Mobilitet & Uddannelse

Vi arbejder i enheden for Mobilitet & Uddannelsen

​​​​​​

Ansatte i Mobilitet & Uddannelse



Birgitte Leolnar, Enhedschef  
mobil: 29 17 63 62
e-mail: birgitte.leolnar@regionh.dk birgitte.leolnar@regionh.dk


Kåre Albrechtsen​, Konst. enhedschef
mobil: 24 63 88 68
e-mail: kaare.albrechtsen@regionh.dk
• Grøn mobilitet
• Elbilsekretariatet, Copenhagen Electric
• Deleøkonomi


Alexander Brøndsholm Jensen, Konsulent
mobil: 24 91 81 85
e-mail: alexander.broensholm.jensen@regionh.dk alexander.broendsholm.jensen@regionh.dk
• Arbejdsmarkedsintegration
• Regionale uddannelsesprojekter
• Strategisk fokus på data og analyse vedr. erhvervsuddannelser

Angelica Rennerfelt, Konsulent
mobil: 21 62 24 79
e-mail: angelica.rennerfelt@regionh.dk   

https://www.regionh.dk/om-region-hovedstaden/denAdministrativeRegion/Center-for-Regional-Udvikling/PublishingImages/Sider/Avatar-ikkesamtykke.jpg


Annemaj Bengtson-Jensen, Konsulent
telefon: 38 66 55 69, mobil: 23 42 44 57
e-mail: annemaj.bengtson-jensen@regionh.dk
• Politisk, strategisk og operationelt fokus på uddannelsesklausuler og lærepladser
• Strategiske bygherresamarbejder

 


Ann-Kathrine Gravgaard, Specialist, Orlov
e-mail: ann-kathrine.gravgaard@regionh.dk
• Fordelingsudvalgenes sekretariat / Optagelsen til 1.G på STX og HF
• Borgerbetjening: Information, besvarelse af henvendelser og genbehandling
• Copenhagen Skills

 

Bente Liss Hartbøl, Chefkonsulent, Kvalificeret arbejdskraft
telefon: 38 66 55 45, mobil: 20 56 12 41​
e-mail: blh@regionh.dkbente.liss.hartboel@regionh.dk
• Udvalgssekretær for fordelingsudvalg
• Kapacitet gymnasiale uddannelser, FVU og OBU

 

 
Bjørn Hallberg Nielsen, Konsulent
mobil: 24 46 15 42
e-mail: bjoern.hallberg.nielsen@regionh.dk bjoern.hallberg.nielsen@regionh.dk
• Smart City, Internet of Thing (IoT) og digital infrastruktur
• Åbne data, big data, OpenData.DK og datahub

 

Cecilie Bred​enfeld Matzen, Chefkonsulent, Kvalificeret arbejdskraft
telefon: 38 66 55 38, mobil: 51 15 73 23
e-​mail: cecilie.bredenfeld.matzen@regionh.dk cecilie.bredenfeld.matzen@regionh.dk
• Strategisk rundbord om faglært til vækst
• Udvikling på gymnasieområder
• Sammenhæng mellem erhvervsfremme, uddannelse og beskæftigelse



Caroline Schousboe, Konsulent
mobil: 24 82 28 95
e-mail: caroline.schousboe@regionh.dk


Eva Christina Jacobsen, Specialkonsulent
telefon: 38 66 55 68, mobil: 23 39 04 91
e-mail: eva.christina.jacobsen@regionh.dkeva.christina.jacobsen@regionh.dk
• Udvalgssekretær for Vækstforum
• Vækstforum og Strukturfonde
• Behandling af strukturfondsansøgninger

Dorte Magnussen, Specialkonsulent, Kvalificeret arbejdskraft
telefon: 38 66 56 60​
e-mail: dorte.magnussen@regionh.dk dorte.magnussen@regionh.dk
• Sammenhæng mellem uddannelse, beskæftigelse og erhverv
• Indsatser under ReVus: Kvalificeret arbejdskraft og teknologipagt
• Flygtninge/indvandrerområdet


Gent Grinvalds Harbro
, Konsulent
telefon: 38 66 56 90, mobil: 29 77 93 07
e-mail: gent.grinvalds.harbro@regionh.dk gent.grinvalds.harbro@regionh.dk
• Erhvervsfremme på turismeområdet
• Kreativ Vækst, design og digital indholdsproduktion
• Midler til store, internationale kultur- og sportsevents

