Sekretariatet i Center for Regional Udvikling

Vi arbejder i enheden Sekretariatet med udvikling og administration af Center for Regional Udvikling samt forskningskontrakter.

​​​​

Hvem er vi

Vi yder politisk betjening, sidder med økonomi, ITadministration, webkommunikation, jura og strategisk udvikling.

Ansatte i Sekretariatet
 

Annemette Hammer, Sekretariatschef
mobil: 29 66 26 01
e-mail: annemette.hammer@regionh.dk


Rasmus Kampff, Sektionschef
mobil: 40 85 58 07
e-mail: rasmus.kampff@regionh.dk
• Administration
• Økonomi
 
 

Susanne Ulrich, Enhedschef
mobil: 40 12 23 94
e-mail: susanne.ulrich@regionh.dk susanne.ulrich@regionh.dk
• Fagligt ansvar for Vækstforum og strukturfonde​​​​​​

 


Anette Prilow, Chefkonsulent
e-mail: anette.prilow@regionh.dk anette.prilow@regionh.dk
• Koordinator af Greater Copenhagen teamet
• Udvikling af Greater Copenhagen-samarbejdet

 

Ebbe Rasmussen, Specialkonsulent
telefon: 38 66 55 31
e-mail: ebbe.mosbaek.rasmussen@regionh.dk ebra@regionh.dk
• Erhvervsudvikling
• Kina samarbejde bl.a. healthtech og miljø
• Resultatkontrakt med Copenhagen Capacity
• Internationalisering bl.a. udenlandske virksomheder og talenter
• Administration af eksterne projekter

 


Hait M. Barki,
Specialkonsulent
telefon: 38 66 55 08, mobil: 30 32 77 12
e-mail: hait.m.barki@regionh.dk hait.m.barki@regionh.dk
• ReVUS (den regionale vækst- og udviklingsstrategi)


   
Ida Schwaner Bergholt,  Konsulent
telefon: 21 33 24 49
e-mail: ida.schwaner.bergholt@regionh.dk ida.schwaner.bergholt@regionh.dk

• Udvalgssekretær
 


Jan Dons Bjerre, Specialkonsulent
telefon: 38 66 55 25
e-mail: jan.dons.bjerre@regionh.dk   jan.dons-moeller@regionh.dk
• Økonomi


Jens Nordahn, Specialkonsulent
telefon: 38 66 55 20, mobil: 51 18 42 39
e-mail: jens.nordahn@regionh.dk   jens.nordahn@regionh.dk
• Økonomi



Julie Bach
, Specialist
mobil: 51 81 25 82
e-mail: julie.bach@regionh.dk julie.bach@regionh.dk

 


Julie Pedersen​, Specialkonsulent
mobil: 51 15 95 50
e-mail: jpe@regionh.dk
• Handlingsplan for Greater Copenhagen & Skåne Committee
• Udvikling af Greater Copenhagen-samarbejdet
• Inddragelse af erhvervslivet i Greater Copenhagen

 


Katrine Hagenbæk, Specialkonsulent
mobil: 40 91 27 10
e-mail: katrine.hagenbaek@regionh.dk
• Direktionskonsulent  
• Direktionsbetjening


Karin Jørgensen, Chefkonsulent
mobil: 40 31 72 69
e-mail: karin.jorgensen@regionh.dk
• Udvikling
• Effektmåling og evaluering
• Driftsmålstyring


Kirsten Klint Asserhave, Specialist
telefon: 38 66 56 47
e-mail: kka@regionh.dk
• Centerfælles intro til nye medarbejdere
• Koordinering af dagsorden til centerledelsesmøder
• Kontaktsekretær for klyngen Miljø & Ressourcer


Lene Jermiin, Chefkonsulent
mobil: 21 12 69​ 41
e-mail: lene.jermiin@regionh.dk lene.jermiin@regionh.dk lene.jermiin@regionh.dk
• Erhvervsudvikling
• ReVUS (den regionale vækst- og udviklingsstrategi)



Louise Højmark Thomsen, Specialist
telefon: 38 55 56 83
e-mail:  louise.hoejmark.thomsen@regionh.dk  
  


Maria Mikkelsen, Specialkonsulent
telefon: 38 66 55 16, mobil: 30 30 96 42
e-mail: maria.mikkelsen.01@regionh.dkmaria.mikkelsen@regionh.dk



