Astrid Marie Rolin Kragh beskæftiger sig med den mentale del af dét at være hjerteløber. For hvordan er det at løbe til et formodet hjertestop hos et barn – og hvordan oplever barnets pårørende hjerteløberens tilstedeværelse? Derudover analyserer Astrid de psykiske efterreaktioner, der måtte komme på bagkant af oplevelsen.
Louise Kollander har fokus på, hvordan vi i Danmark – i kraft af hjælpen fra TrygFonden – har formået at øge antallet af stød med en hjertestarter ved hjertestop før ambulancens ankomst, og hvordan dette har påvirket overlevelsesraten.
Julie Samsøe Kjølbye dykker i sit projekt ned i, om man ved hjælp af crowdsourcing kan indsamle vigtige informationer om opsatte hjertestartere i Danmark.
Fokus er på at finde hjertestartere, der endnu ikke er registrerede på det såkaldte Hjertestarternetværk, samt finde opsatte hjertestartere, der ikke er klar til brug. Formålet er at øge antallet af tilgængelige og funktionsdygtige hjertestartere, der kan bruges ved hjertestop.