Sundhedsforskning & Innovation

Vi arbejder i enheden Sundhedsforskning & Innovation

​​​​

Ansatte i Sundhedsforskning & Innovation

​​

Rosa Klitgaard Andersen​, Enhedschef
​​mobil: 30 46 36 39
​e-mail: rosa.andersen@regionh.dk


Mads Monrad Hansen, Enhedschef
telefon: 38 66 55 17 , mobil: 27 62 21 95
e-mail: mads.monrad.hansen@regionh.dk  mads.monrad.hansen@regionh.dk

 


Anders Lundbergh, Chefkonsulent
telefon: 38 66 55 82, mobil: 21 69 90 31
e-mail: anders.lundbergh@regionh.dk  
• Samarbejde med Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet, KU
• Professorater & forskningslektorater
 


Anja Storgaard, Chefkonsulent
mobil: 26 25 31 61
e-mail: anja.storgaard@regionh.dk anja.storgaard@regionh.dk    anja.storgaard@regionh.dk


Annet Krogsdam Jørgensen, Specialkonsulent
telefon: 38 66 55 11, mobil: 29 99 79 14​​
e-mail: annet.krogsdam.joergensen@regionh.dk
• Udvilkling af fælles forskningsstruktur
• Kommunikation- og andre samarbejdsprojekter
• Projektplanlægning og koordinering i relation til forskning og innovation


Bette Anthonisen, Chefkonsulent
telefon: 38 66 55 83
e-mail: bette@regionh.dk  
• Forskningspolitik - generelt
• Udvikling og implementering af forskningsstrategi og -handlingsplaner
• Udvilkling af fælles forskningsstruktur



Charlotte Demuth Von Sydow, Konsulent
mobil: 51 19 92 78
e-mail: charlotte.demuth.von.sydow@regionh.dk    
• Rådgivning ifm EU ansøgninger
• Rådgivning omkring fondsansøgninger
• Finansieringsstrategi for forskningsgrupper


Charlotte Trap-Kinberg, Specialkonsulent
mobil: 50 49 05 75
e-mail: charlotte.trap-kinberg@regionh.dk  charlotte.trap-kinberg@regionh.dk

Avatar.PNG
Claus Hansen, Chefkonsulent
mobil: 23 31 29 26
e-mail: claus.hansen.03@regionh.dk claus.hansen.03@regionh.dk  
• Rådgivning ifm EU ansøgninger
• Rådgivning omkring fondsansøgninger
• Finansieringsstrategi for forskningsgrupper




Elisabeth Clare Kristensen,
Konsulent
mobil: 29 77 87 90
e-mail: elisabeth.clare.kristensen@regionh.dk
• Region Hovedstadens Forskningsstrategi
• ReVUS - Sund Vækst
• Region Hovedstadens Strategiske Forskningsråd
• Forum for Forskning, Innovation og Regional Udvikling

 


Emil Johansen, Konsulent
mobil: 24 91 78 25
e-mail: emil.johansen@regionh.dk emil.johansen@regionh.dk


 
Eva Jacobsen, Specialkonsulent, Orlov 
e-mail: Eva.Jacobsen@regionh.dk  



Gitte Holstein Larsen, Konsulent
mobil: 21 60 55 87
e-mail: gitte.holstein.larsen.02@regionh.dk


Helena Elisabeth Christensen, Konsulent
mobil: 51 40 84 04
e-mail: helena.elisabeth.christensen@regionh.dk helena.elisabeth.christensen@regionh.dk 
• Personlig medicin
• Teknologibaseret innovation
 


Harry Havskum​, Chefkonsulent
mobil: 23 28 57 13
e-mail: harry.havskum@regionh.dk  
• Rådgivning ifm EU ansøgninger
• Rådgivning omkring fondsansøgninger
• Finansieringsstrategi for forskningsgrupper


Jakob Øster​, Specialkonsulent
mobil: 51 15 77 55
e-mail: jakob.oester@regionh.dk jakob.oester@regionh.dk
• ESS
• ​MAX IV​​

 


Karina Toftgård Lindrup Olesen, Specialkonsulent
mobil: 20 56 12 49
e-mail: karina.toftgaard.lindreup.olesen@regionh.dk ktlo@regionh.dk
• Koncernfælles strategisk indsats – big data
• Task force for sundhedsdata
• Rammebetingelser for forskning


Avatar.PNG
Jane Tidemand, Specialkonsulent
mobil: 20 59 94 48
e-mail: jane.tidemand@regionh.dk  
Én Indgang
• Sparring
• Rådgivning
• Matchmaking


Karsten Bruun Hansen, Chefkonsulent
telefon:38 66 65 85, mobil: 21 12 69 25
e-mail: karsten.bruun.hansen@regionh.dk
• Erhvervsudvikling
Fødevarer


Karin Kindt-Larsen, Chefkonsulent
mobil: 27 14 14 44
e-mail: karin.kindt-larsen@regionh.dk



Katrine Bering Klausen​, Specialkonsulent
telefon: 38 66 55 21, mobil: 29 99 79 42
e-mail: katrine.bering.klausen@regionh.dk 
REVUS – sund vækst spor
• Strategisk klyngearbejde og klyngekonsolidering
• Administration af eksterne projekter

Kenneth Kay Jensen, Specialkonsulent
telefon: 38 66 55 12, mobil: 20 56 12 59
e-mail: kekj@regionh.dk
• Kreativ Vækst, herunder fødevare, design og digital indholdsproduktion
• Midler til store, internationale kultur- og sportsevents



