I Klinisk Farmaceutisk Ydelse arbejder Apotekets farmakonomer og farmaceuter tæt sammen om at servicere de forskellige hospitalsafdelinger i Region Hovedstaden med den rette medicin til det rette tidspunkt.
For Simon Schytte-Hansen og hans medarbejdere på Rigshospitalet har coronapandemien betydet, at der er kommet ekstra opgaver i form af dispensering af medicin til COVID-afsnittene på Blegdamsvej, da de er bemandet med sygeplejersker fra forskellige specialer med varierende erfaring med dispensering af medicin.
Det betyder, at andre opgaver i Klinisk Farmaceutisk Ydelse så som kliniske timer og medicingennemgang er blevet sparket til hjørne, og det begynder at gå medarbejderne og deres faglighed på. Også selvom de ved, at det er for en begrænset periode, og at deres bidrag omkring dispensering af medicin er værdsat.
Information overload og konstante ændringer
Da coronavirus ramte Danmark og ikke mindst sundhedsvæsenet i foråret 2020, var det en voldsom oplevelse og en stor omvæltning. Også for Simon Schytte-Hansen og hans lederkollegaer.
”Vi har skullet bruge noget ledelsesmæssig energi på de medarbejdere, der var nervøse, hvilket også har været meget naturligt. Der har vi som ledere også stået og famlet i forhold til, hvordan vi skulle håndtere de medarbejdere? I kombination med at vi blev bombarderet med information – nærmest på timebasis. Vi har jo som ledelse ikke kunne forberede os på situationen,” forklarer Simon Schytte-Hansen.
De mange udmeldinger var en stor ledelsesmæssig udfordring, fordi de gjorde det svært at lave aftaler og få etableret en ny hverdag for medarbejderne.
”Så havde man lavet aftaler med medarbejderne om, hvordan vi skulle gøre tingene nu. Og så kunne jeg gå tilbage til min plads, og så var der tikket noget nyt ind,” erindrer Simon Schytte-Hansen og fortsætter:
”Det har været en kæmpe udfordring! Men det har man ikke kunnet undgå.”
En midlertidig hverdag og bekymringer om fremtiden
”Lige nu har vi fundet en hverdag i det her. Men alle er godt klar over, at det er en midlertidig hverdag. Og vi håber på at kunne komme tilbage til vores rigtige hverdag - til det vi kender med de aftaler, som vi har med de forskellige klinikker,” siger Simon Schytte-Hansen.
Men det er ikke kun de ekstra opgaver, der tærer på Simon Schytte-Hansens medarbejdere:
”Der er rigtig mange medarbejdere, der har dårlig samvittighed over ikke at kunne levere det til afdelingerne, som vi faktisk har kontrakter på,” forklarer Simon Schytte-Hansen og uddyber:
”Det er en reel bekymring. Hvordan opleves det på afdelingerne, at vi - deres samarbejdspartner - forsvinder for et stykke tid eller er der færre timer om ugen? Hvordan anser de værdien af vores arbejde, når vi ikke er der? Hvilken betydning får det for Apotekets samarbejde med de enkelte afdelinger eller klinikker fremadrettet? Den konsekvens kender vi ikke endnu. Vi ved faktisk ikke engang, om der kommer en.”
Derfor har Simon Schytte-Hansen og afdelingslederkollegaen Ditte Toft Thygesen også haft en ledelsesmæssig opgave i at overbevise deres medarbejdere om, at de nuværende prioriteringer er nødvendige:
”Det har så været vores opgave at sige: ’Lige nu står vi i en anden situation. Det er helt ok, at vi ikke lever op til vores kontrakter. Vi er nødt til at bruge vores energi på COVID-opgaver’. Og det har ikke været helt let.”
Og samtidig skal han give dem håbet om, at hverdagen, som de kender den, vil vende tilbage på et tidspunkt:
”Det er altså en ledelsesmæssig udfordring at få forklaret og givet folk håbet på, at vi nok skal komme tilbage til sådan, som det var før. Heldigvis er prioriteringerne sket gennem god og tæt dialog med direktionen på Rigshospitalet. Det har faktisk været en rigtig god oplevelse.”
Medarbejderne løb foran – nu falder energiniveauet
For Simon Schytte-Hansen har coronapandemien allerede delt sig i flere etaper.
”I foråret var det hele meget medarbejderbåren. Der var en gejst og en holdånd, som jeg ikke havde oplevet før, som var rigtig positiv. Folk stod også klar til at byde ind på opgaverne. Nu er vægten ligesom tippet den anden vej, og det er mig, som siger: ’Vi skal bruge folk til den og den opgave’,” forklarer Simon Schytte-Hansen.
Og opgaverne bliver fortsat løst, men der er ingen tvivl om, at både ledere og medarbejdere er ved at være trætte.
”Selvfølgelig bliver vi ved, men der er også nogle, som er trætte nu. Det her betyder en masse ekstra arbejde for folk. Det skal der slet ikke være nogen tvivl om. Der har også været irriterede, frustrerede og utilfredse medarbejdere, hvilket jeg synes har været helt ok. Men samtidig har der også været medarbejdere, der har kunnet se, hvilken situation vi stod i. De har i den grad gjort det uoverskuelige muligt,” forklarer Simon Schytte-Hansen.
De mange og hyppige forandringer har tæret på energien, men de seneste uger har heldigvis været mere stabile for Klinisk Farmaceutisk Ydelse:
”Vi har fået lagt et skema for otte uger ad gangen. Så når medarbejderne går hjem fredag, så ved de godt, hvad de skal på mandag. Og på næste mandag. Det tror jeg har hjulpet,” konkluderer Simon Schytte-Hansen.
Der er tændt et lys
Som leder har det også været vigtigt for Simon Schytte-Hansen at gøre coronaindsatsen til en holdindsats:
”Vi har gjort rigtig meget ud af at understrege, at alle har bidraget til de her. Alle har løftet på hver sin måde. Det kan godt være, at man ikke har dispenseret medicin på COVID-afsnittene, men det er ikke specielt relevant. Så har man lavet noget ekstra af noget andet, for der har været behov for alle mand,” understreger Simon Schytte-Hansen.
Med vaccineudrulningen er der igen kommet nye coronaopgaver til Apotekets medarbejdere, men vaccinen giver også håb om, at hverdagen vender tilbage.
”Der var da nogle, der tænkte, at vaccineudrulningen var en ekstra opgave, og hvordan søren får vi klaret den oven i alt det andet? Men der er også tændt et lys. Pludselig har man kunnet se lyset for enden af tunnelen i det her,” siger Simon Schytte-Hansen.
Det lykkedes faktisk
Men coronaopgaverne har også vist Simon Schytte-Hansen, at både han og hans medarbejdere kunne løfte mere, end de havde troet var muligt:
”En ting, som jeg synes, har været udfordrende, og som er lykkedes, er det med at få presset noget ekstra ind i hverdagen, som de færreste har kunnet se, hvordan skulle lade sig gøre. Og det er lykkedes. Det har heller ikke været let. Men det er lykkedes, og det, synes jeg, er helt fantastisk.”
Men selvom tingene nu ser lysere ud, så mener Simon Schytte-Hansen, at det er vigtigt at sigte mod en hverdag, hvor man planlægger efter muligheden for en stigning i antallet af COVID-patienter.
”Vi kommer ikke af med det her, selvom alle bliver vaccineret. Så det handler om at planlægge, hvordan vi skal håndtere det her på lang sigt, og det skal blive hverdag.”