Gå til hovedindhold

​​​​

Chefbioanalytiker: Proces, forberedelse og transparens

Nå, ja – Gud ja, vi har jo fået nyt system." Sådan lyder reaktionen fra Ida Robsøe, chefbioanalytiker på Afdeling for Klinisk Fysiologi og Nuklear Medicin på Rigshospitalet, da LEDEREN spørger, til erfaringerne med at indføre det nye billedsystem RIS/PACS.​
Vent...
​Af Annette Precht-Sparre

I november 2023 gik afdelingen på Region Hovedstadens nye billeddiagnostisk IT-system RIS/PACS, og ifølge chefbioanalytikeren var det stort set glemt, da man havde passeret nytår.

"Men det var et KÆMPE stort arbejde for mange medarbejdere og ledere i afdelingen og i CIMT, men det er også blevet virkelig, virkelig godt, selv om der stadig er ting man arbejder med."

Opskriften på succesen er for hende; processtyring, forberedelse og transparens – som i virkeligheden også kunne hedde ledelsesmæssigt mod.

"Allerede tre måneder inden implementeringen havde vi afdelingsmøder, hvor vi var tydelige om det, der ville blive svært og kræve nye arbejdsgange. Det gav tid nok til at lufte frustrationer og tale om, hvad man så gør. Hvordan skal man forstå en ny arbejdsgang?"

Som leder har hun lagt vægt på at være transparent og modig om det svære, men samtidig indgyde tillid til, at der var nogen, der nok skulle få medarbejderne godt igennem forandringen. Og i den sammenhæng har hun kæmperos til programmet og deres forberedelse.

"Folkene fra programmet har haft en meget praktisk tilgang til den store forandring, vi alle skulle igennem. Det matcher godt min egen tilgang. Udover tydelig kommunikation, skal man som leder sørge for, at der er de rette ressourcer til uddannelse, og så betyder det altså også noget, at der er tænkt på noget så lavpraktisk som udstyr, lokaler og forplejning."

Ida Robsøe afslører, at der blev indkøbt 30 kilo slik (til 200 medarbejdere!) til den weekend, hvor afdelingen gik på systemet.

"Som leder kan man godt signalere, at det her bliver hårdt - men også sjovt. Når man går i krig, kan det lige så godt være i feststemning."

Hvis hun skal give et godt råd med videre, så bliver det; hyr en projektkoordinator.

"Det var altså guld værd for os. Vi fandt selv en ekstern, men måske kunne det være en del af et fremtidigt forandringsprogram, at man fik en projektkoordinator med i pakken."

 

 

 

 



Redaktør

Kommentarer 

Du skal være logget ind for at benytte denne funktionalitet.

Opret profil
RSS kommentarspor Tilmeld kommentarspor

 

Klik for at scrolle op eller ned p� siden G� til toppen af siden