Sekretariatet i Center for Regional Udvikling

Vi arbejder i klyngen Sekretariatet med udvikling og administration af Center for Regional Udvikling samt forskningskontrakter.

​​​​

Hvem er vi

Vi yder politisk betjening, sidder med økonomi, ITadministration, webkommunikation, jura og strategisk udvikling.

Ansatte i Sekretariatet
 

Annemette Hammer, Sekretariatschef
mobil: 29 66 26 01
e-mail: annemette.hammer@regionh.dk


Rasmus Kampff, Sektionschef
mobil: 40 85 58 07
e-mail: rasmus.kampff@regionh.dk
• Administration
• Økonomi




Ann-Kathrine Gravgaard, Specialist
telefon 38 66 55 51
e-mail: ann-kathrine.gravgaard@regionh.dk
• Økonomi og administration
• SAP Brugeradministration
             

Berit Siiger, Konsulent
telefon: 38 66 55 42
e-mail: berit.siiger@regionh.dk
• HR
• Kontaktsekretær for klyngen Vækst & Viden     


Christina Deleuran, Web & IT-Koordinator, orlov
e-mail: christina.deleuran@regionh.dk     

Christina_Lorenzen 3381 1.jpg
Christina Lau Lorenzen, Chefsekretær
telefon: 29 77 87 61 / 22 93 33 83
e-mail: christina.lau.lorenzen@regionh.dk  
• Sekretær for Vicedirektør Christian Bruhn Rieper
• Direktionsbetjening
• Sekretær for Arbejdsmiljøgruppen

 

   
Ida Schwaner Bergholt,  Konsulent
telefon: 21 33 24 49
e-mail: ida.schwaner.bergholt@regionh.dk
• Udvalgssekretær


Jan Dons Bjerre, Specialkonsulent
telefon: 38 66 55 25
e-mail: jan.dons-moeller@regionh.dk
• Økonomi


Jens Nordahn, Specialkonsulent
telefon: 38 66 55 20, mobil: 51 18 42 39
e-mail: jens.nordahn@regionh.dk
• Økonomi


Julie Bach
, Specialist, orlov
e-mail: julie.bach@regionh.dk


Jussi  Jaervelae Jo​​hansen, Konsulent
mobil: 40 21 57 61
e-mail: jussi.jaervelae.johansen@regionh.dk
• Udvalgssekretær
• Forhandling og udarbejdelse af forskningskontrakter
• Generel juridisk rådgivning i relation til forskningssamarbejder


Katrine Hagenbæk, Specialkonsulent
mobil: 40 91 27 10
e-mail: katrine.hagenbaek@regionh.dk
• Direktionskonsulent  
• Direktionsbetjening


Katja Lind, Specialist
mobil: 51 81 25 82
e-mail: katja.lind@regionh.dk


Karin Jørgensen, Chefkonsulent
mobil: 40 31 72 69
e-mail: karin.jorgensen@regionh.dk
• Udvikling
• Effektmåling og evaluering
• Driftsmålstyring


Kirsten Klint Asserhave, Specialist
telefon: 38 66 56 47
e-mail: kka@regionh.dk
• Centerfælles intro til nye medarbejdere
• Koordinering af dagsorden til centerledelsesmøder
• Kontaktsekretær for klyngen Miljø & Ressourcer


Louise Højmark Thomsen, Specialist
telefon: 38 55 56 83
e-mail:  louise.hoejmark.thomsen@regionh.dk  


Maria Trantel Wingaard, Assistent
mobil: 29 77 87 66
e-mail: maria.trantel.wingaard@regionh.dk
• Direktionsbetjening
• Kontaktsekretær for enheden Mobilitet & Teknologi
  

Mette Naidas, Specialist​
mobil: 23 48 18 01
e-mail:  mette.naidas@regionh.dk   
• Sekretær for enhedens chefer
• Fælles administrative indkøb
• Elevansvarlig


Nettie Vindahl Nielsen,
Chefkonsulent
mobil: 61 33 58 57
e-mail: nettie.vindahl.nielsen@regionh.dk  
• Økonomiske analyser
• Porteføljestyring
• Projektledelse  



Pernille Schou Petersen, Konsulent
Mobil: 51 44 49 37
e-mail: pernille.schou.petersen@regionh.dk
• Udvalgssekretær


Rune W. Lehmann, Specialist
telefon: 38 66 56 07
e-mail: rune.lehmann@regionh.dk
• Workzone superbruger
• Journalisering


Sif Madsen, Specialist
telefon: 38 66 56 50
e-mail: sif.madsen@regionh.dk
• Workzone superbruger
• Tinglysning
• Kontaktsekretær for klyngen Miljø & Ressourcer

Thine-Kær_0561.jpg   
Thine Kær, Kontorelev
telefon: 20 42 10 38
e-mail: thine.kaer@regionh.dk

 

Jura

 
Nye henvendelser/kontrakter/sager til Jura & Kontrakter sendes alle til stb-kontrakter@regionh.dk, og du vil indenfor 2 hverdage modtage svar fra sagsbehandleren.
  


