Miljø

Vi arbejder i enheden Miljø

Hvem er vi

Vi er indgang til Region Hovedstaden i spørgsmål omkring Kortlægning og undersøgelse af jordforurening, Samarbejde med kommuner om byggeri på forurenede grunde, Oprensning af jord- og grundvandsforurening samt innovation og udvikling af nye metoder, Grøn drift og udvikling på hospitaler, Klimatilpasning, Energiomstilling, Cirkulær økonomi og ressourceeffektivitet samt Råstoftilladelser og råstofplanlægning samt dispensation for deponering af jord i råstofgrave.

Ansatte i Miljø


Carsten Bagge Jensen​​, Enhedschef for Vand og Råstoffer
mobil: 24 79 02 16
e-mail: Carsten.Bagge.Jensen@regionh.dk


Gitte Ellehave Schultz, Enhedschef for Miljø og Klima
telefon: 38 66 56 26​, mobil: 29 99 79 09
​e-mail: Gitte.Ellehave.Schultz@regionh.dk


Gitte Larsen, Enhedschef for Miljø og Klima
telefon: 38 66 56 02, mobil: 20 31 46 57
e-mail: gitte.larsen.05@regionh.dk 
• Private jordfoureningsundersøgelser og - oprensninger
• Cirkulær økonomi
• Grøn drift og udvikling
• Kina-samarbejde



Tina Pedersen, Sektionschef i Miljø og Klima

mobil: 29 77 95 61
e-mail: tina.pedersen@regionh.dk

 


John Flyvbjerg, chefkonsulent
telefon: 38 66 56 59, mobil: 24 79 02 19
e-mail: john.flyvbjerg@regionh.dk   john.flyvbjerg@regionh.dk

 

Enheden for Vand og Råstoffer


Allan Køtter, Specialkonsulent
telefon: 38 66 56 51
e-mail: allan.koetter@regionh.dk ​​  
• Afgrænsende forureningsundersøgelser
• IT og miljødata


Anne Mette Granhøj Hansen, Specialkonsulent
telefon: 38 66 55 62
e-mail: anne.mette.granhoej.hansen@regionh.dk
• ​Drift af afværgeanlæg


Anne Sivertsen, Specialk
onsulent
telefon: 38 66 56 44
e-mail: anne.sivertsen@regionh.dk
• Afgrænsede forureningsundersøgelser
• Værditabundersøgelser    


Anna Toft, Specialkonsulent ​
telefon: 38 66 56 28
e-mail: anna.toft@regionh.dk ​​
• Afgrænsende forureningsundersøgelser
• Afværge- og oprensninger​


Arne Rokkjær, Specialkonsulent
telefon: 38 66 56 68
e-mail:  arne.rokkjaer@regionh.dk ​​
• Afværge- og oprensninger
• Grundvandsovervågning
• Værditabsoprensninger


Birgitte Meidahl Petersen, Konsulent
telefon: 38 66 56 81, mobil: 23 34 59 84
e-mail: birgitte.meidahl.petersen@regionh.dk


Bjarne Larsen, Håndværker
mobil: 40 14 45 88
e-mail: bjarne.senika.larsen@regionh.dk ​​
• Driftansvarlig
• Grundvand
• Drift af afværgeanlæg


Bolette Jensen
mobil: 51 23 22 45
e-mail: bolette.jensen@regionh.dk


Christoffer Alsted Nielsen, Specialkonsulent
telefon: 38 66 56 21, mobil: 30 70 59 58
e-mail: christoffer.alsted.nielsen@regionh.dk
• Råstoffer
• Kortlægning af råstoffer
• Indvindingstilladelser


Flemming Vormbak, Konsulent
telefon: 38 66 56 32, mobil: 40 20 37 68
e-mail: fv@regionh.dk ​​ 
• Drift af afværgeanlæg
• Grundvand
• LER kontakt


Hanne Kristensen, Chefkonsulent
telefon: 38 66 56 19
e-mail: hk@regionh.dk ​​
• Grundvandsovervågning
• Oprensninger
• Afgrænsende forureningsundersøgelser


Henrik Østergaard, Chefkonsulent
telefon: 38 66 56 29
e-mail: henrik.oestergaard@regionh.dk ​​ 
• Oprensninger
• Drift og revurdering af afværgeanlæg
• Indsatsplaner for grundvandsbeskyttelse​    


