Medlemmer af Vækstforum

Nedenfor ser du listen over alle medlemmer og observatører. ​

​​​​


Sophie Hæstorp Andersen 

Regionsrådsformand (S)

Region Hovedstaden


Anders Matthiessen​

Indehaver af Anders Matthiessen Aps​

Håndværksrådet

Bo Holse Rasmussen 

Erhvervsdirektør, Danske Bank A/S

Finansrådet, Forskning & Pension
Realkreditrådet og Realkreditforeningen

Christian Grønnemark

Formand, HK Hovedstaden

LO

Erik Lund

1. stedfortræder til regionsrådet (C), Byrådsmedlem Allerød

Region Hovedstaden


Eva Rindom

Adm. direktør Atkins Danmark 

Dansk Industri​ (DI)

Ida Sofie Jensen

Koncernchef
Lægemiddelindustrien (LIF)
​​

Jonas Bjørn Jensen

Medlem af Borgerrepræsentationen, 

Københavns Kommune (S)

KKR Hovedstaden

​Jørgen Johansen

Byrådsmedlem, Allerød Kommune (C)

KKR Hovedstaden


Jørgen Suhr 

Byrådsmedlem, Hillerød Kommune (B)

KKR Hovedstaden

Karsten Längerich

Borgmester, Allerød Kommune (V)

KKR Hovedstaden

Louise Seest

Direktør for CBS Erhverv

Copenhagen Business School (CBS)

Marianne Thellersen

Koncerndirektør for innovation og entrepreneurskab

Danmarks Tekniske Universitet (DTU)

Mette Wier

Prodekan for forskning og omverdensrelationer

Københavns Universistet (KU)

Morten Buchwald

2. suppleant regionsrådet (I)

Region Hovedstaden

Morten BuchWald.png

Niels-Ulrik Amdal

Dir. Corporate Affairs, GlaxoSmithKline Pharma

Dansk Arbejdsgiverfo​​​rening (DA)

Peter Kaas Hammer 

Adm. direktør, Kemp & Lauritzen A/S

Danske Arkitektvirksomheder, TEKNIQ
og Dansk Byggeri

​Peter Schelde

Adm. direktør, Comwell​​

Dansk Erhverv

Steffen Jensen 

Borgmester, Halsnæs Kommune (S)

KKR Hovedstaden

Thomas Damkjær Petersen

Formand IDA

FTF og Akademikerne
Region Hovedstaden

Thyge Enevoldsen

Kommunalbestyrelsesmedlem (EL), 

Frederiksberg Kommune

KKR Hovedstaden


​Observatører


​Anette Ravn Jensen

Direktør Rezidor Hotel Group

Horesta

John Westhausen

Det regionale Arbejdsmarkedsråd
for Hovedstaden

Lars Gaardhøj

Formand for Erhvervs- og Vækstudvalget (S)
Region Hovedstaden

Nina Crone

Direktør, Crone Film
Producentforeningen

Ole Heinager

Adm. direktør NEXT 

Dansk Erhvervsskoler og -Gymnasier

​Poul Erik Rasmussen

Adm. direktør Flex Professional Consultants 

IT-Branchen

Randi Brinckmann

Direktør, Metropol
KEA, Metropol,
Copenhagen Business Academy og Professionshøjskolerne UCC

Sander Jacobsen

Direktør​
Kopenhagen Fur
Landbrug og Fødevarer

 




​​​​




Redaktør