Hop til indhold
Sådan vil denne side se ud når den bliver printet. Dog uden denne boks.
Annullér print og gå tilbage til siden.
 

Tilbage til menuen

Gå lige ind og få en røntgenundersøgelse

En renovering af Glostrup Hospitals ene behandlingsbygning giver kortere ventetider på røntgenundersøgelser og MR scanninger.
Fra venstre hospitalsdirektør Klaus Lunding, regionsrådsformand Vibeke Storm Rasmussen og ledende overradiograf Preben Thomassen i et konventionelt røntgenrum. Fra venstre hospitalsdirektør Klaus Lunding, regionsrådsformand Vibeke Storm Rasmussen, en fotograf og ledende overradiograf Preben Thomassen.
Fra i dag kan regionens borgere som noget helt nyt tage direkte på Glostrup Hospital uden at bestille tid, hvis de har fået en henvisning til at få foretaget ikke-akutte røntgenundersøgelse af fx lunger eller småknogler. Tirsdage og torsdage mellem kl. 13.00 og kl. 17.00 kan regionens patienter nemlig fremover møde op uden forudgående aftale. Baseret på erfaringer fra lignende tilbud kan afdelingen forvente at få besøg af omkring 40 gæster i løbet af en eftermiddag.

Tilbuddet bliver muligt, fordi Vestre Behandlingsbygning på Glostrup Hospital er blevet totalrenovereret. Mandag den 3. maj indviede regionsrådsformand Vibeke Storm Rasmussen den nye bygning, og hun er glad for, at radiologisk afdeling efter halvandet års renovering nu kan tage de nye faciliteter i brug:

- Den nye og udvidede behandlingsbygning bliver et nervecenter i hospitalet, fordi den servicerer de specialer, som er en del af Glostrup Hospitals klare neuro- og rygbehandlingsprofil i regionens hospitalsplan, understreger regionsrådsformand Vibeke Storm Rasmussen. Hun igangsatte i sin tid som amtsborgmester i Københavns Amt selv den omfattende renovering af Glostrup Hospital, som behandlingsbygningen er sidste led i.

Med renoveringen har Glostrup Hospitals Radiologiske Afdeling nu 4 fuldt digitaliserede røntgenrum og 3 CT scannere. Samtidig øges hospitalets antal af MR scannere fra 2 til 5, hvilket især kommer rygpatienter tilknyttet hospitalets nye Videncenter for Rygsygdomme til gode. Maskinparken øger afdelingens kapacitet og forkorter dermed ventetiden på at komme til undersøgelse, forklarer ledende overradiograf Preben Thomassen:

- Udover at vi nu har mulighed for at tilbyde drop in røntgenundersøgelser, vil vi med de nye faciliteter kunne sænke ventetiden på eksempelvis MR scanninger markant i løbet af et halvt til et helt år, forventer Preben Thomassen.

Yderligere oplysninger

  • Vibeke Storm Rasmussen, regionsrådsformand i Region Hovedstaden, tlf. 4364 2521
  • Preben Thomassen, ledende overradiograf, Radiologisk Afdeling,
  • Glostrup Hospital, tlf. 43 23 25 72
  • Pressevagten, Region Hovedstaden, tlf. 70 20 95 88
Foto: Ulrik Borgermann


Redaktør
Linda Liboriussen
Email GVVil.TcQmInjKikQ@ROasvKE.dk