Helle Overgaard, Specialkonsulent
telefon: 38 66 56 77
e-mail: heov@regionh.dk
• Afgrænsende forureningsundersøgelser
• Risiko for overfladevand


Heidi Uttenthal Bay, Konsulent​
telefon: 38 66 56 16
e-mail: ​heidi.uttenthal.bay@regionh.dk ​​​ ​​​
• Private forureningsundersøgelser - og oprensninger
• Byggeri og gravearbejde på forurenede grunde
• Afgrænsende forureningsundersøgelser


Henriette Kerrn-Jespersen, Specialkonsulent
telefon: 38 66 56 14
e-mail: HEKEJE@regionh.dk  
• Afværge og oprensninger
• Udvikling


Jan Sjørup , Chefkonsulent  
telefon: 38 66 56 78, mobil: 51 44 52 66
e-mail: jan.sjoerup@regionh.dk ​​
• Miljødata
• Drift af afværgeanlæg


Jens Christian Storgaard, Specialkonsulent
telefon: 38 66 56 69, mobil: 51 81 25 82
e-mail: jens.christian.storgaard@regionh.dk
• Råstoffer
• Kortlægning af råstoffer


Jens Lind Gregers​en, Chefkonsulent
telefon: 38 66 56 20, mobil: 24 97 38 88
e-mail: jens.lind.gregersen@regionh.dk
• Råstoffer
• Deponering
• Ressourceoptimering


Joachim Krøyer Mahrt, Specialkonsulent
telefon: 38 66 56 18
e-mail: joachim.kroeyer.mahrt@regionh.dk ​  
• IT og miljødata


Jonas Prehn, Konsulent
telefon: 38 66 56 62
e-mail: jonas.prehn@regionh.dk
• Råstoffer
• Miljøvurdering
• Indvindingstilladelser


Julie Dohn, Konsulent
mobil: 51 40 76 47
e-mail: julie.dohn@regionh.dkjulie.dohn@regionh.dkjulie.dohn@regionh.dk


Katerina Hantzi, Specialkonsulent
telefon: 38 66 56 82
e-mail: katerina.hantzi@regionh.dk ​​
• Afværge- og oprensninger
• Vandplanlægning


Katja Sauer Grunnet​, Konsulent
telefon: 38 66 56 73
e-mail: ksg@regionh.dk​  
• Afgrænsende forureningsundersøgelser
• Private forureningsundersøgelser og -oprensninger


Kim Larsen, Specialarbejder
mobil: 20 33 47 22
e-mail: kim.berglund.larsen@regionh.dk
• Driftansvarlig
• Grundvand
• Drift af afværgeanlæg


Kim Sørensen, Chefkonsulent
telefon: 38 66 56 64
e-mail: ks@regionh.dk
• Afgrænsende forureningsundersøgelser


Lars Grenander Hermansen, Seniorkonsulent
telefon: 38 66 56 34, mobil: 23 34 66 52
e-mail: lgh@regionh.dk
• Drift af afværgeanlæg​


Lisbeth Hansen​, Konsulent
telefon: 38 66 56 24​
e-mail: lh@regionh.dk
​• Drift af afværgeanlæg
• Monitering


Line Mørkebjerg Fischer, Specialkonsulent
telefon: 38 66 56 55
e-mail: line.moerkebjerg.fischer@regionh.dk​  
• Oprensninger
• Drift af afværgeanlæg



Marianna Engberg Pedersen, Specialkonsulent
telefon: 38 66 56 23
e-mail: marianna.engberg.pedersen@regionh.dk​​
•IT og miljødata


Mariam Wahid, Chefkonsulent
telefon: 38 66 56 12​
e-mail: mw@regionh.dk ​​  
• Afgrænsende forureningsundersøgelser
• Afværge- og oprensninger


Mette Simonsen, Specialkonsulent
telefon: 38 66 56 54, mobil: 20 59 11 38
e-mail:  mette.simonsen.02@regionh.dk
• Råstofplanlægning
• Miljøvurdering


Mia Rosman, Specialkonsulent
telefon: 38 66 56 40
e-mail: mia@regionh.dk
• Grundvandsovervågning    


Mikkel Ankerstjerne Dalgaard, Konsulent
telefon: 38 66 56 88
e-mail: mikkel.ankerstjerne.dalgaard@regionh.dk  
• Afgrænsende forureningsundersøgelser
• Drift og revurdering af afværgeanlæg


