Gå til hovedindhold

​​​

Samarbejdet giver en bedre forståelse for hinanden

Det første hold på Det Nationale Ledelsesprogram er kommet godt fra start. Her arbejder ledere på tværs af region, almen praksis og kommune sammen om en række udvalgte initiativer, der skal forbedre det tværgående arbejde med borgeren i fokus. Arbejdet på tværs giver både øjenåbnere og et værdifuldt netværk, fortæller to af deltagerne.
Vent...
Af Laura Weber
I september måned startede 160 ledere på tværs af region, kommune og almen praksis som det første hold på Det Nationale Ledelsesprogram. Det er et landsdækkende program, som har borgeren i fokus i det tværgående samarbejde på sundhedsområdet. Deltagerne bliver sat sammen i mindre teams, som skal arbejde indgående med en række forbedringsinitiativer udvalgt af lokale sundhedsklynger.

To af deltagerne er Helle Rabing, chefsygeplejerske på Medicinsk afdeling i Glostrup, og Helle McNulty, Farmaceutisk chef​ hos Region Hovedstadens Apotek. Deres team arbejder med IV-behandling af borgere i eget hjem, et emne de begge har indgående kendskab til fra deres daglige arbejde. Teamets øvrige deltagere kommer fra henholdsvis kommune, en klinisk afdeling på Rigshospitalet og den Fælles Akutfunktion. 

”Vi går til arbejdet som fem detektiver og undersøger de udfordringer, vi møder set fra hvert vores perspektiv. IV-behandling bliver gjort på én måde på afdelingen og en anden i hjemmet, og ud fra vores fælles erfaringer forsøger vi at finde holdbare løsninger. Samarbejdet på tværs har uden tvivl givet en bedre forståelse for hinanden og for kompleksiteten på området,” fortæller Helle Rabing.

Udgangspunkt i konkrete problematikker

Det Nationale Ledelsesprogram er ikke en traditionel ledelsesuddannelse. Det er derimod en indsats, hvis formål er at ruste hele organisationen til og at forbedre borgerforløb på tværs. Udover forbedringsinitiativet for IV-behandling i hjemmet, arbejder de øvrige teams med indsatser som eksempelvis: rette borger i rette seng, palliative forløb samt bedre flow i indlæggelse og udskrivning.  

Initiativerne er udvalgt af lokale sundhedsklynger og tager udgangspunkt i eksisterende problemstillinger eller kendte behov på et givent område. Ved at sammensætte dygtige ledere på tværs til at bringe deres fælles erfaringer og faglige viden i spil, er hensigten at finde forslag til løsninger, som bliver belyst fra og tilgodeser mange aspekter. Det kan fremskynde konkrete resultater efterfølgende, hvilket både vil være til gavn for deltagernes hjemmeorganisation og i sidste ende for borgeren. 

Se tingene fra hinandens perspektiv

I Helle Rabing og Helle McNultys team bringer alle deltagere egne erfaringer og konkrete problemstillinger fra respektive arbejdsområder med til bordet, når ’de fem detektiver’ arbejder på at finde de bedste løsninger for deres felt. 

Særligt har samarbejdet på tværs af sektorer ført til flere øjenåbnere for deltagerne. For hvor et kommunalt regelsæt om IV-behandling af borgere kan føre til frustration på de medicinske afdelinger og på apoteket, har både Helle Rabing og Helle McNulty fået en bedre forståelse for, at økonomi og mere omstændige arbejdsgange kan gøre det svært at lave brede aftaler. 

Som et eksempel nævner Helle McNulty den problematik, farmaceuter og hjemmepleje oplever, når IV-behandling i hjemmet bliver bremset af regler, som virker ude af trit med virkeligheden og kan opleves som et regulært benspænd. 

”Vi ved, at patienten har bedst af at få IV-behandling i eget hjem. Men når medicin med kort holdbarhed ikke kan opbevares i hjemmeplejen, kan det virke unødigt omstændigt. I samarbejdet har jeg set, at der jo er mange muligheder for, at tingene kan gå galt, og det er mere kompliceret end som så at standardisere komplicerede processer,” siger Helle McNulty. 

Et stærkt netværk

Deltagerne i Det Nationale Ledelsesprogram mødes ikke kun i deres teams. I løbet af programmets ti måneders varighed, er der indlagt seks fælles læringstræf. Her bliver deltagerne blandt andet undervist i forbedringsmodellen, visionsledelse samt ledelse af struktur og kultur. 

”Det er ikke som sådan ny viden for mig, men det giver mening at høre om værktøjerne og teorierne bag samlet som team. Det giver os en fælles referenceramme og grundlag at gå ud fra i vores videre arbejde med projektet,” forklarer Helle Rabing. 

Samarbejdet har ikke kun ført til en bedre forståelse for hinandens arbejdsprocesser, og hvorfor det er svært at få fremsat regelsæt, der kan udrulles til alle landets kommuner. Det har også givet værdifuld faglig sparring på tværs af sektorerne, et stærkt netværk, der allerede er kommet patienter til gode, fortæller Helle Rabing.

”Jeg oplevede, at en patient med en sjælden sygdom ville indlægges i Glostrup for at gøre det lettere at få besøg fra hendes ægtefælle. Jeg foreslog lægen, at patienten i stedet blev behandlet i hjemmet, hvilket var den bedste løsning for alle. Lægen kendte ikke til den mulighed, og det havde jeg heller ikke gjort, hvis det ikke havde været for mit netværk i teamet,” slutter hun. 



Redaktør

Kommentarer 

Du skal være logget ind for at benytte denne funktionalitet.

Opret profil
RSS kommentarspor Tilmeld kommentarspor

 

Klik for at scrolle op eller ned p� siden G� til toppen af siden