Kirsten Michelle Danielsen, Chefkonsulent
telefon: 38 66 56 84, mobil: 51 19 94 67
e-mail: kirsten.michelle.danielsen@regionh.dk
• Innovation i Region Hovedstaden
• Implementering af CRU projektmodel


Kirstine Maria Steffensen
e-mail: kirstine.maria.steffensen@regionh.dk



Kristian Krag, Chefkonsulent
mobil: 21 30 88 45
e-mail: kristian.krag@regionh.dk


Marianne Thye Nielsen, Specialkonsulent
Mobil: 23 42 12 63
e-mail: marianne.thye.nielsen@regionh.dk


Marie Smed, Specialkonsulent ​
mobil: 51 19 94 68
e-mail: marie.smed@regionh.dk



Michelle Birknow, Specialkonsulent

mobil: 29 77 90 93
e-mail: michelle.birknow@regionh.dk
• Matchmaking
• Rådgivning og Sparring
• Kliniske Forsøg og Tests



Nanna Gro Severinsen, Specialkonsulent, Orlov
mobil: 23 74 36 01
​e-mail: nanna.severinsen@regionh.dk nanna.severinsen@regionh.dk
• Forhandling og udarbejdelse af forskningskontrakter
• Generel juridisk rådgivning i relation til forskningssamarbejder

 


Rasmus Pedersen, Projektmedarbejder
mobil: 29 77 95 68
e-mail: selma.kusturica@regionh.dkrasmus.pedersen.04@regionh.dk
• Koordinering og projektudvikling i relation til innovation
• Policyudvikling indenfor medtech-området
• Kommunikation og web

 


Selma Kusturica, Konsulent
mobil: 51 19 94 65
e-mail: selma.kusturica@regionh.dk
• Forum for Forskning, Innovation og Regional Udvikling (FIRU)
• Ledelsesforum for Medicinsk Sundhedsforskning



Susanne Møller, Specialkonsulent
telefon: 38 66 55 84, mobil: 21 69 90 97
e-mail: susanne.moeller@regionh.dk  
•​ Pure forskningsregistrering
• Overblik over forskning


S​tudentermedhjælper


Lejla Vugdalic
e-mail: lejla.vugdalic@regionh.dk
• Forskningsregistrering i Pure
• Kommunikation forskning
• Supportere fjernadgang til e-ressourcer


Maria Nikita Butler

mobil: 30 35 63 75
e-mail: maria.nikita.butler@regionh.dk maria.nikita.butler@regionh.dk
• Kommunikation


Mathilde Kremmer Broberg

mobil: 24 91 67 22
e-mail: mathilde.kremmer.broberg@regionh.dk mathilde.kremmer.broberg@regionh.dk


Nathalie Guldberg Jensen

telefon: 38 66 69 37
e-mail: nathalie.guldberg.jensen@regionh.dk nathalie.guldberg.jensen@regionh.dk
• Forskningsevaluering og statistik
• Finansieringsdatabasen
• Driftssikring for Praktikplads enheden

Jura

 
Nye henvendelser/kontrakter/sager til Jura & Kontrakter sendes alle til stb-kontrakter@regionh.dk, og du vil indenfor 2 hverdage modtage svar fra sagsbehandleren.
  


Birgitte Jackson, Konsulent
mobil: 24 94 89 78
e-mail: birgitte.jackson@regionh.dk birgitte.jackson@regionh.dk



Deniz Yüksel Pedersen, Konsulent
​telefon: 38 66 69 28, mobil: 23 74 48 67
e-mail: deniz.pedersen@regionh.dk   deniz.pedersen@regionh.dk     
• ​Forhan​​dling og udarbejdelse af forskningskontrakter
• Generel juridisk rådgivning i relation til forskningssamarbejder


Elena Yalovenko​, Konsulent
mobil: 24 82 24 56
e-mail: elena.yalovenko@regionh.dk   elena.yalovenko.01@regionh.dk
• Forhandling og udarbejdelse af forskningskontrakter
• Generel juridisk rådgivning i relation til forskningssamarbejder


Kristine Nordkvist, Konsulent
mobil: 21 60 51 27
e-mail: kristine.nordkvist@regionh.dk
 

Louise Friis, Konsulent
mobil: 51 60 30 00
e-mail: louise.friis.01@regionh.dk


Nicolai Stagis, Konsulent
mobil: 23 28 68 77
e-mail: nicolai.stagis@regionh.dk
 

https://kursusportalen.plan2learn.dk/dl.aspx?xmg=ca1c1a9b-5cd2-4e62-9ea9-33a104690c81&r=KursusValg.aspx?id=58239• Forhandling og udarbejdelse af forskningskontrakter
• Generel juridisk rådgivning i relation til forskningssamarbejder
• DPO-ambassadør


Pernille Tenggren, Konsulent
mobil: 31 50 43 44
e-mail: pernille.tenggren@regionh.dk pernille.tenggren@regionh.dk

 
Rikke-S├©rensen_0800.jpg
Rikke Sørensen, Konsulent
mobil: 20 18 65 53
e-mail: rikke.sørensen@regionh.dk
 


Studentermedhjælpere



Abir Abdul Khalek

telefon: 20 49 55 37
e-mail: abir.abdul.khalek@regionh.dk  
• Forhandling og udarbejdelse af forskningskontrakter
• Generel juridisk rådgivning i relation til forskningssamarbejder​
 

Aysu Altuntas

telefon: 20 49 26 86
e-mail: aysu.altuntas@regionh.dk   
• Forhandling og udarbejdelse af forskningskontrakter
• Generel juridisk rådgivning i relation til forskningssamarbejder​
 

 
Redaktør