Videre til indhold. |

Hop til indhold
Sådan vil denne side se ud når den bliver printet. Dog uden denne boks.
Annullér print og gå tilbage til siden.
 


Tilbage til menuen

Regionsrådsformanden

Sophie Hæstorp Andersen (A) er regionsrådsformand og desuden formand for forretningsudvalget.
Sophie Hæstorp Andersen Sophie Hæstorp Andersen
Al post til: Regionsgården,
Kongens Vænge 2
3400  Hillerød

Tlf. 38 66 51 00
Mail: regionsraadsformand@regionh.dk   

Download foto i stort format 

 
Levnedsforløb:

  • Valgt til regionsrådsformand i Region Hovedstaden fra 2014-17.
  • Formand for Folketingets Sundheds- og Forebyggelsesudvalg fra 2012-2013.
  • Sundhedsordfører for Socialdemokratiet i Folketinget 2009-13.
  • Boligordfører for Socialdemokratiet 2007-09.
  • Folketingsmedlem for Socialdemokratiet i Københavns Omegns Storkreds fra 13. november 2007-januar 2014.
  • Integrationsordfører og IT-ordfører for Socialdemokratiet 2007.
  • Folketingsmedlem for Socialdemokratiet i Vestre Storkreds fra 20. februar 2007 til 13. november 2007.
  • Medlem af forberedelsesudvalget og regionsrådet i Region Hovedstaden 2006-2007.
  • Fuldmægtig, Socialforvaltningen, Københavns Kommune, 2006-07.
  • Uddannet cand.scient.pol. (Københavns Universitet), 2006.
  • Sundhedsordfører for Socialdemokratiet i Folketinget, 2001-05.
  • Folketingsmedlem for Socialdemokratiet i Vestre Storkreds fra 20. november 2001 til 8. februar 2005.
  • Studentermedarbejder, Socialdemokratiets ledelsessekretariat for daværende partiformand og statsminister Poul Nyrup Rasmussen på Christiansborg, 2001.
  • International sekretær, Danmarks Socialdemokratiske Ungdom, 1999-2001.
  • Studentermedarbejder i Folketinget for socialdemokratiske folketingsmedlemmer 1997-99.
  • Postarbejder, Post Danmark, 1994-97.
  • Student (Gladsaxe Gymnasium), 1994.
  • Udvekslingsstudent (Aurora Central High School, Colorado, USA), 1990-91.
Adresse: 
Colbjørnsensgade 17, 3 tv
1652 København V
Webredaktør
webredaktoer
Email:82YrT5.regionhstabe.dk