Sundhedsforskning & Innovation

Vi arbejder i enheden Sundhedsforskning & Innovation

​​​​

Ansatte i Sundhedsforskning & Innovation

​​

Mads Monrad Hansen, Enhedschef
telefon: 38 66 55 17 / 27 62 21 95
e-mail: mads.monrad.hansen@regionh.dk  


Anders Lundbergh, Chefkonsulent
telefon: 38 66 55 82 / 21 69 90 31
e-mail: anders.lundbergh@regionh.dk  
• Samarbejde med Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet, KU
• Professorater & forskningslektorater



Anders Uhre, Konsulent
mail: anders.uhre@regionh.dk

   
Anja Solak Storgaard, Chefkonsulent
mobil: 26 25 31 61
e-mail: anja.storgaard@regionh.dk
anja.storgaard@regionh.dk    anja.storgaard@regionh.dk• Én indgang for medico-tech virksomheder (henvendelser og udvikling af set-up)
• Regional udviklingsstrategi (for sundhedsforskning og innovation)
• Charter for Smart Greater Copenhagen


Anne Jørgensen, Sekretær
telefon: 38 66 63 24 / 91 16 68 36
e-mail: anne.joergensen@regionh.dk


Annet Krogsdam Jørgensen, Specialkonsulent
telefon: 38 66 55 11 / 29 99 79 14​​
e-mail: annet.krogsdam.joergensen@regionh.dk
• Udvilkling af fælles forskningsstruktur
• Kommunikation- og andre samarbejdsprojekter
• Projektplanlægning og koordinering i relation til forskning og innovation


Annika Jacobsen, Konsulent
telefon: 38 66 63 29 / 51 55 88 12
e-mail: annika.jacobsen@regionh.dk


Bette Anthonisen, Chefkonsulent
telefon: 38 66 55 83
e-mail: bette@regionh.dk


Bettina Aabank, Sekretær
telefon: 38 66 53 06 / 24 40 35 31
e-mail: bettina.aabank@regionh.dk


Charlotte Demuth Von Sydow, Konsulent
mobil: 51 19 92 78
e-mail: charlotte.demuth.von.sydow@regionh.dk    
• Finansieringsstrategier - forskning og innovation
• Rådgivning omkring fondsansøgninger, inkl. EU ansøgninger
• Greater Copenhagen Health Science Partners - GCHSP og CAGs
• Strategisk indsats om forskerkarriereveje og -uddannnelse


Charlotte Trap-Kinberg, Specialkonsulent
mobil: 50 49 05 75
e-mail: charlotte.trap-kinberg@regionh.dk  charlotte.trap-kinberg@regionh.dk
• Offentlig-Private Innovationspartnerskaber (OPI)
• Test- og udvikling af nye datadrevne teknologier; kunstig intelligens, block chains m.m.
• Facilitering og Projektledelse
• Innovation
• Strategiudvikling


Elisabeth Clare Kristensen,
Konsulent
mobil: 29 77 87 90
e-mail: elisabeth.clare.kristensen@regionh.dk
• Region Hovedstadens Forskningsstrategi
• ReVUS - Sund Vækst
• Region Hovedstadens Strategiske Forskningsråd
• Forum for Forskning, Innovation og Regional Udvikling


Emil Johansen, Konsulent
mobil: 24 91 78 25
e-mail: emil.johansen@regionh.dk
• Det fællesregionale Frysehusprojekt
• Sundhedsdata

 
Eva Jacobsen, Konsulent, Orlov


Gitte Holstein Larsen, Konsulent
mobil: 21 60 55 87
e-mail: gitte.holstein.larsen.02@regionh.dk
• Forskningsstatistik
• Region Hovedstadens Forskningsfond til Sundhedsforskning
• Forskningsevaluering


Helena Elisabeth Christensen, Konsulent
mobil: 51 40 84 04
e-mail: helena.elisabeth.christensen@regionh.dk helena.elisabeth.christensen@regionh.dk 
• Østdansk Infrastruktur for Personlig Medicin
• Region Hovedstadens Frysehusprojekt
 

Harry Havskum​, Chefkonsulent
mobil: 23 28 57 13
e-mail: harry.havskum@regionh.dk  
• Rådgivning ifm EU ansøgninger
• Rådgivning omkring fondsansøgninger
• Finansieringsstrategi for forskningsgrupper


