Hvordan kan en fremmødeprofil hjælpe med økonomistyringen på løn?
I Region Hovedstaden er der krav om, at alle vagtbærende og døgndækkede afdelinger skal udarbejde fremmødeprofiler, der dokumenterer, at der er balance mellem den daglige disponering og den givne budgetramme til løn. Fremmødeprofilerne udarbejdes i systemet Fremmødeprofiler i Silkeborg Data. Det kræver brugeroprettelse at få adgang til Fremmødeprofilsystemet.
Fremmødeprofilerne gør det muligt, på baggrund af oplysninger om satser, over-enskomster, arbejdstidsregler mv., at beregne, hvad et givent fremmøde koster på årsbasis, når der tages hensyn til antal vagter i døgnet, tid på døgnet, sygdom, ferie, uddannelse, udbetalte særydelser mv. Til at beregne hvad fremmødet koster anvendes desuden afdelingens gennemsnitslønninger, som konkret udregnes for de respektive afsnit på baggrund af løndata for de ansatte på det specifikke afsnit i oktober måned.
Fremmødeprofilerne er en central del af økonomistyringen, idet de giver svar på, hvor stort et fremmøde en afdeling/afsnit har råd til fordelt på forskellige vagter og stillingskategorier. Desuden kan fremmødeprofilerne anvendes til simuleringer – dvs. beregning af økonomiske konsekvenser ved planlagte ændringer i fremmødet fx hvis en afdeling ønsker at ændre vagtlængden på nogle vagter, får tildelt yderligere midler eller skal spare.
Når en afdeling modtager sit tekniske budget (et foreløbigt basisbudget) skal afdelingsledelsen herefter (ofte i samarbejde med hospitalets økonomiafdeling), gennemgå afdelingens fremmødeprofiler, så de tilpasses og stemmer overens med lønbudgettet. Den enkelte afdelingsledelse har ansvaret for, at afdelingens fremmødeprofiler er opdaterede, og afdelingsledelsen kan løbende justere fremmøde-profilerne.
Det er desuden vigtigt at fremmødeprofilerne sammenholdes med Tjenestetid i Silkeborg Data (der anvendes til at lægge vagtplaner for afdelingens personale), så der er overensstemmelse mellem det planlagte fremmøde (Fremmødeprofilerne) og det reelle fremmøde (Tjenestetid).
Du kan læse mere om Fremmødeprofiler og få adgang til systemet på
regionens intranet Regi. (kræver adgang til Region Hovedstadens intranet)