Birgitte Jackson, Konsulent
mobil: 24 94 89 78
e-mail: birgitte.jackson@regionh.dk



Deniz Yüksel Pedersen, Konsulent
​telefon: 38 66 69 28, mobil: 23 74 48 67
e-mail: deniz.pedersen@regionh.dk   
• ​Forhan​​dling og udarbejdelse af forskningskontrakter
• Generel juridisk rådgivning i relation til forskningssamarbejder


Elena Yalovenko​, Konsulent
mobil: 24 82 24 56
e-mail: elena.yalovenko.01@regionh.dk
• Forhandling og udarbejdelse af forskningskontrakter
• Generel juridisk rådgivning i relation til forskningssamarbejder


Kristine Nordkvist, Konsulent
mobil: 21 60 51 27
e-mail: kristine.nordkvist@regionh.dk
 

Louise Friis, Konsulent
mobil: 51 60 30 00
e-mail: louise.friis@regionh.dk


Nicolai Stagis, Konsulent
mobil: 23 28 68 77
e-mail: nicolai.stagis@regionh.dk



Pernille Tenggren, Konsulent
mobil: 31 50 43 44
e-mail: pernille.tenggren@regionh.dk

 
Rikke-S├©rensen_0800.jpg
Rikke Sørensen, Konsulent
mobil: 20 18 65 53
e-mail: rikke.sørensen@regionh.dk
 


Studentermedhjælpere



Abir Abdul Khalek

telefon: 20 49 55 37
e-mail: abir.abdul.khalek@regionh.dk  
• Forhandling og udarbejdelse af forskningskontrakter
• Generel juridisk rådgivning i relation til forskningssamarbejder​
 

Aysu Altuntas

telefon: 20 49 26 86
e-mail: aysu.altuntas@regionh.dk   
• Forhandling og udarbejdelse af forskningskontrakter
• Generel juridisk rådgivning i relation til forskningssamarbejder​
 

Copenhagen EU-Office

En forening og  et samarbejde mellem Region Hovedstaden, de 29 kommuner i regionen, Københavns Universitet, Danmarks Tekniske Universitet og Copenhagen Business School.

Adresse: Rue du Luxembourg 3 - B-1000 Bruxelles
Hjemmeside: www.cphoffice.eu 
Hovedpostkasse e-mail: info@cphoffice.eu 


Birgitte Wederking, Head of Office creoDK
telefon: 45 11 02 97, mobil: + 32 472 27 91 93
e-mail: bw@cphoffice.eu
• Chef for Capital Region Denmark EU Office i Bruxelles
• Overordnet ledelse og strategi


Amanda Allertorp Sørensen,
EU-konsulent
telefon: 38 66 55 96, mobil: + 32 479 52 00 57
e-mail: aas@cphoffice.eu
• Mobilitet & Infrastruktur / CopenVirk


Anne Meidahl Petersen, EU-specialkonsulent
telefon: 45 11 02 95, mobil: + 32 476 89 83 44
e-mail: amp@cphoffice.eu
• Forskningspolitik / Medicine, health care technologies and health promotion


Christina Teik Christensen, EU-konsulent
telefon: 38 66 55 95, mobil: + 32 471 80 75 08
e-mail: ctc@cphoffice.eu
• Sund vækst
 

Ida Heebøll, EU-konsulent
telefon: 45 11 02 96, mobil: + 32 476 89 83 29
e-mail: ih@cphoffice.eu
• Forskningspolitik / Klima og bioøkonomi samt SSH


Karin Hyldelund, EU-konsulent
telefon: 45 11 02 94, mobil: + 32 472 888 818
Mail: kh@cphoffice.eu
• Forskningspolitik / IKT og digitalisering
 

Lasse Holm Grønning, EU-konsulent
mobil: + 45 29 99 78 78
e-mail: lhg@cphoffice.eu
• Interessevaretagelse i EU
• Europæisk forskningspolitik


Lars Schovsbo, EU-konsulent

e-mail: lars.schovsbo@regionh.dk



Lone Wraae, Office Manager
telefon: 38 66 55 94, mobil: + 32 473 13 06 87
e-mail: lw@cphoffice.eu
• Økonomi og administration

Nikolaj Heiredal 94x141.jpg
Nikolaj Glud Heiredal, EU-konsulent

telefon: 38 66 56 56
e-mail: nikolaj.glud.heiredal@regionh.dk


Mette Buskjær Rasmussen,
EU-konsulent
mobil: 51 44 68 10
e-mail: mbr@cphoffice.eu
Forankring hos danske aktører


Rasmus Mørk, EU-specialkonsulent
telefon: 38 66 55 91, mobil: + 32 477 95 87 28
e-mail: ram@cphoffice.eu   
• Innovation i virksomheder og CopenVirk

 
 
 
 
 
 
 
Redaktør