Plan og vision for Bispebjerg Hospital
Investeringerne på Bispebjerg Hospital kan opdeles i to trin. I første omgang i forhold til hvad der skal til for at gennemføre den hospitalsplan, der er vedtaget af regionsrådet. I anden omgang en mere langsigtet visionsplan for den videre udvikling.Formålet er at styrke kvaliteten i behandlingen og skabe det bedste fremtidige grundlag for behandlingen af patienterne i regionen. Visionen handler om, hvordan man på længere sigt kan fremtidssikre sundhedsvæsnet og sikre en høj kvalitet og sikkerhed for patienterne i regionen.Hospitalsplanen: Kapaciteten forøgesMed hospitalsplanen skabes der plads og nye faciliteter til operationer, ambulant behandling og akutmodtagelse. Samtidig forbedres faciliteterne for patienterne: Der sker bl.a. med:
Visionen: Fortsættelse af forbedringerneMed den langsigtede vision fortsættes forbedringen af faciliteterne for behandlingen med det mål at få et fuldt nybygget områdehospital. Det sker bl.a. med:
Fortsat omlægning og effektiv anvendelse af nybygningerne
Bispebjerg Hospital er et områdehospital for omkring 400.000 borgere i planlægningsområde Byen (det næstnederste grå område på oversigtskort).Et områdehospital er et centralt placeret hospital, hvor en række specialer samles for hvert planlægningsområde. Her vil der også fremover være plads til udvidelser.Stor stigning i antallet af ambulante behandlingerAntallet af operationer og indlæggelser stiger med omkring 20 %, mens antallet af ambulante behandlinger (dagsbehandlinger) stiger med omkring 50 %.
Ombygninger og nybygninger i stort omfangNår planen og visionen for Bispebjerg Hospital er gennemført vil så godt som hele hospitalet være ombygget. Samtidig er hospitalet udvidet med nybygninger, der svarer til halvdelen af de nuværende bygninger.
Hvad bygger planerne på? Generalplanen beskriver moderniseringen af de fysiske rammer på hospitalerne og i psykiatrien. Generalplanen består af to dele: En plan for, hvordan man kan føre den vedtagne hospitals- og psykiatriplan ud i livet. Og en langsigtet visionsplan, som forudsætter yderligere investeringer. Et flertal i regionsrådet har tilsluttet sig, at generalplanen indgår i det videre arbejde med hospitals- og psykiatriplanen.Tilbage til oversigtskortet Visionen for hospitalerne og psykiatrienHent generalplanen som pdf