Sektion for Ledelse og Forandring

Sektion for Ledelse og Forandring understøtter regionens hospitaler og virksomheder i deres arbejde med at hjælpe borgere og patienter.

Om sektion for Ledelse og Forandring

Som navnet 'ledelse og forandring' fortæller, understøtter vi ledelsesudvikling og organisatoriske forandringer i Region Hovedstaden. Her er vi eksperter, og derigennem gør vi os fortjente til at være den foretrukne samarbejdspartner, når ambitioner skal realiseres.

Sådan understøtter vi ledelse og forandring i Region Hovedstaden:


Indsatsområder og rekvirenter

Vi arbejder med hospitalerne, virksomhederne, koncerndirektionen og koncernledelsen. Vi har derfor et indgående kendskab til det, som rør sig i regionen. Det betyder, at vi i vores opgaveløsning inddrager viden og indsigter fra top til bund og på tværs. På den måde hjælper vi vores samarbejdspartnere, uanset placering i organisationen, med at lykkes i hverdagen.

Opgaverne løser vi i tæt samarbejde med den leder, som har rekvireret opgaven, og som oftest også i tæt samarbejde med en lokal udviklingskonsulent, kliniker eller økonom for at sikre en lokal forankring. Om opgaven går ud på at styrke ledelseskompetencer eller sikre en stærkere handkraftig organisation, så tilpasser vi løsningsmulighederne til det lokale behov.

Vi er den foretrukne samarbejdspartner i regionen, og vi forpligtiger os til at skabe værdi hos dem, vi hjælper. Værdiskabelse kræver, at vi dygtigere end vores rekvirenter, og konsulenterne i Ledelse og Forandring gennemgår derfor løbende uddannelse og arbejder systematisk med videndeling og læring med vores samarbejdspartnere.

Vores konsulenter balancerer imellem at lytte og udfordre i den enkelte opgave, så analysen og implementeringsforslagene tilpasses, uanset hvor du er i organisationen. Derfor tror vi på, at vi kan hjælpe med at skabe konkrete resultater, som gør en reel og mærkbar forskel i hverdagen for ledere, medarbejdere og patienter.



Hvordan arbejder vi?

Vores faglige fokus er ledelse og forandring, mens opgaveporteføljen særligt fokuserer sig omkring ledelsesudvikling og organisatoriske forandringer i Region Hovedstaden. Det er dér, vi har vores ekspertise, og hvor sektionens medarbejdere hjælper med at skabe konkrete resultater i hverdagen.

Vi arbejder ud fra seks dogmer:

  1. Enhver opgave starter med en kop kaffe
  2. Opgaven løses sammen med de mennesker, det handler om
  3. Beslutninger træffes der, hvor viden og ekspertisen er
  4. Jo mere kompleks en opgave er, jo flere spørger vi til råds
  5. Vi udfordrer selvfølgeligheder og værdsætter modet til at tænke stort og starte småt
  6. Vi adresserer de problemer, vi ser


Kontakt os

Information om sikker post til Center for HR

   
Anne-Mette Bang Termansen 
Sektionschef  
38 66 99 20
Send en e-mail til anne-mette.bang.termansen.01@regionh.dk (undlad at sende fortrolige og personfølsomme oplysninger)

Ane Gudmand Persson
Programansvarlig for ledelsesudvikling
Send en e-mail til ane.gudmand.persson@regionh.dk (undlad at sende fortrolige og personfølsomme oplysninger)


Amalie Dreyer Nathan
Projektmedarbejder
20 25 50 05
Send en e-mail til amalie.dreyer.nathan@regionh.dk (undlad at sende fortrolige og personfølsomme oplysninger)

 
Anna Liv Sjø​berg
Chefkonsulent
61 65 56 30
Send en e-mail til anna.liv.sjoeberg@regionh.dk (undlad at sende fortrolige og personfølsomme oplysninger)

      
Anne Sigsgaard
Chefkonsulent
38 66 99 49
Send en e-mail til anne.sigsgaard@regionh.dk (undlad at sende fortrolige og personfølsomme oplysninger)


