Pengene gives til projekter, som kan afsluttes senest i april 2008. Ansøgningsfrist er den 4. juni.
De 100 mio. kr. gives inden for tre områder:
AnsøgningDu finder det elektroniske ansøgningsskema, som skal anvendes, her (bemærk, at du skal oprette dig som bruger). Det er de centrale midler, der skal søges.
Ansøgningerne sendes til Erhvervs- og Byggestyrelsen, som videresender ansøgningerne til Vækstforum for Region Hovedstaden.
Ansøgningsfrist er den 4. juni.
Erhvervs- og Byggestyrelsen modtager de regionale vækstforas prioriteringer og indstillinger om godkendelse eller afslag på ansøgninger midt i juni.
Hvor kommer pengene fra?Pengene er udisponerede midler under Socialfondens Mål 3 for perioden 2000-2006, og projekterne skal være afsluttede (alle udgifter afholdt og betalt) senest med udgangen af april 2008.
Den korte ansøgningsfrist betyder samtidig, at det er vigtigt, at der kan gives en hurtig sikkerhed for, at projektet har en bæredygtig økonomi for så vidt angår den nationale medfinansiering på mindst 50 % af projektets samlede udgifter.
Endelig skal de indstillede projekter leve op til de ønsker, krav og forventninger, der er til den fremtidige regionale erhvervspolitiske strukturfondsindsats i 2007-2013. Se Region Hovedstadens erhvervsudviklingsstrategi her
Yderligere informationVækstforumsekretariatet for Region Hovedstaden kan kontaktes for yderligere information: