Hvervsoversigt 2018

Hvervsoversigten er en liste over de hverv, regionsrådet har udpeget (eller indstillet) politiske medlemmer til. Udpegninger efter eksterne indstillinger fremgår ikke af listen. Listen opdateres løbende, og bogstaverne i parentes viser, hvilket parti der har indstillet.

 I. Sun​dhed

  Bestyrelsen for Amgros I/S​​​​​

  • Afventer Danske Regioner 
  • Afventer Danske Regioner – stedfortræder
  • Afventer Danske Regioner
  • Afventer Danske Regioner – stedfortræder

Epidemikommissionen for Region Hovedstaden​

  • Leif Luxhøj (A)
  • Kurt Christensen (C)
  • Niels Høiby (I)

Sundhedskoordinationsudvalget​

  • ​Flemming Pless (A) - formand 
  • Jesper Clausson (A)
  • Annette Randløv (B)
  • Freja Södergran (O)
  • Christine Dal Jensen (V)

De Videnskabsetiske ​Komiteer fo​r Region Hovedstaden

Regionsrådet udpeger udover nedennævnte medlemmer også medlemmer efter eksterne indstillinger.

Videnskabsetisk Komité A

  • ​Jarl Feyling (A)
  • Søren Burcharth (B)
  • Trine Stougaard Madsen (F)
  • Finn Rudaizky (O) 
  • Kristina Bjerknæs Fallesen (O)
  • Anne Jeremiassen (I)

Videnskabsetisk Komité B

  • Özkan Kocak (A)
  • Richard Kokholm-Erichsen (A)
  • Jacob Nettebjerg (B)
  • Isabella Sarchar (O)
  • Lars Kristensen (V) 
  • Lisbeth Dupont-Rosenvold (V)

Videnskabsetisk Komite C

  • Leila Lindén (A)
  • Johanne Langdal Kristiansen (A)
  • Jette Jul Stenbæk Jensen (F)
  • Martin Rask Olsen (K)
  • Annie Hagel  (Ø)
  • Susanne Langer (Ø)

Videnskabsetisk Komite D

  • Marianne Stendell (A)
  • Flemming Hørdum Gertsen (A)
  • Rikke Mortensen (B) 
  • Mikkel Wrang (C)
  • Cilie Herborg Nathan (C)
  • Niels Hammer-Jespersen (I)

Videnskabsetisk Komite E

  • Bodil Kornbek (A) 
  • Svend Dyrholm Pedersen (A)
  • Birgitte Thunbo Christensen (C) 
  • Ricki Vejsmose (V)
  • Erik Sejersten (V)
  • Ken Petersson (Å)

Videnskabsetisk Komite F

  • ​Vagn Majland (A) 
  • Jakob Thiemann (A)
  • Erik Lund (C)
  • Freja Södergran (O)
  • Per Roswall (V)
  • Lars Christian Steenberg (Ø)

Samarbejdsudval​get for Almindelig og Vederlagsfri Fysioterapi

  • Maria Gudme (A)
  • Stig Jørgensen (I)

Det regionale sam​​arbejdsudvalg vedrørende kiropraktisk behandling

  • Torben Conrad (Ø)
  • Qasam Ahmad (Å)

​Samarbejdsudv​alget vedr. tandlæger i Region Hovedstaden

  • Jarl Feyling (A)
  • Søren Rasmussen (V)

Regionstandlægen​​ævnet i Region Hovedstaden

  • Jens Mørk Lauridsen (A)
  • Inge-Merete Sams (C)
  • Rita Rahbek Russell (O)
  • Stig Larsen (Ø)

Det regionale sama​​rbejdsudvalg vedr. almen praksis i Region Hovedstaden

  • Jesper Clausson (A)
  • Søren Burcharth (B)
  • Lise Müller (F)
  • Jens Christian Pedersen (I)
  • Torben Kjær (Ø)

Kvalitets- og efteru​ddannelsesudvalget for almen praksis i Region Hovedstaden

  • Annette Randløv (B)
  • Gitte Hemmingsen (O)