 


Helen Lundgaard, Chefkonsulent
mobil: 23 48 31 43
e-mail: ​helen.lundgaard@regionh.dk
• Cykling
• Grøn mobilitet




Henrik Aagaard Johanson, Chefkonsulent
mobil: 23 32 62 65​​
e-mail: henrik.johanson@regionh.dk
• Smart City og Internet of Thing (IoT)
• Test og demonstrationsfaciliteter for intelligent teknologi
• Digital infrastruktur, Big Data og data-hub​


​​

Jannie Gade Nielsen, Chefkonsulent, Kvalificeret arbejdskraft
Mobil: 26 10 68 59
e-mail: jannie.gade.nielsen.01@regionh.dkjannie.gade.nielsen@regionh.dk
• Projektleder for Copenhagen Skills



Jens Frost,
Specialkonsulent
telefon: 38 66 55 99​, mobil: 24 92 72 69
e-mail: jens.frost@regionh.dk
• Planlægning af kollektiv trafik
• Strategier for sammenhængende mobilitet og infrastruktur
• Politisk betjening/ Politisk strategiudvikling

 




Joe Jensen
e-mail: joe.jensen@regionh.dk

 

Jonas Dalum Scherling,
Konsulent
mobil: 29 77 89 36
e-mail: jonas.dalum.scherling@regionh.dk
• Kollektiv trafik
• Fremmekommelighedsprojekter




Kathrine M. F. Jørgensen, Specialkonsulent, Orlov
mobil: 24 82 37 32
e-mail: kathrine.marie.fjendbo.joergensen@regionh.dk
• Elbiler
• Kommuner
• Flådeanalyse

 

  ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

Marie  Ridley Pryn, Konsulent
mobil: 29 62 77 49
e-mail: marie.ridley.pryn@regionh.dk
• Kollektiv trafik
• Trafikbestilling
• Støj- og luftforurening




Mette Hoé, Specialkonsulent
mobil: 24 82 37 66
e-mail: mette.hoe@regionh.dk
• Elbiler
• Virksomheder
• Projektledelse​​


Morten Heile Hass,
Konsulent
mobil: 21 38 62 98
e-mail: morten.heile.hass@regionh.dk
• Kollektiv trafik
• GDU - Grøn transportplan
• Deleøkonomi indenfor transport


Morten Peter Jørgensen, Ekstern konsulent
e-mail: morten.peter.joergensen@regionh.dk
 


Nina Wodstrup Jensen, Chefkonsulent
telefon: 38 66 55 65, mobil: 40 49 79 53
e-mail: nina.wodstrup.jensen@regionh.dk nina.vodstrup.jensen@regionh.dk
• Erhvervsudvikling
• Turismeområdet
• Wonderful Copenhagen

 


Petra F. Hækkerup, Specialkonsulent
mobil: 24 64 51 69
e-mail: petra.freisleben.haekkerup@regionh.dk
• Sammenhængende infrastruktur
• Lokalbane
• Stationsprojekter


Pia Schobius, Specialist, Kvalificeret arbejdskraft
telefon: 38 66 55 44
e-mail: pia.schobius@regionh.dk

pia.s@regionh.dk

Sofie Gadeberg, Konsulent
e-mail: sofie.gadeberg@regionh.dk sofie.gadeberg@regionh.dk



Søren Bom,
Chefkonsulent
mobil: 29 77 89 31
e-mail: soeren.bom@regionh.dk
• Transport for Greater Copenhagen
• LOOP City
• Sammenhængende infrastruktur


Tina Drejer,
Konsulent
Telefon: 38 66 56 74
e-mail: tina.drejer@regionh.dk tina.drejer@regionh.dk



Ulrik Kolbjørn Seehusen,
Konsulent
mobil: 29 77 89 21
e-mail: ulrik.kolbjoern.seehusen@regionh.dk
• Kollektiv trafik

Studentermedhjælper


Ronja Helleshøj Sørensen
mobil: 20 55 62 10
e-mail: ronja.helleshoej.soerensen@regionh.dk
• Studentermedhjælper
• Administration ​​Elbilsekretariatet

 

Solveig Elisabeth Reichert

mobil: 24 98 54 37

e-mail: solveig.reichert@regionh.dk ronja.helleshoej.soerensen@regionh.dk
• Studentermedhjælper 
 

 
Redaktør