Vækst & Viden

Vi arbejder i klyngen for Vækst & Viden med erhvervsudvikling, beskæftigelse og uddannelse samt forskning og innovation.

​​​​

Hvem er vi

Vi er indgang til Region Hovedstaden i spørgsmål omkring Vækstforum Hovedstaden, EU's strukturfonde, forskerfinansiering, Greater Copenhagen, erhvervsuddannelser, tiltrækning af investeringer og talenter, turisme, den regionale vækst- og udviklingsstrategi (ReVUS) samt Sund og Kreativ vækst.

Ansatte i Vækst & Viden

Nadja Hørdam Ausker, Enhedschef
mobil: 22 55 05 21
e-mail: NAUS0003@regionh.dk  
• Vækst- og Erhvervspolitik
• Greater Copenhagen
• Den regionale vækst- og udviklingsstrategi (ReVUS)

​​

Rosa Klitgaard Andersen​, Enhedschef
​​mobil: 30 46 36 39
​e-mail: rosa.andersen@regionh.dk 

Susanne Ulrich, Sektionschef
mobil: 40 12 23 94
e-mail: susanne.ulrich@regionh.dk
• Fagligt ansvar for Vækstforum og strukturfonde​​​​​​


Alexander Brøndsholm Jensen, Konsulent
mobil: 24918185
e-mail: alexander.broendsholm.jensen@regionh.dk
• Arbejdsmarkedsintegration
• Regionale uddannelsesprojekter
• Strategisk fokus på data og analyse vedr. erhvervsuddannelser


Anders Lundbergh, Chefkonsulent
telefon: 38 66 55 82, mobil: 21 69 90 31
e-mail: anders.lundbergh@regionh.dk  
• Samarbejde med Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet, KU
• Professorater & forskningslektorater


Annet Krogsdam Jørgensen, Specialkonsulent
telefon: 38 66 55 11, mobil: 29 99 79 14​​
e-mail: annet.krogsdam.joergensen@regionh.dk
• Udvilkling af fælles forskningsstruktur
• Kommunikation- og andre samarbejdsprojekter
• Projektplanlægning og koordinering i relation til forskning og innovation


Anette Prilow, Chefkonsulent
e-mail: anette.prilow@regionh.dk
• Koordinator af Greater Copenhagen teamet
• Udvikling af Greater Copenhagen-samarbejdet


Ann-Kathrine Gravgaard, Specialist, Kvalificeret arbejdskraft 
telefon: 38 66 55 51
e-mail: ann-kathrine.gravgaard@regionh.dk
• Fordelingsudvalgenes sekretariat / Optagelsen til 1.G på STX og HF
• Borgerbetjening: Information, besvarelse af henvendelser og genbehandling
• Copenhagen Skills


Annemaj Bengtson-Jensen, Konsulent ​
telefon: 38 66 55 69, mobil: 23 42 44 57
e-mail: annemaj.bengtson-jensen@regionh.dk
• Politisk, strategisk og operationelt fokus på uddannelsesklausuler og lærepladser
• Strategiske bygherresamarbejder


Bette Anthonisen, Chefkonsulent
telefon: 38 66 55 83
e-mail: bette@regionh.dk  
• Forskningspolitik - generelt
• Udvikling og implementering af forskningsstrategi og -handlingsplaner
• Udvilkling af fælles forskningsstruktur

Bente Liss Hartbøl, Chefkonsulent, Kvalificeret arbejdskraft
telefon: 38 66 55 45, mobil: 20 56 12 41​
e-mail: blh@regionh.dk
• Udvalgssekretær for fordelingsudvalg
• Kapacitet gymnasiale uddannelser, FVU og OBU


Charlotte Demuth Von Sydow, Konsulent
mobil: 51 19 92 78
e-mail: charlotte.demuth.von.sydow@regionh.dk    
• Rådgivning ifm EU ansøgninger
• Rådgivning omkring fondsansøgninger
• Finansieringsstrategi for forskningsgrupper

Cecilie Bred​enfeld Matzen, Chefkonsulent, Kvalificeret arbejdskraft
telefon: 38 66 55 38, mobil: 51 15 73 23
e-​mail: cecilie.bredenfeld.matzen@regionh.dk
• Strategisk rundbord om faglært til vækst
• Udvikling på gymnasieområder
• Sammenhæng mellem erhvervsfremme, uddannelse og beskæftigelse