Minakshi Dhanda, Konsulent
telefon: 38 66 56 17
e-mail: minakshi.dhanda@regionh.dk
• Afgrænsende forureningsundersøgelser
• Afværge- og oprensninger
• Grundvandsovervågning    



Nancy Hamburger, Konsulent
telefon: 38 66 56 39
e-mail: nh@regionh.dk ​​
• Afgrænsende undersøgelser
• Udvikling


Nikolaj Dam, Konsulent
telefon: 38 66 56 80
e-mail: nikolaj.dam@regionh.dk
• Råstofplanlægning
•​ Webredaktør


Niels Døssing Overheu, Specialkonsulent
telefon: 38 66 55 63
e-mail: niels.doessing.overheu@regionh.dk ​​
• Udviklingsprojekter
• Innovationsgaragen
• Revurdering af driftssager​

​​​
Nina Tuxen, Chefkonsulent
telefon: 38 66 55 97
e-mail: nina.tuxen@regionh.dk
• Afgrænsese forureningsundersøgelser
• Udvikling


Peder Johansen, Chefkonsulent
telefon: 38 66 56 31
e-mail: peder.johansen@regionh.dk​  
• Afgrænsende undersøgelser
• Oprensninger​


Thor Mortensen, Konsulent

mobil: 29 77 91 04
e-mail: thor.mortensen@regionh.dk thor.mortensen@regionh.dk
•​ Udvalgssekretær for Vækstforum
• Vækstforum og Strukturfonde
• Evaluering og effektmåling

Enheden for Miljø og Klima

 
Anne Bruun Jensen, Specialkonsulent
telefon: 38 66 55 73, mobil: 24 64 49 99
e-mail: anne.bruun.jensen@regionh.dk
• Private forureningsundersøgelser - og oprensninger
• Byggeri og gravearbejde på forurenede grunde
• Risiko for overfladevand

 

Ane W. Jantzen, Konsulent
telefon: 38 66 55 74, mobil: 24 64 49 83
e-mail: ane.weitling.jantzen@regionh.dk
• Historisk redegørelse
• Indledende forureningsundersøgelser
• Kortlægning på Vidensniveau 1 og 2​​​​

Anne Marie Fabricius, Specialkonsulent
​telefon: 38 66 56 ​57, mobil: 24 64 42 17
e-mail: anne.marie.fabricius@regionh.dk
• Private forureningsundersøgelser - og oprensninger
• Indledende forureningsundersøgelser
• Afgrænsende undersøgelser​​​

Anne Lykkesborg Hansen​, Kons​ulent
telefon: 38 66 56 93, mobil: 24 64 42 61
e-​​mai​​l: a.lykkesborg@regionh.dk
• Private forureningsundersøgelser - og oprensninger
• Byggeri og gravearbejde på forurenede grunde
• Kortlægning på Vidensniveau 1 og 2​​​​​​​​


Annette Gundog Ferslev, Sp​​ecialkonsulent
telefon: 38 66 56 11, mobil: 24 64 45 04 
e-mail: agf@regionh.dk  
• Private forureningsundersøgelser og -oprensninger
• Indledende forureningsundersøgelser
• Afgrænsende undersøgelser​​​​​

Annie Wejhe Simonsen, Konsulent​
telefon: 38 66 55 42, mobil: 24 64 44 97
e-mail: ​aws@regionh.dk
• Kvalitetsledelse
• Indledende forureningsundersøgelser
• Kortlægning på Vidensniveau 1 og 2​​​​​

Camilla Blankholm, Konsulent
telefon: 38 66 56 70 , mobil: 24 64 42 96
e-mail: camilla.blankholm@regionh.dk 
• Kvalitetsledelse



Cecilie Amtorp, Konsulent
e-mail: cecilie.amtorp@regionh.dk ​​
telefon: 38 66 55 64
• Indledende forureningsundersøgelser
• Kortlægning på Vidensniveau 1 og 2​​​

​​   

Christine Mosegaard Jensen, Specialkonsulent
Telefon: 38 66 56 75, mobil: 24 64 52 67
e-mail: cmj@regionh.dk ​​​​ ​​​​
• Indledende forureningsundersøgelser​
• Kortlægning på Vidensniveau 1 og 2
• Værditabsundersøgelser

