Hop til indhold
Sådan vil denne side se ud når den bliver printet. Dog uden denne boks.
Annullér print og gå tilbage til siden.
 

Tilbage til menuen
24-11-2008

Enighed om nye scannere

Pressemeddelelse: Rigshospitalets to nye scannere gør det muligt at foretage yderligere 2.000 undersøgelser.
Regionens koncerndirektion og relevante hospitaler mødtes
I anledning af den kritik, der har været rejst af Region Hovedstadens indkøb af CT-scannere til Rigshospitalet, har der været afholdt møde mellem Koncerndirektionen i Region Hovedstaden og de relevante hospitaler og afdelinger.

Lever op til Rigets kravspecifikationer
Der var på mødet enighed om, at den scanner, der har vundet udbuddet, fuldt ud lever op til Rigshospitalets kravspecifikationer. Det er også i forbindelse med udbudsprocessen blevet klart, at der er en teknologisk udvikling på vej, der gør, at vi i fremtiden vil have mulighed for yderligere diagnostiske undersøgelser til gavn for kræftpatienterne.

Senere udbud
”Det vil kunne indgå i et senere udbud, og det er da min forventning, at man også på Rigshospitalet og andre hospitaler, der behandler kræftpatienter, vil få mulighed for et senere tidspunkt at anskaffe sådanne scannere”, siger koncerndirektør i Region Hovedstaden Morten Rand Jensen.

Proces bliver evalueret
Det har været rejst kritik af processen, og den kritik vil indgå i den evaluering, som Region Hovedstaden og Danske Regioner vil gennemføre med henblik på fremtidige udbud.

Forøgelse på 25 procent
Rigshospitalets to nye scannere gør det muligt at foretage yderligere 2.000 undersøgelser af kræftpatienter end med de nuværende scannere. Det er en forøgelse på 25 procent per scanner.

For yderligere oplysninger:

  • Koncerndirektør i Region Hovedstaden Morten Rand Jensen. Mobil: 26 73 38 20
  • Pressevagten: 70209588