Jakob Øster​, Specialkonsulent
mobil: 51 15 77 55
e-mail: jakob.oester@regionh.dk jakob.oester@regionh.dk
• ESS
• ​MAX IV


Julie Dahl Larsen, Chefkonsulent, jurist
telefon: 38 66 63 23 / 40 24 96 86
e-mail: julie.dahl.larsen@regionh.dk


Karina Toftgård Lindrup Olesen, Specialkonsulent
mobil: 20 56 12 49
e-mail: karina.toftgaard.lindrup.olesen@regionh.dk ktlo@regionh.dk
• Sundhedsdata - Rammebetingelser og koncernfælles strategisk indsats
• Sundhedsdata - Dagsordensættende indsats


Karin Kindt-Larsen, Chefkonsulent
mobil: 27 14 14 44
e-mail: karin.kindt-larsen@regionh.dk
• Forretningsudvikling og finansieringsstrategier - forskning og innovation
• Regional udviklingsstrategi
• Koncernstrategiske indsatser - Kommunikation og Branding, sundhedstjenesteforskning, forskning i sundhedsfremme og forebyggelse, udvikling af forskerstøttefunktioner


Kirsten Jacobsen, Sekretær
telefon: 38 66 63 28 / 91 16 68 47
e-mail: Kirsten.Jacobsen@regionh.dk


Kirsten Michelle Danielsen, Chefkonsulent
telefon: 38 66 56 84 / 51 19 94 67
e-mail: kirsten.michelle.danielsen@regionh.dk
• Innovationsstrategi
• Understøttelse af innovationsinitiativer på hospitaler og RegH-virksomheder
• Netværk og processer


Kirstine Maria Steffensen, EU Controller
mobil: 24 42 66 25
e-mail: kirstine.maria.steffensen@regionh.dk


Kristian Krag, Chefkonsulent
mobil: 21 30 88 45
e-mail: kristian.krag@regionh.dk
• Rådgivning omkring fondsansøgninger, inkl. EU og NIH ansøgninger
• Finansieringsstrategi for forskningsgrupper
• Implementering af personlig medicin


Kristian Teglkamp, Konsulent, Orlov


Lone Gundelach, Chefkonsulent
telefon: 38 66 63 20 / 40 25 48 97
e-mail: lone.gundelach@regionh.dk


Louise Larsen, Sekretær
telefon: 38 66 63 45 / 51 55 88 11
e-mail: louise.larsen.10@regionh.dk


Margit Bom, Jurist
telefon: 38 66 63 27 / 51 55 88 14
e-mail: margit.bom@regionh.dk


Marianne Thye Nielsen, Specialkonsulent
Mobil: 23 42 12 63
e-mail: marianne.thye.nielsen@regionh.dk


Marie Smed, Specialkonsulent ​
mobil: 51 19 94 68
e-mail: marie.smed@regionh.dk


Michelle Birknow, Specialkonsulent

mobil: 29 77 90 93
e-mail: michelle.birknow@regionh.dk
• Én Indgang til Kliniske Forsøg
• Kliniske Lægemiddelforsøg
• Brobygning mellem Life Science Industri og Hospital
• Rådgivning, Sparring, Koordinering og Facilitering


Morten Peter Jørgensen, Specialkonsulent
e-mail: morten.peter.joergensen@regionh.dk


Nanna Gro Severinsen, Specialkonsulent, Orlov

Nina Heede Ulrich, Seniorforsker
mail: nhee0004@regionh.dk


Oliver Skjold Been, Konsulent
e-mail: oliver.skjold.been@regionh.dk


Rasmus Pedersen, Projektmedarbejder
mobil: 29 77 95 68
e-mail: selma.kusturica@regionh.dkrasmus.pedersen.04@regionh.dk
• Koordinering og projektudvikling i relation til innovation
• Policyudvikling indenfor medtech-området
• Kommunikation og web


Selma Kusturica, Konsulent
mobil: 51 19 94 65
e-mail: selma.kusturica@regionh.dk
• Forum for Forskning, Innovation og Regional Udvikling (FIRU)
• Ledelsesforum for Medicinsk Sundhedsforskning


