Hop til indhold
Sådan vil denne side se ud når den bliver printet. Dog uden denne boks.
Annullér print og gå tilbage til siden.
 

Tilbage til menuen
02-04-2008

Dialogmøderne om ældreplanen blev rundet af

Dagens emner var forebyggelse af unødvendige indlæggelser, værdier og omsorg, den gode udskrivning og medicin. Opsamlingen fandt sted på Arken den 1. april.
Foto af deltagere.
Af Ulf Joel Jensen
Foto: Poul Rasmussen


Den 1. april lagde kunstmuseet Arken gulv til en afrunding af Region Hovedstadens dialogmøder om den kommende ældreplan.

Formanden for det regionale ældreråd, Axel Mossin, indledte dagen med at udtrykke sin store tilfredshed med dialogmøderne:
- Region Hovedstaden har lagt sig i førerfeltet, når det gælder borgerinddragelse – og det er meget positivt, understregede han bl.a.

Forebyggelse af indlæggelser
Resten af dagen var inddelt i fire overordnede temaer. Første emne var forebyggelse af unødvendige indlæggelser. Praktiserende læge Ole Risby Mortensen fra Espergærde fortalte bl.a. om Helsingør Kommunes gode erfaringer med at etablere et Akutteam med specialiserede sygeplejersker, som kan tilkaldes af lægen for at forebygge de indlæggelser, der kan forebygges.

Herefter fortalte Ole Larsen, udgående sygeplejerske fra Frederiksberg Hospital om den akutte modtageafdelings udgående funktion, hvor afdelingens sygeplejersker kører ud på cykel for at behandle patienterne i eget hjem. Ledende oversygeplejerske Suzanne Trolle og ledende overlæge Vagn Bach fra Hillerød Hospital afrundede emnet med at fortælle om etableringen af geriatri på den akutte afdeling.

Ved den efterfølgende debat førte var en af hovedkonklusionerne, at de unødvendige indlæggelser nok skal forebygges, og at patienterne i de tilfælde, hvor det er muligt, i videst mulig omfang skal behandles hjemme, men at det ikke betyder, at der skal laves sekundære hospitaler. Eller at man skal løse alle opgaver uden for hospitalets mure.

Den gode udskrivning
Dagens næste tema handlede om værdier og omsorg – oversygeplejerske Berit Juhl fra Frederiksberg Hospital fortalte om, hvordan de arbejder med at omsætte hospitalets værdier til dagligt og konkret indhold for patienterne. Her har man lavet konkrete mål for den daglige pleje – og måler på indsatsen ved at lave små spørgeskemaundersøgelser, når patienterne udskrives.

Dagens tredje tema handlede om den gode udskrivning. Høje Tåstrup Kommunes ældrechef Karen Koefoed fortalte om et projekt, hvor patientens praktiserende læge og den kommunale hjemmesygeplejerske laver opfølgende besøg i patientens hjem efter indlæggelse. Projektet er afsluttet, og konklusionerne er ganske klare: Der er store samfundsøkonomiske besparelser at hente – og patienterne oplever en bedre kvalitet.

Ergoterapeut Pia Kjær fra Gentofte Hospital fortalte om et såkaldt ”følge-hjem-projekt”, hvor personale fra hospital og kommunerne følger patienterne hjem for bl.a. at vurdere deres fysiske formåen og de praktiske rammer i hjemmet. Overlæge Carsten Hendriksen fra Bispebjerg Hospital fortalte om kompetencedeling på tværs af sektorgrænserne. Han refererede bl.a. til projektet SIKS, der er et samarbejde mellem hospital, praksislæger og kommunalt et sundhedscenter om kroniske sygdomme.

Medicinproblemer
Dagens sidste tema var medicin. Farmaceut Helle Pasgaard Jepsen fra Hvidovre Hospital talte om Operation Life-projektet og medicinafstemning, hvor man vil forebygge de mest almindelige – og meget farlige – fejl ved patientens medicinering ved at fokusere på overgangene mellem afdelinger og overgangen mellem sektorer. Til stor undren for mange af de fremmødte i salen kunne hun – og dagens panel – fortælle, at der ganske ofte er problemer med patienternes medicin.

Denne tråd samlede dagens sidste oplægsholder, medicinkonsulent Randi Annikki Mortensen fra Københavns Kommune, op på. Hun kunne bl.a. fortælle om Københavns Kommunes bestræbelser på at minimere fejlkilderne i hjemmeplejens medicindispensering hos de ældre patienter og refererede bl.a. en undersøgelse fra 2006, som påviste, at der er fejl i omkring 60 pct. af alle plejehjemsbeboeres medicin.

Med dette oplæg var dagens møde og runden af dialogmøder forbi. Nu venter det politiske og administrative arbejde, før forslaget til en ældreplan senere på året kan sendes i høring.


Redaktør
Christian Hult
Email yasQ@39NgnYB.dk