Dorte S. Jakobsen, Konsulent
telefon: 38 66 56 22
e-mail: dorte.jakobsen@regionh.dk
• Indledende forureningsundersøgelser
• Afgrænsende undersøgelser
• Kortlægning på Vidensniveau 2​​​​​​

 

 

Ditte Vesterager Christensen, Orlov
Mobil:
e-mail:



Emilie Rønde Nielsen,
Konsulent
mobil: 20 59 88 66
e-mail: emilie.roende.nielsen@regionh.dk
• Klimatilpasning
• Cirkulær økonomi



Elisabeth Venov Scrøder,
Konsulent
telefon: 38 66 55 76
e-mail: elisabeth.venov.schroeder@regionh.dk
• Historiske redegørelse
• Kortlægning på Vidensniveau 1
• Private forureningsundersøgelser og -oprensninger


Gunver Heidemann Olsgaard​,
Chefkonsulent
telefon: 38 66 56 37, mobil: 21 58 55 56
e-mail: ​gunver.heidemann.olsgaard@regionh.dk
• Strategisk planlægning og udvikling
• Klimatilpasning


H​​anne Jørgensen
, Ko​nsulent
telefon: 38 66 55 60​
e-mail: hanne.joergensen@regionh.dk
• Byggeri og gravearbejde på forurenede grunde
• Private forureningsundersøgelser - og oprensninger
• Indledende forureningsundersøgelser ​


Helena Hansen, Konsulent
telefon: 38 66 56 13
e-mail: hha@regionh.dk
• Indledende forureningsundersøgelser
• Kortlægning på Vidensniveau 2​​​​
• Afgrænsende undersøgelser

Helle Møller Jensen, Konsulent
telefon: 38 66 56 61
e-mail: helle.moeller.jensen@regionh.dk ​​ ​​​​​​​
• ​Indledende forureningsundersøgelser
• Kortlægning på Vidensniveau 2
• Afgrænsende undersøgelser


Ida Madsen, Specialkonsulent
telefon: 38 66 55 33, mobil: 23 48 20 01
e-mail: ida.madsen@regionh.dk
•Energi og omstilling til VE
•Strategisk planlægning og udvikling
•Partnerskab, organisering og infrastruktur

Jannick Kolbjørn Jensen, Konsulent
telefon: 38 66 56 71
e-mail: jannick.kolbjoern.jensen@regionh.dk
• Historiske redegørelser
• Indledende forureningsundersøgelser
• Kortlægning på Vidensniveau 1 og 2​​​​
Jeanette Ol​​sen, Chefkonsulent
telefon: 38 66 56 08
e-mail: jo@regionh.dk
• Kommunikation​​
• Strategisk planlægning og udvikling


Julie Kirk Elbrønd, Konsulent
telefon: 38 66 56 63 
e-mail: julie.kirk.elbroend@regionh.dk  


Karina Messerschmidt, Konsulent
telefon: 38 66 55 98
e-mail: karina.messerschmidt@regionh.dk ​​​
• Private forureningsundersøgelser og -oprensninger


Kristine Vik Kleffel, Specialkonsulent
mobil: 51 44 52 44
e-mail: kristine.vik.kleffel@regionh.dk
• Program for klimatilpasning


Lene Sarah Erlandsen Hansen, Konsulent
telefon: 38 66 56 72
e-mail: lseh@regionh.dk
• Historiske redegørelser
• Indledende forureningsundersøgelser
• Kortlægning på Vidensniveau 1 og 2​​​​


Lise Celine Høgstedt, Konsulent
telefon: 38 66 56 65
e-mail: lise.celine.hoegstedt@regionh.dk
• Historiske redegørelser
• Kortlægning på Vidensniveau 1

Line S. Nielsen, Konsulent
telefon: 38 66 56 66​
e-mail: line.skovgaard.nielsen@regionh.dk
• Indledende forureningsundersøgelser
• Kortlægning på Vidensniveau 2
• Råstoffer

Lotte Kjær Nielsen, Konsulent
telefon: 38 66 56 56
e-mail: lotte.kjaer.nielsen@regionh.dk
• Indledende forureningsundersøgelser
• Kortlægning på Vidensniveau 1 og 2​​​

Lotte M. Petersen, Specialkonsulent
telefon: 38 66 56 49
​e-mail: lmp@regionh.dk
• Private forureningsundersøgelser - og oprensninger
• Miljødata​​​​​