Det regionale samarbejdsudvalg for speciallægeprak​​​​sis

  • Hanne Andersen (A)
  • Dorthe La Cour (C)
  • Bent Johansen (F)
  • Anne Ehrenreich (V)

​Det regionale sam​​arbejdsudvalg for psykologhjælp

  • Nina Berrig (C)
  • Martin Schepelern (Å)

Samarbejdsudv​​alget vedr. fodterapi i Region Hovedstaden

  • Bodil Kornbek (A)
  • Vakant 

Praksisplanud​​valget for Region Hovedstaden

  • Flemming Pless (A) - formand
  • Karoline Vind (F) 
  • Peter Frederiksen (V) 

​II. Psykiatri og social

Bestyrelsen for ​​Blindecenter Bredegaard

  • Erik Vinding (A)
  • Thomas Bak (V)

Bestyrelsen for​​​ Jo​nstrupvang-Bebyggelsen

  • Hanne Andersen (A)

Bestyrelsen for Ple​​jehjemmet Solgaven

  • Erik Gregersen (A)
  • Torben Kjær (Ø)

Bestyrelsen for In​​stituttet for Blinde og Svagsynede

  • Susanne Damsgaard (O)

Bestyrelsen for Frelsens Hærs Krisecenter Svendebjerggå​rd

  • Ann Sofie Orth (C)

Bestyrelsen fo​​r Røde Kors´ Herberg for Kvinder

  • Søs Haugaard (B)

Bestyrelsen for Kommunikationscentret – Region Hovedstade​n

  • Birgit Tystrup (V)
  • Anne Ehrenreich (V) - stedfortræder

III. Regional udvikling

­III.A. Erhverv, trafik og international

Bestyrelsen for Tra​fikselskabet Movia

  • Christoffer Buster Reinhardt (C)
  • Line Ervolder (C) – stedfortræder

Vækstforum Hove​dstaden

  • Sophie Hæstorp Andersen (A) - formand 
  • Erik Lund (C)
  • Morten Buchwald (I)
  • Regionsrådet udpeger herudover medlemmer og observatører efter eksterne indstillinger.

Bestyrelsen for Co​penhagen Capacity

  • Lars Gaardhøj (A) 
  • Hans Toft (C)
  • Peter Westermann (F)
  • Tormod Olsen (Ø)

Bestyrelsen for W​​onderful Copenhagen

  • Sophie Hæstorp Andersen (A)
  • Henrik Thorup (O)

Bestyrelsen for The Greater Copenhagen & Skåne Committee

  • Sophie Hæstorp Andersen (A)
  • Martin Geertsen (V)

Overvågningsud​valget for ØKS-programmet (2014-2020).

  • Erik Gregersen (A)
  • Maria Gudme (A) - stedfortræder

Styringsudvalget ​​for delprogram Øresund

  • Martin Baden (A)
  • Erik Gregersen (A) - stedfortræder
  • Regionsrådet udpeger herudover medlemmer og stedfortrædere efter eksterne indstillinger.

Bestyrelsen for Østersøpartnerskabet

  • Kit Claudi (C)

Det Regionale Ar​bejdsmarkedsråd for Hovedstaden

  • Vakant - Region Hovedstaden har indstillet kandidater til beskæftigelsesministerens udpegning  
  • Vakant - stedfortræder - Region Hovedstaden har indstillet kandidat til beskæftigelsesministerens udpegning

Det Regionale Ar​​bejdsmarkedsråd for Bornholm

  • Vakant - Region Hovedstaden har indstillet kandidater til beskæftigelsesministerens udpegning
  • Vakant - stedfortræder - Region Hovedstaden har indstillet kandidat til beskæftigelsesministerens udpegning

Styregruppen for ​​Strategisk Uddannelsesforum Hillerød

  • Peter Frederiksen (V)

Bestyrelsen for Net​værket HH-Gruppen

  • Mikkel Wrang (C)

Bestyrelsen fo​r Hovedstadens Letbane I/S

  • Finn Rudaizky (O) - næstformand,
  • Jens Mandrup (F)

