Den regionale udviklingsplan beskriver de politiske målsætninger og udfordringer på uddannelsesområdet.
De fire udfordringer kræver hver sin indsats, og i den regionale udviklingsplan beskrives de særlige problemstillinger og løsningsforslag inden for de fire udfordringer.
Kontakt en uddannelsesmedarbejder
Det bør du være opmærksom på
Det viser en undersøgelse gennemført for Region Hovedstaden
Ansøgere til gymnasier og hf-kurser får som planlagt besked om, hvor de optaget 23. maj 2011.
10.000 virksomheder i hovedstadsregionen får tilbudt besøg af en praktikkonsulent
Henholdsvis 13 % og 6 % flere ansøgere til en HF eller gymnasieplads end sidste år.
Pressemeddelelse: 17 flere gymnasier tilbyder studieretningen bioteknologi fra årsskiftet.
Erhvervsskolen Nordsjælland udvider i løbet af de næste tre år med afdelinger i Halsnæs og tre andre nordsjællandske kommuner. Kommunernes og det private erhvervslivs hensigt er, at alle får en praktikplads.
Pressemeddelelse: Der er stor ulighed i uddannelsesadfærden i Region Hovedstaden. Det viser en ny undersøgelse, som nu skal bruges til at rette op på problemerne.
Pressemeddelelse: Nyt projekt skal gøre regionens gymnasier til nationale foregangsgymnasier på innovationsområdet.
Pressemeddelelse: Ni ud af ti af hovedstadsregionens unge kommer ind på deres drømmegymnasium