Martin Wejersøe Søndergaard,
Konsulent
telefon: 38 66 55 24, mobil: 23 67 55 53
e-mail: martin.wejersoee.soendergaard@regionh.dk
• Historiske redegørelser
• Indledende forureningsundersøgelser
• Kortlægning på vidensniveau 1 og 2


Marina Horneman, Konsulent
telefon: 38 66 55 77
e-mail: marina.horneman@regionh.dk
• Historisk redegørelse
• Indledende forureningsundersøgelser
• Kortlægning på Vidensniveau 1 og 2

Maria Hag , Konsulent
telefon: 38 66 5​6 27​
e-mail: hag@regionh.dk
• Private forureningsundersøgelser - og oprensninger
• Byggeri og gravearbejde på forurenede grunde
• Kortlægning på Vidensniveau 1 og 2​​​​

Mette Dahl, Seniorkonsulent
telefon: 38 66 56 41
e-mail: md@regionh.dk
• Historiske redegørelser
• Kortlægning på Vidensniveau 1
​​​
Mette Munk, Konsulent
telefon: 38 66 56 25​
e-mail: mm@regionh.dk
• Afgrænsende forureningsundersøgelser
• Private forureningsundersøgelser og -oprensninger​​

Mie B. Sørensen, Konsulent, Orlov 
e-mail: mie.barret.soerensen@regionh.dk
​​​​
Mie Lausten, Specialkonsulent ​
telefon: 38 66 56 04
e-mail: mie.lausten@regionh.dk
• Jura


Nete Pilemand, Specialkonsulent
telefon: 29 99 79 04
e-mail: nete.pilemand@regionh.dk
Energi og omstilling til vedvarende energi
Strategisk planlægning og udvikling
• Ressourceeffektivitet


Ann Pernille Holm, K
onsulent
telefon: 38 66 56 30, mobil: 21 60 51 07 
e-mail: ann.pernille.holm@regionh.dk ​​  

 



Pernille Kern Kernel,
Specialkonsulent
mobil: 51 40 77 06
e-mail: pernille.kern.kernel@regionh.dk
• Cirkulær økonomi
• Grøn omstilling
• Energi og affald
​​​​​

Rikke M. V. Howitz, Specialkonsulent
telefon: 38 66 56 79
e-mail: rikke.mosevang.vinten.howitz@regionh.dk
• Indledende forureningsundersøgelser
• Kortlægning på Vidensniveau 1 og 2
• Historiske redegørelser
​​​

Rebekka Rask Kyndesen, Specialkonsulent
telefon: 38 66 55 84
e-mail: rebekka.rask.kyndesen@regionh.dk


Sascha C. B. Haun​, Konsulent
telefon: 38 66 55 75, mobil: 51 40 77 41
e-mail: sascha.christina.buus.haun@regionh.dk
• Kortlægning på Vidensniveau 1
• Kortlægning på Vidensniveau 2


Simon Haugaard, Konsulent
telefon: 38 66 56 05
e-mail: simon.haugaard@regionh.dk
• Private forureningsundersøgelser - og oprensninger
• Byggeri og gravearbejde på forurenede grunde
• Kortlægning på Vidensniveau 1 og 2
​​​
Sisse Korsgaard, Specialkonsulent, Orlov 
e-mail: sisse.korsgaard.01@regionh.dk
• IT og miljødata
• Indledende forureningsundersøgelser
• Kortlægning på Vidensniveau 2
​​
Sine Thorling Sørensen, Konsulent
telefon: 38 66 56 06​​
e-mail: sine.thorling.soerensen@regionh.dk
• ​Indledende forureningsundersøgelser
• Udviklingsprojekter


Thomas Villumsen, Ko​nsulent
te​lefon: 38 66 56 58
​e-mail: thomas.imbert.villumsen@regionh.dk
• Historiske redegørelser
• Indledende forureningsundersøgelser
• Kortlægning på Vidensniveau 1 og 2

​​​
Troels Lytt Jensen, Konsulent
telefon: 38​ 66 56 67
e-mail: troels.lytt.jensen@regionh.dk
• Indledende forureningsundersøgelser
• Kortlægning på Vidensniveau 2
• Afgrænsende undersøgelser        

Studentermedhjælper

 


Akashi Takakura

e-mail: akashi.takakura@regionh.dk
• Besvarelse af ejendomsforespørgsler om jordforurening
• Diverse journalisering  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Redaktør