Gå til hovedindhold

​​​​Ledergruppen på Nordsjællands Hospital har afprøvet spillet, og der var både engagement og begejstring at spore. Foto: Karen Grønkjær Kjeldsen.

Her er fremtidens arbejdsdag på spil

I et nyt NHN-spil kan medarbejderne på Nordsjællands Hospital spille sig gennem en arbejdsdag eller teste deres viden om det nye hospital.

ANDERS og BENEDIKTE

I er på vej på arbejde til Nyt Hospital Nordsjælland fra jeres fælles hjem i Virum.

A: Hvis I er med offentlig transport, så læs kort 2.

B: Hvis I har taget bilen, så læs kort 3.

Med trivselspoint, patienttilfredshedspoint og NHN-point på spil kan to hold arbejde sig igennem en dag på det nye hospital, vælge mellem trapper og elevatorer, hjælpe patienter med at finde vej og prioritere frokost eller en hasteopgave.

- Med en historie om en arbejdsdag, inviterer vi spillerne med ind i et nyt univers, der giver mental forberedelse til vores kommende arbejdsplads. Det er også muligt at spille en variant, hvor man dyster på viden, så vi giver mulighed for to forskellige spil, forklarer uddannelseskonsulent Mille Piil fra SimNord, der sammen med sin kollega Christine Ugleholt Jensen står bag det iøjnefaldende spil, som alle afdelingsledere har fået med hjem til afdelingen.

Uddannelseskonsulenterne Mille Piil (t.v.) og Christine Ugleholt Jensen havde nytårsgaver med til afdelingsledelserne på Nordsjællands Hospital. Foto: Karen Grønkjær Kjeldsen.

Overblik over arbejdspladsen​​

Spillet er en model af Nyt Hospital Nordsjælland, og der medfølger en oversigt over, hvor de forskellige funktioner er placeret. Så ud over at spille på modellen, kan medarbejderne også bruge den til at få et overblik over deres kommende arbejdsplads.

- Spillet kan bruges til alt muligt andet. Det er et artefakt, man kan samles omkring, og som kan skabe noget opmærksomhed om det, der skal ske, siger Mille Piil, der også kan hjælpe med at lave særlige spørgsmål, hvis man vil tilpasse spillet til sin egen afdeling.


Cheflæge Mai Bang Poulsen (t.v.) er glad for, at spillet er meget konkret i forhold til medarbejdernes hverdag på det nye hospital. Foto: Karen Grønkjær Kjeldsen.

Et konkret hverdagsbillede​​

På Neurologisk Afdeling vil cheflæge Mai Bang Poulsen til en start afprøve spillet i ledergruppen, så lederne af de forskellige faggrupper selv kan vurdere, hvordan og hvornår det bedst kan bruges til at introducere medarbejderne til Nyt Hospital Nordsjælland.

- Jeg synes, det er et rigtig godt redskab. Det er godt, at man tager udgangspunkt i medarbejdernes hverdag, så det bliver meget konkret, hvordan vores nye arbejdsplads kommer til at fungere, siger hun.

Redaktør
Klik for at scrolle op eller ned p� siden G� til toppen af siden