Samarbejdspartnere

​Projektet er et samarbejde mellem tre forskningsinstitutioner (Aalborg Universitet, Center for Klinisk Forskning og Forebyggelse og Steno Diabetes Center Copenhagen), to regioner (Region Hovedstaden og Region Nordjylland) og fire kommuner (herunder Rødovre Kommune og Hjørring Kommune).

Forskergruppen består af følgende:

Aalborg Universitet

Henrik Bøggild, lektor, boggild@hst.aau.dk

Henrik Vardinghus-Nielsen, lektor, hvn@hst.aau.dk

Center for Klinisk Forskning og Forebyggelse

Ulla Toft, sektionschef, ulla.toft@regionh.dk  

Mette Aadahl, seniorforsker, mette.aadahl@regionh.dk

Thea Suldrup Jørgensen, projektkoordinator, thea.suldrup.joergensen@regionh.dk

Charlotta Pisinger, professor, charlotta.holm.pinsinger@regionh.dk  

Louise Barkan Staal, lokalkoordinator Rødovre, louise.barkan.staal@regionh.dk

Mette Krobath Henningsen, lokalkoordinator Hjørring, mette.krobath.henningsen@regionh.dk

Signe Damsbo Birch, videnskabelig medarbejder, signe.damsbo.birch@regionh.dk

Anders Blædel Gottlieb Hansen, postdoc, anders.blaedel.gottlieb.hansen@regionh.dk  

Kirsten Bjørnsbo, forsker, kirsten.bjoernsbo@regionh.dk

Region Nordjylland

Vickie Hayes Kyed, projektleder, vsh@rn.dk 

Steno Diabetes Center Copenhagen

Paul Bloch, forskningsleder, paul.bloch@regionh.dk

Charlotte Demant Klinker, forsker, charlotte.demant.klinker@regionh.dk

Cecilie Karen Ljungmann, videnskabelig assistent, cecilie.karen.ljungmann@regionh.dk 

Mette Kirstine Tørslev, forsker, mette.kirstine.toerslev@region.dk


Logoer til hjemmeside.jpg

Redaktør