Patienten er en yngre kvinde med arabisk baggrund, der skal opereres for galdesten. Der er bestilt tolk, men lægen kan selv tolke, og sygeplejerske Henriette Darville ringer til tolken og beder hende vente med at komme, til patienten skal følges videre til en anden præsamtale.
- Jeg er overrasket over, hvor meget kontortid sygeplejerskerne har. De ringer til patienter og rundt til andre afdelinger for at koordinere patientforløb, fortæller Arendse Moesgaard Pedersen, der er projektleder for ambulatorier og sengeområder på Nyt Hospital Nordsjælland.
Stor forskel i rummene
Hun har tilbragt otte dage med at observere arbejdsgange hos forskellige ambulatorier på Nordsjællands Hospital både i Hillerød og Frederikssund.
- Til møder og workshops med klinikken blev jeg gjort opmærksom på, at der bliver arbejdet meget forskelligt i ambulatorierne, så jeg besluttede at få syn for sagen. Det har givet en meget større forståelse, som gør, at jeg kan stille mere relevante spørgsmål i udviklingsarbejdet, siger Arendse Moesgaard Pedersen.
Og der er meget stor forskel på, hvordan de forskellige specialer bruger ambulatorierne.
- Nogle er meget undersøgelsestunge, hvor der er behov for leje og meget udstyr, mens andre hovedsageligt foretager samtaler med patienterne uden behov for meget udstyr.
Rum skal bruges mere
Arendse Moesgaard Pedersen arbejder med at forme rammerne for fremtidens ambulatorier. Blandt andet skal hun snart afholde ’udviklings-voksduge’ med hver afdeling, hvor afdelingsledelsen udvælger deltagere. På voksdugen gennemspiller deltagerne forskellige patientforløb og scenarier for at kortlægge fremtidige arbejdsgange.
- En udfordring ved det nye hospital er, at der bliver færre ambulatorierum end i dag, fordi de skal udnyttes anderledes. Så der ligger en opgave både i at se på, hvordan rummene i dag er booket op, og at planlægge anderledes, siger Arendse Moesgaard Pedersen.
Spiller tetris med rummene
På Kirurgisk Ambulatorium er sygeplejerske Henriette Darville vant til at have studerende og er ved at uddanne sig til klinisk vejleder, så det falder hende naturligt at blive kigget over skulderen og fortælle, hvad hun laver.
- Det gav rigtig god mening, at Arendse kom på besøg. Det er rart at blive taget med på råd, for jeg ville selv synes, det var svært at skulle designe fremtidens ambulatorier, siger Henriette Darville.
Hun bliver lidt bekymret, når snakken falder på at udnytte rummene mere:
- Jeg synes allerede, at vi spiller tetris med alle rum for at få dagligdagen til at gå op i en højere enhed. Så vi er spændte, men afventende omkring det nye hospital. Jeg glæder mig virkelig til et bedre indeklima med dagslys og luft, og jeg synes, det bliver spændende at skulle sidde sammen med Gastromedicinsk Afdeling. Vi kan ikke tage hinandens opgaver, det er for specialiseret, men det giver god mening at dele nogle ressourcer, så vi for eksempel kan låne et rum af hinanden ind imellem.