Dorte Magnussen, Specialkonsulent, Kvalificeret arbejdskraft
telefon: 38 66 56 60​
e-mail: dorte.magnussen@regionh.dk
• Sammenhæng mellem uddannelse, beskæftigelse og erhverv
• Indsatser under ReVus: Kvalificeret arbejdskraft og teknologipagt
• Flygtninge/indvandrerområdet


Ebbe Rasmussen, Specialkonsulent
telefon: 38 66 55 31
e-mail: ebra@regionh.dk
• Erhvervsudvikling
• Kina samarbejde bl.a. healthtech og miljø
• Resultatkontrakt med Copenhagen Capacity
• Internationalisering bl.a. udenlandske virksomheder og talenter
• Administration af eksterne projekter


Elisabeth Clare Kristensen,
Konsulent
mobil: 29 77 87 90
e-mail: elisabeth.clare.kristensen@regionh.dk


Eva Christina Jacobsen, Specialkonsulent
telefon: 38 66 55 68, mobil: 23 39 04 91
e-mail: eva.christina.jacobsen@regionh.dk
• Udvalgssekretær for Vækstforum
• Vækstforum og Strukturfonde
• Behandling af strukturfondsansøgninger


Gitte Holstein Larsen, Konsulent
mobil: 21 60 55 87
gitte.holstein.larsen.01@regionh.dk


Gent Grinvalds Harbro
, Konsulent
telefon: 38 66 56 90, mobil: 29 77 93 07
e-mail: gent.grinvalds.harbro@regionh.dk
• Erhvervsfremme på turismeområdet
• Kreativ Vækst, design og digital indholdsproduktion
• Midler til store, internationale kultur- og sportsevents


Harry Havskum​, Chefkonsulent
mobil: 23 28 57 13
e-mail: harry.havskum@regionh.dk  
• Rådgivning ifm EU ansøgninger
• Rådgivning omkring fondsansøgninger
• Finansieringsstrategi for forskningsgrupper


Hait M. Barki,
Specialkonsulent
telefon: 38 66 55 08, mobil: 30 32 77 12
e-mail: hait.m.barki@regionh.dk  
• ReVUS (den regionale vækst- og udviklingsstrategi)

Avatar.PNG
Jane Tidemand, Konsulent
mobil: 20 59 94 48
e-mail: jane.tidemand@regionh.dk  
• Sparring
• Rådgivning
• Matchmaking

Jannie Gade Nielsen, Chefkonsulent, Kvalificeret arbejdskraft
Mobil: 26 10 68 59
e-mail: jannie.gade.nielsen.01@regionh.dk
• Projektleder for Copenhagen Skills


Julie Pedersen​, Specialkonsulent
mobil: 51 15 95 50
e-mail: jpe@regionh.dk
• Handlingsplan for Greater Copenhagen & Skåne Committee
• Udvikling af Greater Copenhagen-samarbejdet
• Inddragelse af erhvervslivet i Greater Copenhagen


Jette L. Als, Specialkonsulent, Kvalificeret arbejdskraft  
mobil: 51 15 49 78
e-mail​: jette.als@regionh.dk
• Faglært til Vækst
• Copenhagen Skills


Karsten Bruun Hansen, Chefkonsulent
telefon:38 66 65 85, mobil: 21 12 69 25
e-mail: karsten.bruun.hansen@regionh.dk
• Erhvervsudvikling
Fødevarer


Karin Kindt-Larsen, Chef konsulent
mobil: 27 14 14 44
e-mail: karin.kindt-larsen@regionh.dk



Katrine Bering Klausen​, Specialkonsulent
telefon: 38 66 55 21, mobil: 29 99 79 42
e-mail: katrine.bering.klausen@regionh.dk 
REVUS – sund vækst spor
• Strategisk klyngearbejde og klyngekonsolidering
• Administration af eksterne projekter

Kenneth Kay Jensen, Specialkonsulent
telefon: 38 66 55 12, mobil: 20 56 12 59
e-mail: kekj@regionh.dk
• Kreativ Vækst, herunder fødevare, design og digital indholdsproduktion
• Midler til store, internationale kultur- og sportsevents

