Oversigt over medlemmer af alle udvalg

​Oversigt over medlemmer af de stående udvalg i Region Hovedstaden

Medlemmer af de stående udvalg i Region Hovedstaden 2018-2021 - rev. marts 2018



Sundhedsudvalget 
(stående udvalg - 11 medlemmer)
  • Christoffer Buster Reinhardt (C) – formand
  • Leila Lindén (A) - næstformand
  • Karin Friis Bach (B)
  • Line Ervolder (C)
  • Finn Rudaizky (O)
  • Karoline Vind (F)
  • Lars Gaardhøj (A)
  • Jesper Clausson (A)
  • Niels Høiby (I)
  • Annie Hagel (Ø)
  • Christine Dal (V)

Social – og psykiatriudvalget  
(stående udvalg - 9 medlemmer)
  • Susanne Due Kristensen (A) - formand
  • Martin Schepelern (Å) - næstformand
  • Peter Westermann (F)
  • Karsten Skawbo-Jensen (C)
  • Hanne Andersen (A)
  • Maria Gudme (A)
  • Henrik Thorup (O)
  • Niels Høiby (I)
  • Marianne Frederik (Ø)

Erhvervs-, vækst- og forskningsudvalget 
(stående udvalg - 9 medlemmer)  
  • Lars Gaardhøj (A) - formand
  • Stinus Lindgreen (B) - næstformand
  • Line Ervolder (C)
  • Martin Baden (A)
  • Erik Rostell Gregersen (A)
  • Maria Gudme (A)
  • Peter Frederiksen (V)
  • Christine Dal (V)
  • Tormod Olsen (Ø)

Trafikudvalget 
(stående udvalg - 9 medlemmer)  
  • Jens Mandrup (F)  - formand
  • Martin Baden (A) - næstformand
  • Christoffer Buster Reinhardt (C)
  • Erik Rostell Gregersen (A)
  • Susanne Due Kristensen (A)
  • Freja Södergran (O)
  • Martin Geertsen (V)
  • Anne Ehrenreich (V)
  • Tormod Olsen (Ø)

Udvalg for forebyggelse og sammenhæng
(stående udvalg - 9 medlemmer)  
  • Qasam Ahmad (Å) – formand
  • Karsten Skawbo-Jensen (C) - næstformand
  • Annette Randløv (B)
  • Jesper Clausson (A)
  • Flemming Pless (A)
  • Freja Södergran (O)
  • Jacob Rosenberg (I)
  • Carsten Scheibye (V)
  • Torben Kjær (Ø)

Miljø- og Klimaudvalget
(Stående udvalg - 7 medlemmer)
  • Kim Rockhill (A) - formand
  • Stinus Lindgreen (B) - næstformand
  • Peter Westermann (F)
  • Özkan Kocak (A)
  • Charlotte Holtermann (A)
  • Randi Mondorf (V)
  • Tormod Olsen (Ø)


Redaktør