Hop til indhold
Sådan vil denne side se ud når den bliver printet. Dog uden denne boks.
Annullér print og gå tilbage til siden.
 

Tilbage til menuen

De internationale trafikkorridorer

Med åbningen af Femern-forbindelsen i 2020/21 får vi direkte adgang til Nordtyskland og med de norske og svenske overvejelser om højhastighedstog mellem de skandinaviske hovedstæder og store byer, bliver vi det centrale omdrejningspunkt i transportnettet mellem Skandinavien og det øvrige Europa.
For at styrke den geografiske sammenhæng med såvel det øvrige Skandinavien som Europa, indgår regionen i to EU-støttede projekter med andre storbyregioner og byer.

Den skandinaviske 8 millioners by (COINCO)
Projektet skal medvirke til at skabe et fælles arbejdsmarked med global konkurrencekraft ved at binde Osloregionen-Gøteborgregionen-Øresundsregionen sammen med et miljøvenligt og effektivt transportsystem som fx højhastighedstog. Læs mere på: www.8millioncity.com

Grøn transportkorridor mellem Øresund og Hamborg (STRING)
Projektet skal være med til at vise, hvordan der kan etableres en grøn transportkorridor gennem Øresundsregionen til Hamburg for international vare- og persontransport.

Projektets målsætning er at forberede erhvervslivet og beslutningstagere på de særlige forhold og muligheder der knytter sig til udvikling af innovative og mere miljøvenlige transport- og logistikløsninger. Læs mere på www.greenstringcorridor.org 




Redaktør
Koncern Regional Udvikling
Email:Dig.FOq@6MOXE5C.dk