvningen af demonstrationsversionen af et Plan- og koordinationsmodul så virkelighedsnær som muligt arbejder man i demonstrationsprojektet med at simulere en visning af udvalgte resultater og diagnoser fra mange og tværsektorielle kilder.

Hvis det efter K5-projektet besluttes at udvikle og implementere et Plan- og koordinationsmodul, vil brugerne ønske, at resultater og diagnoser vises i deres egne systemer. Men det kan også vise sig, at der vil være ønske om i visse sammenhænge at kunne tilgå en specialdesignet visning af lige præcis de data, der er relevante i en konkret arbejdssituation, fx en konsultation med en diabetespatient.

Hvordan hænger K5 sammen med det Nationale Patientindeks og Sundhedsjournalen?
I første omgang har K5-projektet fokuseret på den fremadrettede planlægning af en kronisk patients forløb. Klinikeren har brug for resultatdata for at kunne planlægge, og det bliver derfor nødvendigt at skaffe data fra mange kilder og på tværs af sektorerne. NPI, LPR og DAMD kan være eksempler på datakilder.

Der er en desuden en funktionel og muligvis datamæssig snitflade mellem et fremtidigt Plan- og koordinationsmodul og Sundhedsjournalen. Der er dog bl.a. den forskel, at Plan- og koordinationsmodulet vil have funktionalitet til fremadrettet planlægning og koordination af ydelser på baggrund af dynamiske forløbsplaner, medens Sundhedsjournalen kun viser data bagud. K5-projektet vil redegøre for sådanne sammenhænge og snitflader i sin evalueringsrapport.

Hvad er sammenhængen mellem kataloget over ydelser i K5's Plan- og koordinationsmodul og de indsatser, man kan se i SOFT-portalen via sundhed.dk?
SOFT-portalen viser kommuners og hospitalers udbud af rehabiliteringsindsatser. Det er de samme indsatser - eller ydelser - som kan planlægges for en kronisk patient i et Plan- og koordinationsmodul, afhængigt af borgernes bopæl og stratificeringsniveau. I demonstrationsprojektet er der foretaget en mapning til SOFT-katalogets ydelser, således at det kan bruges i en it-sammenhæng.

Kan patienterne få adgang til at se planen for deres eget forløb i Plan- og koordinationsmodulet?
I K5-projektet arbejdes der med et scenarie, hvor patienter får adgang til at se deres plan og relevante resultater og selv opdatere de ydelser, som de selv har ansvaret for. Selve udviklingen af denne funktionalitet indgår ikke i demonstrationsprojektet.

I et fremtidigt Plan- og koordinationsmodul vil det være særdeles meningsfuldt at understøtte "patient empowerment", bl.a. gennem en "Patientstation" og ved at oprette ydelser/indsatser, som patienten selv udfører.

Hvordan hænger K5 sammen med patientportalen i Region Sjælland og de andre regioners kronikerprojekter?
Region Hovedstadens Kronikerprojekt 5 har visse, få fællesnævnere med tværsektorielle projekter i Nordjylland, Syddanmark og Sjællands regioner:

  • Region Nordjylland: Generisk og tværsektorielt knudepunkt, som i første omgang målrettes KOL-patienter for at reducere (gen)indlæggelser samt fremme til selvhjælp. Projektet skal køre i sygehusregi samt i samtlige kommuner.
  • Region Syddanmark: Generisk og tværsektoriel kronikerjournal, som i første omgang målrettes hjerte-rehabilitering. Projektet skal køre i sygehusregi samt i to kommuner.
  • Region Sjælland: Helbredsprofilen, som er et forebyggende tilbud til borgere, der endnu ikke er blevet patienter. Projektet skal køre på tværs af regionen.

Hvad står man egentlig med i hånden, når K5-projektet er gennemført?
Når K5-projektet er gennemført i maj 2012, forventes følgende at være leveret:

1) En demonstrations-version (også kaldet en prototype) af et tværsektorielt Plan- og koordinationsmodul

2) En kravspecifikation og en beskrivelse af den anbefalede it-arkitektur for et fremtidigt Plan- og koordinationsmodul

En evalueringsrapport, der giver beslutningstagerne et grundlag for at tage stilling til, om konceptet skal udvikles til regionen. Hvis svaret bliver et JA, kan leverance 1 og 2 indgå i udbudsmaterialet.

Evalueringsrapporten vil bl.a. indeholde et afsnit om mulige gevinster på det sundhedsøkonomiske, kliniske og tekniske område: Holder tesen om, at et Plan- og koordinationsmodul kan være et fundament for at tilvejebringe reelle sammenhængende, tværsektorielle patientforløb, der lever op til de faglige standarder i forløbsprogrammerne?

Evalueringsrapporten vil også opridse forudsætninger for at kunne høste disse gevinster (nødvendige beslutninger, standarder, adgange til fælles data-services m.m.)

Desuden kan erfaringerne fra demonstrationsprojektet bidrage til at reducere risiciene i et efterfølgende anskaffelsesprojekt væsentligt - i modsætning til hvis man var sprunget direkte ud i det, uden en forudgående afprøvning af koncept, fremgangsmåde og teknologi.

Hvor skal K5 i pilotdrift og på hvilket hospital?
K5-projektet planlægger ikke nogen pilotdrift, da projektet ikke udvikler et færdigt system, der skal i drift. Den demonstrationsversion af et Plan- og koordinationsmodul, som K5-projektet udvikler, skal i stedet afprøves i Region Hovedstadens it-eksperimentarium, ITX. Hér deltager repræsentanter fra kommune, praksis og hospital, som vil gennemspille nogle typiske brugersituationer. På grundlag af ITX-afprøvningen får projektet verificeret/falsificeret en række hypoteser om, hvilken nytteværdi et sådant it-system kan give.

Hvornår kommer K5 ud til resten af regionen?
Det ved vi først, når beslutningstagerne på grundlag af K5-projektets evalueringsrapport har taget stilling til, om man vil gå videre med at udvikle og implementere et tværsektorielt Plan- og koordinationsmodul til regionen. Evalueringsrapporten foreligger i maj 2012. Under alle omstændigheder vil opgaven skulle i udbud. Fra det øjeblik en beslutning er truffet og midlerne allokeret, vil der formentlig gå 12-24 måneder, før de første brugere kan begynde at anvende version 1 af systemet.




Redaktør
Dorthe Bødker
Email:R2NQzo.rrUMff5@AkhF0Gr.dk