Forskergruppen

Anders Blædel Gottlieb Hansen, postdoc, Center for Klinisk Forskning og Forebyggelse, anders.blaedel.gottlieb.hansen@regionh.dk.  

Charlotta Pisinger, professor, forskningsoverlæge, Center for Klinisk Forskning og Forebyggelse, charlotta.holm.pinsinger@regionh.dk.

Charlotte Demant Klinker, teamleder, forsker, Steno Diabetes Center Copenhagen, charlotte.demant.klinker@regionh.dk.

Henrik Bøggild, lektor, Aalborg Universitet, boggild@hst.aau.dk.

Henrik Vardinghus-Nielsen, lektor, Aalborg Universitet, hvn@hst.aau.dk.

Louise Barkan Staal, lokalkoordinator Rødovre, Center for Klinisk Forskning og Forebyggelse, louise.barkan.staal@regionh.dk.

Mette Aadahl, professor, Center for Klinisk Forskning og Forebyggelse, mette.aadahl@regionh.dk.

Mette Kirstine Tørslev, postdoc., Steno Diabetes Center Copenhagen, mette.kirstine.toerslev@region.dk.

Mette Krobath Henningsen, lokalkoordinator Hjørring, Center for Klinisk Forskning og Forebyggelse, mette.krobath.henningsen@regionh.dk.

Nanna Wurr Stjernqvist, postdoc, Steno Diabetes Center Copenhagen, nanna.wurr.stjernqvist@regionh.dk.

Paul Bloch, teamleder, seniorforsker, Steno Diabetes Center Copenhagen, paul.bloch@regionh.dk.

Signe Damsbo Birch, videnskabelig medarbejder, Center for Klinisk Forskning og Forebyggelse, signe.damsbo.birch@regionh.dk.

Thea Suldrup Jørgensen, projektkoordinator og forsker, Center for Klinisk Forskning og Forebyggelse, thea.suldrup.joergensen@regionh.dk.

Ulla Toft, projektleder, professor, sektionschef, Center for Klinisk Forskning og Forebyggelse, ulla.toft@regionh.dk.

Vickie Hayes Kyed, faglig koordinator, Region Nordjylland, vsh@rn.dk.

Redaktør