Bente Hansen
Ledelses- og Organisationskonsulent
38 66 94 06
Send en e-mail til bente.hansen@regionh.dk (undlad at sende fortrolige og personfølsomme oplysninger)


Bo Lander Danielsen
Chefkonsulent
38 66 97 64
Send en e-mail til bo.lander.danielsen@regionh.dk (undlad at sende fortrolige og personfølsomme oplysninger)

 
Charlotte An​dersen
Udviklingskonsulent
38 66 96 82
Send en e-mail til charlotte.andersen.02@regionh.dk (undlad at sende fortrolige og personfølsomme oplysninger)


Charlotte Topp
Ledelses- og Organisationskonsulent
38 66 94 01
Send en e-mail til charlotte.topp@regionh.dk (undlad at sende fortrolige og personfølsomme oplysninger)


Conni Prüss
Chefkonsulent
38 66 97 12
Send en e-mail til conni.line.pruess@regionh.dk (undlad at sende fortrolige og personfølsomme oplysninger)


Eva Høeg
Chefkonsulent    
91 16 78 06 
Send en e-mail til Eva.hoeeg.01@regionh.dk (undlad at sende fortrolige og personfølsomme oplysninger)

Frederikke Moe
Chefkonsulent
38 66 63 55
Send en e-mail til frederikke.moe@regionh.dk (undlad at sende fortrolige og personfølsomme oplysninger)


Gitte​ Wallin
Ledelses- og Organisationskoordinator
38 66 96 09
Send en e-mail til gitte.wallin@regionh.dk (undlad at sende fortrolige og personfølsomme oplysninger)            

   
Henriette ​Hols​cher
Ledelses- og Organisationskonsulent
38 66 96 29
Send en e-mail til henriette.holscher@regionh.dk (undlad at sende fortrolige og personfølsomme oplysninger)


Julie Vibæk Holm
Ledelses- og Organisationskonsulent
38 66 97 10
Send en e-mail til julie.vibaek.holm.01@regionh.dk (undlad at sende fortrolige og personfølsomme oplysninger)

  
Karen Poder Pedersen
Chefkonsulent
91 16 78 05
Send en e-mail til Karen.poder.pedersen@regionh.dk (undlad at sende fortrolige og personfølsomme oplysninger)


Karin Ulbæk Hansen
Konsulent
38 66 63 58
Send en e-mail til karin.ulbaek.hansen@regionh.dk (undlad at sende fortrolige og personfølsomme oplysninger)


Mads Teisen
Chefkonsulent
38 66 99 28
Send en e-mail til mads.teisen.01@regionh.dk (undlad at sende fortrolige og personfølsomme oplysninger)


Martha Borup Rosenkrands
Konsulent
38 66 98 77
Send en e-mail til martha.borup.rosenkrands@regionh.dk (undlad at sende fortrolige og personfølsomme oplysninger)

Mette Kolber Fløystrup
Chefkonsulent   
38 66 99 24
Send en e-mail til mette.kolber.floeystrup@regionh.dk (undlad at sende fortrolige og personfølsomme oplysninger)    


Mike Pedersen
Studentermedhjælper
Send en e-mail til mike.pedersen@regionh.dk (undlad at sende fortrolige og personfølsomme oplysninger)

   
Nicolai Brændstrup Boesen
Projektleder
91 16 78 04
Send en e-mail til nicolai.braendstrup.boesen@regionh.dk (undlad at sende fortrolige og personfølsomme oplysninger)

    
Rikke Vesth
Konsulent
Tlf. 38 66 99 71
Send en e-mail til rikke.vesth@regionh.dk (undlad at sende fortrolige og følsomme oplysninger)


Rune Bang Puggaard
Chefkonsulent
38 66 97 57
Send en e-mail til rune.bang.puggaard@regionh.dk (undlad at sende fortrolige og personfølsomme oplysninger)


Tina Fischer
Chefkonsulent
38 66 96 81
Send en e-mail til tina.fischer@regionh.dk (undlad at sende fortrolige og personfølsomme oplysninger)

Redaktør