Mobilitet & Uddannelse

Vi arbejder i enheden for Mobilitet & Uddannelse

​​​​​​

Ansatte i Mobilitet & Uddannelse



Birgitte Leolnar, Enhedschef  
mobil: 29 17 63 62
e-mail: birgitte.leolnar@regionh.dk birgitte.leolnar@regionh.dk


Kåre Albrechtsen​, Konst. enhedschef
mobil: 24 63 88 68
e-mail: kaare.albrechtsen@regionh.dk


Alexander Brøndsholm Jensen, Konsulent
mobil: 24 91 81 85
e-mail: alexander.broensholm.jensen@regionh.dk alexander.broendsholm.jensen@regionh.dk
• Udbud af erhvervsuddannelser
• Regionale uddannelsesprojekter
• Strategisk fokus på data og analyse vedr. erhvervsuddannelser


Angelica Rennerfelt, Konsulent
mobil: 21 62 24 79
e-mail: angelica.rennerfelt@regionh.dk  
• Grøn mobilitet med fokus på varetransport
• Elbiler
• City logistik
• Internationale projekter


Annemaj Ree Bengtson-Jensen, Konsulent 
mobil: 23 42 44 57
e-mail: annemaj.bengtson-jensen@regionh.dk annemaj.bengtson-jensen@regionh.dk
• Uddannelse og praktikpladser
• Region Hovedstadens uddannelsesklausul- og praktikpladsindsats
• Strategiske bygherresamarbejder


Ann-Kathrine Gravgaard, Specialist, Orlov


Bente Liss Hartbøl, Chefkonsulent, Kvalificeret arbejdskraft
telefon: 38 66 55 45 / 20 56 12 41​
e-mail: blh@regionh.dkbente.liss.hartboel@regionh.dk
• Udvalgssekretær for fordelingsudvalg
• Kapacitet gymnasiale uddannelser, FVU og OBU

Studentermedhjælper


Ronja Helleshøj Sørensen, studentermedhjælper
mobil: 20 55 62 10
e-mail: ronja.helleshoej.soerensen@regionh.dk
• Admin. Copenhagen Electric
• Hjemmeside redigering

Solveig Elisabeth Reichert, studentermedhjælper
mobil: 24 98 54 37
e-mail: solveig.reichert@regionh.dk ronja.helleshoej.soerensen@regionh.dk 
 
 

 
Redaktør