Hop til indhold
Sådan vil denne side se ud når den bliver printet. Dog uden denne boks.
Annullér print og gå tilbage til siden.
 

Tilbage til menuen

Energiforbrug til medicoteknisk udstyr kan bringes ned

Hospitaler er storforbrugere af strøm, og især medicoteknisk udstyr trækker tykke ledninger. Men meget udstyr står bare og kører, selv om det ikke er i brug, og medicoteknisk udstyr rummer et betydeligt potentiale for at spare på energien.
Foto af medicoteknisk udstyr i funktion
Undersøge udstyr
Center for energibesparelser – det tidligere Elsparefonden - har gennem de senere år hjulpet en rækket hospitaler med at undersøge energiforbruget og se på nye områder, hvor der kan spares energi.

Anders Hjort Jensen, der er projektleder i Center for Energibesparelser, foreslår, at hospitalerne undersøger deres medicotekniske udstyr for at finde ud af, om det kan slukkes, når det ikke er i brug. Den viden skal indarbejdes i vejledningerne til udstyret, og klinikerne skal lære at slukke for udstyret.

- Det er vores klare indtryk, at meget udstyr står og kører, simpelthen fordi man er i tvivl, om det kan slukkes. Og vi har set eksempler på, at op til 98,5 procent af strømmen til medicoteknisk udstyr bruges på standby-forbrug, siger Anders Hjort Jensen.

Stort standbyforbrug
På Odense Universitetshospital har man i gennem et års tid blandt andet undersøgt strømforbruget i laboratorier, skannerpark, mindre udstyrsenheder og nuklearmedicin samt set på muligheder for at slukke udstyr, der ikke er i brug. Men noget udstyr skal stå tændt hele tiden:

- Det kan tage op til 14 dage at starte og kalibrere for eksempel en MR-skanner eller cyklotron. Omvendt kan visse af vores CT-skannere sagtens slukkes, når de ikke er i brug. Men det har generelt overrasket os, hvor stort et standbyforbrug vi har i skannerparken, siger Steffen Pryds, der er regional projektleder i Medicoteknik i Region Syddanmark.

Brænder ud
Men også mindre enheder og udstyr på operations- og undersøgelsesstuer rummer muligheder for at nedbringe elforbruget.

- Det gælder for eksempel skærme. Selv om vi hele tiden siger til folk, at de skal huske at slukke for skærmene, så bliver det glemt. Udover at give energispild så forringer det også levetiden på vores skærme, fordi de brænder ud af at stå tændt hele tiden, fortæller Steffen Pryds.

Derfor overvejer Medicoteknik forskellige løsninger, som skal gøre det nemmere for det kliniske personale, at slukke udstyret på operations- og undersøgelsesstuer. For eksempel ved at indføre hovedafbrydere til bestemte grupper af udstyr.

- Så kan den sidste, der forlader rummet, på en nem måde slukke for udstyr, som ikke behøver at stå tændt, forklarer Steffen Pryds.

Kunden skal efterspørge
Ifølge Center for Energibesparelser er en af de langsigtede veje til mere energieffektivt udstyr, at man som kunde efterspørger udstyr, som giver mindre energiforbrug.

Men Steffen Pryds vurderer, at danske hospitalers mulighed for at påvirke leverandørerne vil være begrænsede i forbindelse med indkøb af stort avanceret udstyr som for eksempel MR-skannere.

- Vi gør os i øjeblikket overvejelser om hvordan energiforbrug bedst kan indarbejdes i vores udbudsmateriale sammen med de kliniske og tekniske krav. Men på området for eksempelvis de store røntgen-installationer vil selv alle de danske hospitaler til sammen have en lille indflydelse, simpelthen fordi vi er en lille kunde i et stort globalt marked, siger Steffen Pryds.

Ifølge Steffen Pryds er der bedre muligheder for at påvirke, når det handler om indkøb af mindre enheder, som for eksempel udstyr til overvågning af patienter. Simpelthen fordi der er en række danske leverandører på det område.

- Og dem har vi meget bedre chancer for at påvirke, fordi energieffektivitet allerede er i fokus i Danmark, vurderer Steffen Pryds.

Ikke et salgsargument
Lars Dahl Allerup er strategisk indkøbskonsulent Region Hovedstaden. Han fortæller at energiforbrug - i overensstemmelse med indsatsområderne i Agenda 21 - generelt indgår i overvejelserne i forbindelse med indkøb af udstyr og apparatur til hospitalerne. Når det gælder decideret medicoteknisk udstyr - og især avanceret udstyr til blandt andet nuklearmedicin og skanning, har leverandørerne dog mest fokus på at opfylde kliniske og tekniske krav.

- Og blandt leverandørerne af medicoteknisk udstyr er energiforbrug endnu ikke slået igennem som et væsentligt salgsargument. En enkelt leverandør har dog etableret et globalt koncept, som skal synliggøre og udvide mulighederne for mere energieffektivt apparatur, siger Lars Dahl Allerup.

Resultater på vej
Odense Universitetshospital offentliggør i løbet af kort tid resultaterne af undersøgelserne i en samlet rapport.

I forbindelse med handlingsplanen for bæredygtig udvikling skal elforbruget fra medicoteknisk udstyr i Region Hovedstaden undersøges. Konkret skal både Rigshospitalet og Glostrup Hospital undersøge elforbruget fra blandt andet skannere og radiografisk udstyr.

Læs mere:


  • Bornholms Hospital går foran med affaldssortering

    Bornholms hospital er i front, når det handler om at sortere og genbruge affaldsprodukter fra hospitalet. Alene sygehusaffaldet har hospitalet formået at nedbringe med en tredjedel på fire år.

  • Nyt udvalg skal styrke miljøindsats

    Region Hovedstaden har fået et nyt miljø- og klimaudvalg med Socialdemokraten Lars Gaardhøj i spidsen. Han ønsker sig en mere ambitiøs klima- og miljøpolitik i Region Hovedstaden og mere samarbejde med kommunerne.

  • Renovering og nybygninger med grønt sigte

    Flere af hovedstadens hospitaler holder til i gamle bygninger, som ikke lever op til moderne krav til energieffektivitet og miljøpåvirkninger. Fremtidens hospitaler skal være mere grønne, og nybygninger skal tænkes ind i et langsigtet grønt perspektiv.