Hop til indhold
Sådan vil denne side se ud når den bliver printet. Dog uden denne boks.
Annullér print og gå tilbage til siden.
 

Tilbage til menuen
27-11-2008

Kataloget fra borgertopmødet er udkommet

800 borgere var til borgertopmøde 1. nov. 2008. Emnet for mødet var fremtidens sundhedsvæsen. Resultatet af mødet kan nu læses i et borgerkatalog, der indeholder facts, ideer og ønsker fra deltagerne.
Foto af forsiden af Borgerkataloget
834 danske borgere deltog i et kæmpe borgertopmøde afholdt samtidig i de 4 regioner:
  • Region Nordjylland
  • Region Midtjylland
  • Region Sjælland
  • Region Hovedstaden
Borgerkataloget gengiver i original form alle indsamlede resultater fra de fire borgertopmøder:

14 spørgsmål vurderet og prioriteret af borgerne
Hvordan vurderer og prioriterer borgerne 14 vigtige, konkrete spørgsmål for politikernes sundhedspolitiske arbejde – om egetansvar, om ressourcer, om principper for prioriteringer, om sundhedsvæsenet som et fællesskab eller en vare. Borgerne stemte elektronisk så man kunne se resultatet med det samme.

268 postkort sendt til politikerne med ideer
Idéer, overvejelser og alternative svar iøvrigt fra borgerne – i form af i alt 268 sendte postkort på dagen til regionspolitikerne.

Borgerne vil gerne deltage igen
Hvad mener borgerne om at være med på borgertopmøderne – svar fra evalueringen sidst på dagen, for eksempel svarer mere end 98 procent af borgerne ’’ja, tak” til at ville deltage en anden gang.

Hvem får tilsendt borgerkataloget?
Alle deltagere på borgertopmøderne modtager dette Borgerkatalog. Også de der havde tilmeldt sig men fik afslag, de der tilmeldte sig for sent og samtlige 205 regionspolitikere i Danmark.

Politisk behandling i Danske Regioner
Herefter skal det bruges som oplæg til Danske Regioners Sundhedspolitiske Topmøde i januar 2009 og i forbindelse med Danske Regioners generalforsamling i april 2009.

Hent PFD-filen af borgerkataloget her
Redaktør
Ulrik Borgermann
Email DiguTLIZGrp1@5NY7bRD.dk