Kim Bonne, Chefkonsulent
telefon: 38 66 55 26
e-mail: kim.bonne@regionh.dk
• EU Regionalfond
• EU Socialfond
• Vækstforum


Kirsten Michelle Danielsen, Chefkonsulent
telefon: 38 66 56 84, mobil: 51 19 94 67
e-mail: kirsten.michelle.danielsen@regionh.dk
• Innovation i Region Hovedstaden
• Implementering af CRU projektmodel


Kristian Krag, Chefkonsulent
mobil: 21 30 88 45
e-mail: kristian.krag@regionh.dk


Lene Jermiin, Chefkonsulent
telefon: 38 66 56 87, mobil: 21 12 69​ 41
e-mail: lene.jermiin@regionh.dk
• Erhvervsudvikling
• ReVUS (den regionale vækst- og udviklingsstrategi)


Marianne Thye Nielsen, Specialkonsulent, Orlov
e-mail: marianne.thye.nielsen@regionh.dk


Michelle Birknow, Specialkonsulent

mobil: 29 77 90 93
e-mail: michelle.birknow@regionh.dk
• Matchmaking
• Rådgivning og Sparring
• Kliniske Forsøg og Tests


Mirwais Fedai, Konsulent

mobil: 30 66 98 31
e-mail: mirwais.fedai@regionh.dk
• Resultatkontrakt med Copenhagen Capacity
• STRING-samarbejdet
• Tiltrækning af udenlandske talenter (ReVUS)

Morten Müller Larsen, Specialkonsulent
mobil: 51 15 49 58
e-mail: morten.larsen@regionh.dk
• Greater Copenhagen
• Københavns Lufthavn
• Copenhagen Connected


Maria Mikkelsen, Specialkonsulent
telefon: 38 66 55 16, mobil: 30 30 96 42
e-mail: maria.mikkelsen.01@regionh.dk


Nina Wodstrup Jensen, Chefkonsulent
telefon: 38 66 55 65, mobil: 40 49 79 53
e-mail: nina.vodstrup.jensen@regionh.dk
• Erhvervsudvikling
• Turismeområdet
• Wonderful Copenhagen
 

Pia Schobius, Specialist, Kvalificeret arbejdskraft
telefon: 38 66 55 44
e-mail: pia.s@regionh.dk


Rasmus Pedersen, Praktikant
e-mail: selma.kusturica@regionh.dkrasmus.pedersen.04@regionh.dk


Selma Kusturica, Konsulent
mobil: 51 19 94 65
e-mail: selma.kusturica@regionh.dk
• Greater Copenhagen
• Erhvervsudvikling
• Kina-samarbejde



Susanne Møller, Specialkonsulent
telefon: 38 66 55 84, mobil: 21 69 90 97
e-mail: susanne.moeller@regionh.dk  
•​ Pure forskningsregistrering
• Overblik over forskning


Thor Mortensen, Konsulent

mobil: 29 77 91 04
e-mail: thor.mortensen@regionh.dk
•​ Udvalgssekretær for Vækstforum
• Vækstforum og Strukturfonde
• Evaluering og effektmåling


Tina Drejer,
Konsulent, Orlov
e-mail: tina.drejer@regionh.dk 



Tine Ane Nielsen, Specialkonsulent, orlov
e-mail: tine.ane.nielsen@regionh.dk

Thomas Peter Zelt, Konsulent
mobil: 24 82 23 95
e-mail: thomas.peter.zelt@regionh.dk
• Erhvervsudvikling
• ReVUS (den regionale vækst- og udviklingsstrategi)
• Interreg 5A Øresund, Kattegat, Skagerrak
• Evaluering og effektmåling

S​tudentermedhjælper


Lejla Vugdalic
e-mail: lejla.vugdalic@regionh.dk
• Forskningsregistrering i Pure
• Kommunikation forskning
• Supportere fjernadgang til e-ressourcer


Maria Nikita Butler

mobil: 30 35 63 75
e-mail: maria.nikita.butler@regionh.dk
• Kommunikation


Nathalie Guldberg Jensen

telefon: 38 66 69 37
e-mail: nathalie.guldberg.jensen@regionh.dk
• Forskningsevaluering og statistik
• Finansieringsdatabasen
• Driftssikring for Praktikplads enheden

Redaktør