Hop til indhold
Sådan vil denne side se ud når den bliver printet. Dog uden denne boks.
Annullér print og gå tilbage til siden.
 

Tilbage til menuen
20-02-2009

Akutbehandling når det gælder

Pressemeddelelse: Det præhospitale og akutte beredskab før og nu – fra transportopgave til en sundhedsfaglig kerneydelse.

Region Hovedstaden byder tirsdag den 24. februar velkommen til præhospital- og akutkonference på Herlev Hospital kl. 9.30-16.00 i det store auditorium.

Fokus på behandling i hjemmet eller på skadestedet før ankomst til hospitalet
På konferencen sætter Region Hovedstaden fokus på fremtidens præhospitale- og akutte beredskab, der i disse år er under reorganisering. Tidligere var det først og fremmest en transportopgave, hvor det handlede om hurtigt at transportere patienten til et hospital. I dag starter behandlingen allerede i hjemmet eller på skadestedet og fortsætter i ambulancen.

Nye ambulancer og vagtcentral
Fra efteråret 2009 får Region Hovedstaden nye ambulancer med telemedicinsk udstyr og en ny fælles vagtcentral, hvor sundhedsfagligt personale vil stå klar til at vejlede borgerne. Det betyder, at borgerne fremover kan forvente at få en meget mere sikker vurdering af behovet for hjælp, og at dem, der trænger mest, får hjælpen hurtigst.

- Det, vi sikrer, er, at vi anvender ambulancerne og lægerne bedst muligt. Samtidig får flere af ambulancerne paramedicinere, som kan starte med avanceret behandling ved fx hjertestop hjemme hos patienten eller i ambulancen. Og ambulancerne får telemedicin, så de på vejen kan kommunikere med vagtcentralen og skadestuen – som nu kommer til at hedde akutmodtagelsen. På den måde får patienterne en både hurtigere og bedre behandling, siger Freddy Lippert, der er enhedschef for Akut Medicin i Region Hovedstaden.

Ambulancer – kontrakter underskrevet med de tre nye operatører
Region Hovedstaden har netop underskrevet kontrakten med de tre operatører, der fra 1. september 2009 skal stå for ambulancekørslen. Det drejer sig om Falck A/S, der skal køre i størstedelen af regionen, mens Københavns Brandvæsen skal køre i dele af København og Frederiksberg Brandvæsen på Frederiksberg og i Vanløse. De tre operatører skal opfylde de samme kvalitetskrav.

Speciallæger på akutmodtagelser på fire områdehospitaler
I fremtiden vil det ikke kun være ambulancer og vagtcentralen, der bliver forbedret. Der vil også blive oprettet nye akutmodtagelser på områdehospitalerne og på Rigshospitalet. I Region Hovedstaden er de fire områdehospitaler: Hillerød, Herlev, Hvidovre og Bispebjerg. Akutmodtagelser på disse hospitaler vil være nye afdelinger og skal afløse de tidligere skadestuer og modtageafsnit. På afdelingerne samler man al akut behandling, og der vil være speciallæger hele døgnet, nyt udstyr og ny indretning.


Fakta 

  • Ambulancerne vil i fremtiden være udstyret med GPS. Dermed kan vagtcentralen altid se, hvor nærmeste ambulance er, og ambulancen vil altid kunne vælge den hurtigste vej.
  • Både ambulancepersonalet, vagtcentralen og hospitalspersonalet vil via det telemedicinske udstyr kunne modtage samme vigtige information om patientens tilstand. Fx vil hospitalet via web-kamera kunne følge behandlingen i ambulancen.
  • Alene i Region Hovedstaden kører en ambulance ud til borgerne mere end 160.000 gange om året.
  • Hvert år besøger omkring 350.000 borgere Region Hovedstadens akutmodtagelser.
  • Region Hovedstaden er landets største, hvor cirka 30 procent af landets befolkning bor.
  • Dagligt er knap 16.000 borgere i kontakt med et af Region Hovedstadens hospitaler.

Yderligere oplysninger

- Freddy Lippert, enhedschef for Akutmedicin i Region Hovedstaden, tlf. 3116 6827
- Svend Hartling, koncerndirektør i Region Hovedstaden, tlf. 4026 6887
- Pressevagten, tlf. 7020 9588

Redaktør
Ulrik Borgermann
Email DiguTLIZGrp1@5NY7bRD.dk


Redaktør
Regionhovedstaden
Email