Bestyrelsen for Foreningen Copenhagen EU Office

  • Vakant - Region Hovedstaden har indstillet kandidat til udpegning på foreningens generalforsamling
  • Vakant - Region Hovedstaden har indstillet kandidat til udpegning på foreningens generalforsamling
  • Vakant - Region Hovedstaden har indstillet kandidat til udpegning på foreningens generalforsamling

Bestyrelsen for By- og Pendlerc​ykelfonden

  • Vakant - Region Hovedstaden har indstillet kandidat til udpegning v/ fondens bestyrelse 

Bestyrelsen f​or Gate 21

  • Özkan Kozak (A)

Bestyrelsen f​or Lokaltog A/S

  • Vakant - Region Hovedstaden har indstillet kandidat til udpegning på selskabets generalforsamling

III.B. Gymnasie​​​r, HF og VUC m.v.

Bestyrelsen for Rød​ovre Gymnasium

  • Bjarne Kaspersen (A) - pr. 1. maj 2018

Bestyrelsen for Esp​​ergærde Gymnasium og HF

  • Lars-Rosenørn-Dohn (A) - pr. 1. maj 2018

Bestyrelsen for HF-C​​entret Efterslægten

  • Henrik Rasmussen (Ø) - pr. 1. maj 2018

Bestyrelsen for ​​Gentofte HF

  • Esben Larsen (A) - pr. 1. maj 2018

Bestyrelsen for HF og V​UC Kbh. Syd​

  • Özkan Kozak (A) - pr. 1. maj 2018

Bestyrelsen for K​øbenhavns VUC

  • Rita Rahbek Russell (O) - pr. 1. maj 2018

Bestyrelsen for VUC Nordsjælland

  • Karina Rohrberg Jessen (V) - pr. 1. maj 2018

Bestyrelsen for Frederiksborg Gymnasium og HF

  • Caspar Lange Jensen (C) - pr. 1. maj 2018

Bestyrelsen for ​Frederiksværk Gymnasium og HF

  • Morten Lorenzen (B) - pr. 1. maj 2018

III.C. Social- og sund​hedsskoler, handelsskoler og tekniske skoler

Bestyrelse​​n for Social- og Sundhedsskolen i Brøndby, Gladsaxe og Herlev

  • Vagn Majland (A) - pr. 1. maj 2018

Bestyrel​sen for Bornholms Sundheds- og Sygeplejeskole

  • Anne-Lise Olsen (Ø) - pr. 1. maj 2018

Bestyrelsen for SOPU København & Nordsjælland

  • Trine Stougaard Madsen (F) - pr. 1. maj 2018

     

III.D. Erhvervsak​​ademier og professionshøjskoler

Bestyrelsen for Pr​ofessionshøjskolen København 

  • Vakant 

IV. Særlige o​​mråder

Repræs​​entantskabet for Bibliarium

  • Simon Fredsted Nørrelykke (C)

Regione​rnes Lønnings- og Takstnævn

  • Afventer Danske Regioner
  • Afventer Danske Regioner - stedfortræder

Særligt sa​​gkyndige retsmedlemmer

  • Vakant - Region Hovedstaden har indstillet kandidat til udpegning v/ præsidenten for Østre Landsret
  • Vakant 

V. ”Interne” udvalg ​​​(og følgegrupper)

1. Forretning​sudvalget

  • Sophie Hæstorp Andersen (A) - formand
  • Leila Lindén (A)
  • Lars Gaardhøj (A)
  • Flemming Pless (A)
  • Kim Rockhill (A)
  • Karin Friis Bach (B)
  • Per Tærsbøl (C)
  • Christoffer Buster Reinhardt (C)
  • Jens Mandrup (F)
  • Henrik Thorup (O)
  • Martin Geertsen (V)
  • Anne Ehrenreich (V)
  • Randi Mondorf (V)
  • Marianne Frederik (Ø) 
  • Martin Schepelern (Å)