Maria Trantel, Assistent
mobil: 29 77 87 66
e-mail: maria.trantel@regionh.dk

• Direktionsbetjening
• Kontaktsekretær for enheden Mobilitet & Teknologi
  

Mette Naidas, Specialist​
mobil: 23 48 18 01
e-mail:  mette.naidas@regionh.dk   
• Sekretær for enhedens chefer
• Fælles administrative indkøb
• Elevansvarlig
• Driftsmålstyring

Mirwais Fedai, Konsulent

mobil: 30 66 98 31
e-mail: mirwais.fedai@regionh.dk
• Resultatkontrakt med Copenhagen Capacity
• STRING-samarbejdet
• Tiltrækning af udenlandske talenter (ReVUS)
 
Morten Müller Larsen, Specialkonsulent
mobil: 51 15 49 58
e-mail: morten.mueller.larsen@regionh.dk
• Greater Copenhagen
• Københavns Lufthavn
• Copenhagen Connected



Nettie Vindahl Nielsen,
Chefkonsulent
mobil: 61 33 58 57
e-mail: nettie.vindahl.nielsen@regionh.dk  
• Økonomiske analyser
• Porteføljestyring
• Projektledelse  


Pernille Schou Petersen, Konsulent
Mobil: 51 44 49 37
e-mail: pernille.schou.petersen@regionh.dk
• Udvalgssekretær


Rune W. Lehmann, Specialist
telefon: 38 66 56 07
e-mail: rune.lehmann@regionh.dk
• Workzone superbruger
• Journalisering


Sif Madsen, Specialist
telefon: 38 66 56 50
e-mail: sif.madsen@regionh.dk
• Workzone superbruger
• Tinglysning
• Kontaktsekretær for klyngen Miljø & Ressourcer

Thine-Kær_0561.jpg   
Thine Kær, Kontorelev
telefon: 20 42 10 38
e-mail: thine.kaer@regionh.dk

 

 
Tine Ane Nielsen, Specialkonsulent
mobil: 38 66 55 72
e-mail: tine.ane.nielsen@regionh.dktine.ane.nielsen@regionh.dk


Trine Lasson Andreasen, Konsulent
e-mail: trine.lasson.andreasen@regionh.dk trine.lasson.andreasen@regionh.dk

 
Copenhagen EU-Office

En forening og  et samarbejde mellem Region Hovedstaden, de 29 kommuner i regionen, Københavns Universitet, Danmarks Tekniske Universitet og Copenhagen Business School.

Adresse: Rue du Luxembourg 3 - B-1000 Bruxelles
Hjemmeside: www.cphoffice.eu 
Hovedpostkasse e-mail: info@cphoffice.eu 


Birgitte Wederking, Head of Office, Copenhagen EU Office
telefon: 45 11 02 97, mobil: + 32 472 27 91 93
e-mail: bw@cphoffice.eu
• Chef for Copenhagen EU Office i Bruxelles
• Overordnet ledelse og strategi


Amanda Allertorp Sørensen,
EU-konsulent
telefon: 38 66 55 96, mobil: + 32 479 52 00 57
e-mail: aas@cphoffice.eu
• Mobilitet & Infrastruktur / CopenVirk


Anne Meidahl Petersen, EU-specialkonsulent
telefon: 45 11 02 95, mobil: + 32 476 89 83 44
e-mail: amp@cphoffice.eu
• Forskningspolitik / Medicine, health care technologies and health promotion


Christina Teik Christensen, EU-konsulent
telefon: 38 66 55 95, mobil: + 32 471 80 75 08
e-mail: ctc@cphoffice.eu
• Sund vækst
 

Ida Heebøll, EU-konsulent
telefon: 45 11 02 96, mobil: + 32 476 89 83 29
e-mail: ih@cphoffice.eu
• Forskningspolitik / Klima og bioøkonomi samt SSH


Lone Wraae, Office Manager
telefon: 38 66 55 94, mobil: + 32 473 13 06 87
e-mail: lw@cphoffice.eu
• Økonomi og administration 


Mette Buskjær Rasmussen, EU-konsulent (orlov)
mobil: 51 44 68 10
e-mail: mbr@cphoffice.eu
Forankring hos danske aktører


Rasmus Mørk, EU-specialkonsulent
telefon: 38 66 55 91, mobil: + 32 477 95 87 28
e-mail: ram@cphoffice.eu   
• Innovation i virksomheder og CopenVirk


Redaktør