Hop til indhold
Sådan vil denne side se ud når den bliver printet. Dog uden denne boks.
Annullér print og gå tilbage til siden.
 

Tilbage til menuen

Regionsdirektøren: Det er for groft

Regionsdirektør Helle Ulrichsen er ikke venligt stemt efter DR’s program. Hun har intet imod, at pressen passer sit arbejde, men hun mener DR er gået for langt.
Regionsdirektør Helle Ulrichsen

”Jeg var harm, da jeg havde set programmet ”Når lægen ved bedst”. Man fremstillede situationen på en måde, så almindelige mennesker må tro, at der er sket fejlbehandling, og vi dækker over sandheden. Det gør vi ikke, og DR har et medansvar for at skabe unødig frygt i befolkningen,” lyder det fra regionsdirektør Helle Ulrichsen.

Hun har overordnet intet imod, at medierne ser sygehusvæsenet efter i kortene. Men det er metoderne, der bekymrer hende.

”Vi er en stor offentligt institution med et budget på 35 milliarder kroner, og med ansvaret for så mange penge er det kun naturligt. Men den drejning som mediernes dækning har taget er meget bekymrende. Jeg har på fornemmelsen, at vinklen i DR’s program er skrevet på forhånd,” siger Helle Ulrichsen.

Forsvarer medarbejderne
Som regionsdirektør er det hendes medarbejdere på Rigshospitalet, der er blevet angrebet. Derfor føler hun også meget stærkt for at tage dem i forsvar.

”Det bekymrer mig, når medarbejdere bliver klemt på den her måde. Det er aldrig sjovt at være den medarbejder, der bliver eksponeret, hvis man har gjort noget forkert. Men i den her situation er det langt værre, fordi medarbejderne faktisk har gjort deres arbejde godt,” udtaler Helle Ulrichsen.

Fair kritik er velkommen
Hun pointerer, at hun på ingen måde interesseret i at skærme medarbejderne mod kritik. Hendes pointe er bare, at det skal ske på en fair og ordentlig måde, og det er kun i forhold til kritikpunktet om manglende information, at hun føler, det er sket.

”Hvis patienterne ikke føler de er blevet ordentligt informeret, tager vi gerne den kritik til os. Vi har i forvejen tradition for at arbejde med vores fejl, vi gør det bare ikke ved at pege fingre. Derfor skal medarbejderne også vide, at de kan regne med opbakning, når de bliver urigtig angrebet,” garanterer Helle Ulrichsen.

Hun understreger, at det overordnet set er karakteristisk for regionens medarbejdere, at de gør deres arbejde godt og brænder for det, de laver.

Penge er ligegyldige
I deres dokumentar lufter DR også tanken om, at der kunne være økonomiske motiver ved valg af behandling, fordi Pierre Fabre, der producerer kemopræparatet vinorelbine, har doneret penge til Rigshospitalet. Ligesom kemopræparatet Alimta er otte gange så dyrt som vinorelbine. Det afviser Helle Ulrichsen på det kraftigste, og fortæller samtidig, at en stor del af regionens forskning er baseret på private midler.

”Men det sker altid på en måde, så forskerne har deres fulde frihed. Derfor er der heller intet økonomisk incitament for nogen til at handle andet end for patientens bedste. Er behandlinger ligeværdige er det fuldstændig legitimt at bruge det billigste middel, men ellers tager vi det der er bedst for patienten,” garanterer Helle Ulrichsen.

Hvad sker der i sagen nu
Hvad der videre skal ske i sagen bliver lige nu overvejet fra Region Hovedstadens side:

”Jeg er både harm som almindelig borger og rent professionelt. Derfor er vi er gået i den berømte tænkeboks, men jeg har svært ved at se, at journalisten ikke har handlet i ond tro, for vi har hele tiden forsøgt at oplyse om sagens rette sammenhæng,” slår regionsdirektør Helle Ulrichsen fast.

Tekst af Leon F. Skytte

Øvrige artikler i temaet


  • Derfor vælger Rigshospitalet, som de gør

    Behandling af lungehindekræft er mere kompliceret end et valg mellem Vinorelbine og Alimta.

  • Når DR ved bedst

    I DR-dokumentaren, ”Når lægen ved bedst”, blev der rettet en sønderlemmende kritik af Rigshospitalets behandling af patienter med lungehindekræft og ikke mindst onkolog og
    overlæge Jens Benn Sørensen.

  • Ingen forsøgskaniner her

    Rigshospitalet følger alle normale procedurer for brug af et præparat.

  • Tre skarpe til DR

    Tre skarpe til dokumentarchef i DR, Steen Jensen:

  • Ikke dokumentation for påstand i DR-program

    DR-dokumentaren "Når lægen ved bedst" konkluderede, at stoffet Alimta er mere effektivt en stoffet Vinorelbine. Det er regionens vurdering, at der ikke findes dokumentation for påstanden.

  • Rigshospitalet stævner DR for tv-dokumentar

    Den 27. oktober 2008 har Rigshospitalet og overlæge Jens Benn Sørensen lagt sag an mod Danmarks Radio for en tv-dokumentar om Rigshospitalets behandling for lungehindekræft.