Mobilitet & Teknologi

Vi arbejder i klyngen for Mobilitet & Teknologi med sammenhængende effektive løsninger fysisk og digitalt.

​​​​​​

​​​​Hvem er vi

Vi er indgang til Region Hovedstaden i spørgsmål omkring Smart city, digital infrastruktur og deleøkonomi, anvendelse af data til at understøtte sundhedsinnovation og mobilitet, Ny sundhedsteknologi og udvikling af disruptive forretningsmodeller, Trafikal infrastruktur og sammenhængende mobilitet, Planlægning og udvikling af kollektiv transport derudover Grøn omstilling af transporten med bl.a. cykler og elbiler

Ansatte i Mobilitet & Teknologi


Mads Monrad Hansen, Enhedschef
telefon: 38 66 55 17​, mobil: 27 62 21 95​
e-mail: mads.monrad.hansen@regionh.dk



Birgitte Leolnar, Enhedschef  
telefon: 38 66 55 79, mobil: 29 17 63 62
e-mail: birgitte.leolnar@regionh.dk birgitte.leolnar@regionh.dk


Kåre Albrechtsen​, Sektionschef
mobil: 24 63 88 68
e-mail: kaare.albrechtsen@regionh.dk
• Grøn mobilitet
• Elbilsekretariatet, Copenhagen Electric
• Deleøkonomi


Angelica Rennerfelt, Konsulent
mobil: 21 62 24 79
e-mail: angelica.rennerfelt@regionh.dk   


Anja Storgaard, Chefkonsulent
mobil: 26 25 31 61
e-mail: anja.storgaard@regionh.dk    anja.storgaard@regionh.dk


Birgit Elise Petersen, Chefkonsulent
telefon: 38 66 55 29, mobil: 20 56 12 43
e-mail: birgit@regionh.dk
• Infrastrukturstrategier
• International infrastruktur
• Letbaner


Bjørn Hallberg Nielsen, Konsulent
mobil: 24 46 15 42
e-mail: bjoern.hallberg.nielsen@regionh.dk
• Smart City, Internet of Thing (IoT) og digital infrastruktur
• Åbne data, big data, OpenData.DK og datahub



Caroline Schousboe, Konsulent
mobil: 24 82 28 95
e-mail: caroline.schousboe@regionh.dk


Charlotte Trap-Kinberg, Specialkonsulent
mobil: 50 49 05 75
e-mail: charlotte.trap-kinberg@regionh.dk

Avatar.PNG
Claus Hansen, Chefkonsulent
mobil: 23 31 29 26
e-mail: claus.hansen.03@regionh.dk  
• Rådgivning ifm EU ansøgninger
• Rådgivning omkring fondsansøgninger
• Finansieringsstrategi for forskningsgrupper



Emil Johansen, Konsulent
mobil: 24 91 78 25
e-mail: emil.johansen@regionh.dk



Eva Jacobsen, Specialkonsulent, Orlov 
e-mail: Eva.Jacobsen@regionh.dk  


Helena Elisabeth Christensen, Konsulent
mobil: 51 40 84 40
e-mail: helena.elisabeth.christensen@regionh.dk 
• Personlig medicin
• Teknologibaseret innovation
 


Helen Lundgaard, Chefkonsulent
mobil: 23 48 31 43
e-mail: ​helen.lundgaard@regionh.dk
• Cykling
• Grøn mobilitet


Henrik Aagaard Johanson, Chefkonsulent
mobil: 23 32 62 65​​
e-mail: henrik.johanson@regionh.dk
• Smart City og Internet of Thing (IoT)
• Test og demonstrationsfaciliteter for intelligent teknologi
• Digital infrastruktur, Big Data og data-hub​


Jakob Øster​, Specialkonsulent
mobil: 51 15 77 55
e-mail: jakob.oester@regionh.dk  
• ESS
• ​MAX IV​​
​​

Jens Frost,
Specialkonsulent
telefon: 38 66 55 99​, mobil: 24 92 72 69
e-mail: jens.frost@regionh.dk
• Planlægning af kollektiv trafik
• Strategier for sammenhængende mobilitet og infrastruktur
• Politisk betjening/ Politisk strategiudvikling



Joe Jensen
e-mail: joe.jensen@regionh.dk

 

Jonas Dalum Scherling,
Konsulent
mobil: 29 77 89 36
e-mail: jonas.dalum.scherling@regionh.dk
• Kollektiv trafik
• Fremmekommelighedsprojekter


Karina Toftgård Lindrup Olesen, Specialkonsulent
mobil: 20 56 12 49
e-mail: ktlo@regionh.dk
• Koncernfælles strategisk indsats – big data
• Task force for sundhedsdata
• Rammebetingelser for forskning


Kathrine M. F. Jørgensen, Specialkonsulent, Orlov
mobil: 24 82 37 32
e-mail: kathrine.marie.fjendbo.joergensen@regionh.dk
• Elbiler
• Kommuner
• Flådeanalyse

  ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

Marie  Ridley Pryn, Konsulent
mobil: 29 62 77 49
e-mail: marie.ridley.pryn@regionh.dk
• Kollektiv trafik
• Trafikbestilling
• Støj- og luftforurening


Mette Hoé, Specialkonsulent
mobil: 24 82 37 66
e-mail: mette.hoe@regionh.dk
• Elbiler
• Virksomheder
• Projektledelse​​


Morten Heile Hass,
Konsulent
mobil: 21 38 62 98
e-mail: morten.heile.hass@regionh.dk
• Kollektiv trafik
• GDU - Grøn transportplan
• Deleøkonomi indenfor transport


Morten Peter Jørgensen, Ekstern konsulent
e-mail: morten.peter.joergensen@regionh.dk


Nanna Gro Severinsen, Specialkonsulent, Orlov
mobil: 23 74 36 01
​e-mail: nanna.severinsen@regionh.dk
• Forhandling og udarbejdelse af forskningskontrakter
• Generel juridisk rådgivning i relation til forskningssamarbejder
 


Petra F. Hækkerup, Specialkonsulent
mobil: 24 64 51 69
e-mail: petra.freisleben.haekkerup@regionh.dk
• Sammenhængende infrastruktur
• Lokalbane
• Stationsprojekter



Søren Bom,
Chefkonsulent
mobil: 29 77 89 31
e-mail: soeren.bom@regionh.dk
• Transport for Greater Copenhagen
• LOOP City
• Sammenhængende infrastruktur


Ulrik Kolbjørn Seehusen,
Konsulent
mobil: 29 77 89 21
e-mail: ulrik.kolbjoern.seehusen@regionh.dk
• Kollektiv trafik

Studentermedhjælper


Ronja Helleshøj Sørensen
mobil: 20 55 62 10
e-mail: ronja.helleshoej.soerensen@regionh.dk
• Studentermedhjælper
• Administration ​​Elbilsekretariatet


Mathilde Kremmer Broberg

mobil: 24 91 67 22
e-mail: mathilde.kremmer.broberg@regionh.dk 

 

 
Redaktør