Sofie Nielsen, Jurist
telefon: 38 66 53 07 / 91 16 73 22
e-mail: sofie.nielsen.04@regionh.dk


Susanne Møller, Specialkonsulent
telefon: 38 66 55 84 / 21 69 90 97
e-mail: susanne.moeller@regionh.dk  
•​ Pure forskningsregistrering
• Overblik over forskning


Tilde Haar, Konsulent
e-mail: tilde.haar@regionh.dk

S​tudentermedhjælper


Maria Nikita Butler
mobil: 31 70 55 82
e-mail: maria.nikita.butler@regionh.dk maria.nikita.butler@regionh.dk
• Copenhagen Skills
• Kommunikation
• Webredigering


Mathilde Kremmer Broberg

mobil: 24 91 67 22
e-mail: mathilde.kremmer.broberg@regionh.dk mathilde.kremmer.broberg@regionh.dk


Nathalie Guldberg Jensen

telefon: 38 66 69 37
e-mail: nathalie.guldberg.jensen@regionh.dk nathalie.guldberg.jensen@regionh.dk
• Forskningsevaluering og statistik
• Finansieringsdatabasen
• Driftssikring for Praktikplads enheden

Jura og kontrakter

Nye henvendelser/kontrakter/sager til Jura & Kontrakter sendes alle til stb-kontrakter@regionh.dk, og du vil modtage et autosvar som bekræftelse på, at vi har modtaget din henvendelse. 
  


Birgitte Jackson, Konsulent
mobil: 24 94 89 78
e-mail: birgitte.jackson@regionh.dk
• Forhandling og udarbejdelse af forskningskontrakter
• Generel juridisk rådgivning i relation til forskningssamarbejder


Deniz Yüksel Pedersen, Konsulent
​mobil: 23 74 48 67
e-mail: deniz.pedersen@regionh.dk   deniz.pedersen@regionh.dk     
• ​Forhan​​dling og udarbejdelse af forskningskontrakter
• Generel juridisk rådgivning i relation til forskningssamarbejder


Elena Yalovenko​, Konsulent, orlov


Kristine Nordkvist, Konsulent
mobil: 21 60 51 27
e-mail: kristine.nordkvist@regionh.dk
• ​Forhan​​dling og udarbejdelse af forskningskontrakter
• Generel juridisk rådgivning i relation til forskningssamarbejder


Louise Friis, Konsulent

mobil: 51 60 30 00
e-mail: louise.friis.01@regionh.dk
• ​Forhan​​dling og udarbejdelse af forskningskontrakter
• Generel juridisk rådgivning i relation til forskningssamarbejder

• Region Hovedstadens repræsentant i Juridisk Netværk


Nicolai Stagis, Konsulent
mobil: 23 28 68 77
e-mail: nicolai.stagis@regionh.dk

https://kursusportalen.plan2learn.dk/dl.aspx?xmg=ca1c1a9b-5cd2-4e62-9ea9-33a104690c81&r=KursusValg.aspx?id=58239• Forhandling og udarbejdelse af forskningskontrakter
• Generel juridisk rådgivning i relation til forskningssamarbejder
• DPO-ambassadør


Pernille Tenggren, Konsulent
mobil: 31 50 43 44
e-mail: pernille.tenggren@regionh.dk
• ​Forhan​​dling og udarbejdelse af forskningskontrakter
• Generel juridisk rådgivning i relation til forskningssamarbejder


Rikke Sørensen, Konsulent
mobil: 20 18 65 53
e-mail: Rikke.Soerensen.09@regionh.dk
• ​Forhan​​dling og udarbejdelse af forskningskontrakter
• Generel juridisk rådgivning i relation til forskningssamarbejder

Studentermedhjælpere


Abir Abdul Khalek

mobil: 20 49 55 37
e-mail: abir.abdul.khalek@regionh.dk  
• Forhandling og udarbejdelse af forskningskontrakter
• Generel juridisk rådgivning i relation til forskningssamarbejder​
 

Aysu Altuntas

mobil: 20 49 26 86
e-mail: aysu.altuntas@regionh.dk   
• Forhandling og udarbejdelse af forskningskontrakter
• Generel juridisk rådgivning i relation til forskningssamarbejder​

 
Redaktør