2. Ståend​​​e udvalg 2018 - 2021 

Sundhedsudvalget

  • Leila Lindén (A) - næstformand   
  • Lars Gaardhøj (A)
  • Jesper Clausson (A)
  • Karin Friis Bach (B)
  • Christoffer Buster Reinhardt (C) - formand
  • Line Ervolder (C)    
  • Karoline Vind (F)
  • Niels Høiby (I)
  • Finn Rudaizky (O)
  • Christine Dal (V)
  • Annie Hagel (Ø)

Social- og Psykiatriudvalget

  • Hanne Andersen (A)      
  • Susanne Due Kristensen (A) - formand
  • Maria Gudme (A)
  • Karsten Skawbo-Jensen (C)
  • Peter Westermann (F)
  • Niels Høiby (I)
  • Henrik Thorup (O)
  • Marianne Frederik (Ø)
  • Martin Schepelern (Å) - næstformand

Udvalget for Forebyggelse og Sammenhæng

  • Flemming Pless (A)      
  • Jesper Clausson (A)
  • Annette Randløv (B)
  • Karsten Skawbo-Jensen (C) - næstformand
  • Jacob Rosenberg (I)
  • Freja Södergran (O)
  • Carsten Scheibye (V)
  • Torben Kjær (Ø)
  • Qasam Ahmad (Å) - formand

Erhvervs-, Vækst- og Forskningsudvalget

  • Lars Gaardhøj (A) - formand
  • Martin Baden (A)
  • Erik Rostell Gregersen (A)
  • Maria Gudme (A)
  • Stinus Lindgreen (B) - næstformand
  • Line Ervolder (C)
  • Peter Frederiksen (V)
  • Christine Dal (V)
  • Tormod Olsen (Ø)

Miljø- og Klimaudvalget

  • Kim Rockhill (A) - formand
  • Özkan Kozak (A)
  • Charlotte Holtermann (A)
  • Stinus Lindgreen (B) - næstformand
  • Peter Westermann (F)
  • Randi Mondorf (V)
  •  Tormod Olsen (Ø)      

  Trafikudvalget

  • Erik Rostell Gregersen
  • Martin Baden (A) - næstformand
  • Susanne Due Kristensen (A)
  • Christoffer Buster Reinhardt (C)
  • Jens Mandrup (F) - formand
  • Freja Södergran (O)
  • Martin Geertsen (V)
  • Anne Ehrenreich (V)
  • Tormod Olsen (Ø)       

3. Særlige udvalg 2018 - 2021

Udvalget for værdibaseret Styring​​

  • Özkan Kozak (A) - næstformand
  • Hanne Andersen (A)
  • Karin Friis Bach (B) - formand
  • Karsten Skawbo-Jensen (C)
  • Karoline Vind (F)
  • Jacob Rosenberg (I)
  • Freja Södergran (O)
  • Carsten Scheibye (V)
  • Annie Hagel (Ø)
  • Qasam Ahmad (Å)

SP-Dialogforum​​

  • Sophie Hæstorp Andersen (A) - mødeleder
  • Karin Friis Bach (B)
  • Christoffer Buster Reinhardt (C)
  • Jens Mandrup (F)
  • Jacob Rosenberg (I)
  • Henrik Thorup (O)
  • Martin Geertsen (V)
  • Marianne Frederik (Ø)
  • Martin Schepelern (Å)
  • Jens Højberg - YL
  • Søren Thinus Just Christensen - YL
  • Jeannett Lauenborg - FAS
  • Peer Eske Jensen - FAS
  • Birgit Plough - Jordemoderforeningen
  • Maja Susanne Winther-Dahl - Jordemoderforeningen
  • Arne Olsen - FOA
  • Iben Nielsen - FOA
  • Ditte Bredahl Adsersen - HK
  • Lyng Grundtvig - HK
  • Maria Natalia Barrios Marino - DSR
  • Jørn Nørby Thomasen - DSR
  • Kai Nørrung - Patientinddragelsesudvalget
  • Birger Breum - Amager-Hvidovre Hospital
  • Peter Kampmann - Rigshospitalet
  • Ditte Gry Strange - Rigshospitalet
  • Vicedirektør Peter Treufeldt
  • Vicedirektør Susanne Poulsen
  • Vicedirektør og CMOI Gitte Fangel
  • Vicedirektør Pia Kopke
  • Centerdirektør Anne Skriver
  • Centerdirektør Martin Magelund
  • Datachef Nina Bonnevie 
  • Regionsdirektør Hjalte Aaberg
  • Koncerndirektør Svend Hartling
  • Der udestår fortsat udpegninger af repræsentanter fra Patientinddragelsesudvalget og Regionshandicaprådet .

