Hvert hospital i Region Hovedstaden er i gang med at se på, hvordan vi klogt og effektivt kan sætte ind, så grøn omstilling går hånd i hånd med klinisk kvalitet og patientsikkerhed – og en travl hverdag. Der skal kigges på produkter, arbejdsgange og patientforløb for at se, om noget kan gøres enklere.
Hospitalerne iværksætter, som en del af regionens klimaprogram Grøn2030, en række større indsatser. Men på de enkelte afdelinger er mange medarbejdere også gået i gang. Og det kalder på ledelse, fordi medarbejdernes indsatser kan gøre en vigtig forskel i det samlede CO2 regnskab. Som leder kan du sikre, at kræfterne bruges rigtigt.
I videoen nedenfor kan du høre regionens indkøbschef, Jens Brøndberg og Grøn2030 programleder, Lone Otte fortælle om arbejdet med den grønne omstilling i klinikken. Her kan du også blive klogere på din rolle og dine opgaver som leder i den grønne omstilling samt hvilke værktøjer, der bliver stillet til din rådighed.
Find svar på dine egne og medarbejdernes spørgsmål
Hvem har besluttet, at vi skal arbejde med grøn omstilling, hvordan skal vi finde tid til det, og hvad gør andre regioner og hospitaler? Det er blot nogle af de spørgsmål, som du kan møde fra dine medarbejdere. Heldigvis er der hjælp til svar på intranettet. Her kan du finde en række spørgsmål og svar, som kan hjælpe dig i dialogen med medarbejderne om arbejdet med den grønne omstilling.
Der er også svar på nogle af de spørgsmål, som du selv måtte have som leder fx om, hvor du kan orientere dig om, hvad der foregår på dit hospital, og hvordan man tilrettelægger arbejdet med den grønne omstilling, så det ikke forstyrrer driften.
Spørgsmål og svar til ledere om den grønne omstilling på REGI – kræver adgang til Region H's netværk
Nye intrasider giver viden og værktøjer til den grønne omstilling på dit hospital
Grøn2030-programmet har netop lanceret et nyt område på intranettet, hvor man har samlet al information om, hvordan vi arbejder med grøn omstilling sammen med viden, værktøjer og uddannelsesmuligheder.
På intranettet finder du lige nu:
- Den Grønne Håndbog med køreklare indsatser, som er afprøvet af kolleger i andre afdelinger eller på andre hospitaler
- Viden om uddannelsesmuligheder
- Viden om grøn omstilling og regionens Grøn2030 program
- Information om hvordan der måles på CO2
- Kontaktinformation på regionens grønne eksperter, som gerne hjælper og vejleder, hvis I selv har en god grøn idé
- Informationer om lokale kontaktpersoner, netværk og aktiviteter er også på vej. Hold øje med siden – der kommer løbende mere info.
På dit lokale intranet er siderne suppleret med information og tiltag, som er særlige for netop jeres hospital, virksomhed eller for koncerncentrene. Du finder siderne om 'Grøn omstilling' under menupunktet 'Organisation'. Der vil løbende komme flere informationer på siderne.
Se dine lokale grønne intranetsider her – kræver adgang til Region H's netværk