Udvalg til forberedelse af Den Regionale Vækst- og Udviklingsstrategi 2019-2022​​

  • Sophie Hæstorp Andersen (A) 
  • Lars Gaardhøj (A)
  • Martin Baden (A)
  • Kim Rockhill (A)
  • Stinus Lindgreen (B)
  • Line Ervolder (C)
  • Jens Mandrup (F)
  • Hertil kommer de 5 medlemmer af Vækstforum Hovedstadens formandskab udover vækstforums formand Sophie Hæstorp Andersen. 

Forhandlingsgruppe til afholdelse af forhandlingsmøder med PLO​​

  • Sophie Hæstorp Andersen (A) - formand
  • Karin Friis Bach (B)
  • Christoffer Buster Reinhardt (C)
  • Niels Høiby (I)
  • Henrik Thorup (O)

4. Følgegrupper vedrørende kvalitetsfondsbyggerier

Det Nye Rigshospital:

  • Leila Lindén (A) - formand
  • Flemming Pless (A)
  • Stinus Lindgreen (B)
  • Line Ervolder (C)
  • Jacob Rosenberg (I)
  • Anne Ehrenreich (V)

Nyt Hospital for Børn, Unge og Fødende v/ Rigshospitalet:

  • Leila Lindén (A) - formand
  • Erik Gregersen (A)
  • Line Ervolder (C)
  • Peter Westermann (F)
  • Niels Høiby (I)
  • Anne Ehrenreich (V)

Nyt Hospital Herlev:

  • Martin Baden (A)  
  • Özkan Kocak (A)  
  • Annette Randløv (B)
  • Henrik Thorup (O)
  • Randi Mondorf (V) - formand
  • Torben Kjær (Ø)
  • Følgegruppen fungerer samtidig som følgegruppe for opførelsen af ny bygning til Steno Diabetes Center Copenhagen. 

Nyt Hospital Hvidovre:

  • Erik Gregersen (A) - formand
  • Hanne Andersen (A)
  • Christoffer Buster Reinhardt (C)
  • Jens Mandrup (F)
  • Martin Geertsen (V)
  • Marianne Frederik (Ø) - formand

 Ny Retspsykiatri Sct. Hans:

  • Hanne Andersen (A)
  • Maria Gudme (A)
  • Finn Rudaizky (O) - formand 
  • Marianne Frederik (Ø)
  • Annie Hagel (Ø)
  • Martin Schepelern (Å)

Nyt Hospital Nordsjælland:

  • Kim Rockhill (A) 
  • Susanne Due Kristensen A)
  • Per Tærsbøl (C) - formand
  • Freja Södergran (O) ​
  • Peter Frederiksen (V)
  • Qasam Ahmad (Å)

Nyt Hospital og Ny Psykiatri Bispebjerg:

  • Lars Gaardhøj (A) - formand
  • Hanne Andersen (A)
  • Karsten Skawbo-Jensen (C)
  • Karoline Vind (F)
  • Christine Dal (V) 
  • Martin Schepelern (Å)
  • Følgegruppen fungerer samtidig som bedømmelseskomité for projektkonkurrencen om Akuthuset, Nyt Hospital Bispebjerg.

Nyt Hospital Glostrup:

  • Özkan Kocak (A) – formand
  • Jesper Clausson (A)
  • Christoffer Buster Reinhardt (C)
  • Peter Westermann (F)
  • Carsten Scheibye (V)   
  • Annie Hagel (Ø)

 

18. maj 2018, FR


Redaktør