SÅDAN HAR DE GJORT
Identificering af områder med forbedringspotentiale
Hvert år gennemgår Gynækologisk-Obstetrisk Afdeling på OUH deres LUP-resultater for at identificere områder med forbedringspotentiale. LUP-resultaterne drøftes på driftsledermøder, oversygeplejerskemøder og i udviklingsforum, hvor det i fællesskab besluttes, hvilke områder der skal undersøges nærmere.
Når resultaterne peger på et behov for yderligere indsigt, udvikler afdelingen egne mindre spørgeskemaer – de såkaldte spotundersøgelser – som supplement til LUP. Det er udviklingssygeplejersken og oversygeplejersken, der i samarbejde udvikler spørgsmålene til de enkelte spotundersøgelser.

Spotundersøgelser giver et mere nuanceret billede på LUP-resultaterne
Spotundersøgelserne bruges til at få et tættere og mere afsnitsspecifikt indblik i udvalgte indsatser. Som et eksempel har tidligere LUP-resultater vist, at der var rum for forbedring af hjælp til amning og inddragelse i beslutninger under indlæggelsen på barselsafsnittet. Det førte til en spotundersøgelse, der gav et mere detaljeret indblik i netop disse forhold.
Undersøgelser over en kort periode
Spotundersøgelserne anvendes flere gange om året, både til at evaluere konkrete indsatser og til at belyse forbedringspotentialer i fx patientforløb, kvalitet og medarbejdertrivsel.
Spotundersøgelserne kører typisk over en kortere periode på fx 14 dage, hvor patienterne ved udskrivelse bliver spurgt af en koordinator – og ikke deres behandlende sygeplejerske – om de har lyst til at deltage. Koordinatoren viser patienten en udprintet QR-kode til et SurveyXact-spørgeskema, som de kan besvare direkte via deres telefon.
Hver undersøgelse består af omkring fire spørgsmål, som tager udgangspunkt i LUP-spørgsmål, men er mere afsnitsspecifikt formuleret. Fx er spørgsmålene om hjælp til amning og inddragelse afgrænset til barselsafsnittet. Spotundersøgelserne har typisk kommentarfelter efter hvert spørgsmål, så patienterne kan uddybe deres oplevelser. Det giver værdifulde indsigter, selv med et begrænset antal respondenter.
Eksempler på spørgsmål fra spotundersøgelse:
HVAD ER VÆRDIEN?
Kombinationen af LUP-resultater og spotundersøgelser har gjort det muligt at arbejde datadrevet, hurtigt og lokalt med kvalitetsforbedringer. Spotundersøgelserne giver et direkte billede af, hvordan patienterne oplever konkrete indsatser og gør det lettere at handle på resultaterne i hverdagen.
Arbejdet har blandt andet:
Skabt realtidsviden om effekten af lokale indsatser
Styrket ledere og medarbejderes ejerskab og engagement i forbedringsarbejdet
Givet patienter en tydelig stemme
Ført til konkrete forbedringer, herunder:
Undervisning og hands-on træning af patienter i amning
Udvikling af specialiserede kompetencekort om amning til patienter
Uddannelse af internationalt certificerede ammekonsulenter (IBCLC)
Indførelse af patienttavler, som styrker dialogen om indlæggelsesplanen mellem patienter og personale
Afdelingen peger på, at det kræver tålmodighed at se effekterne af arbejdet, fx tager uddannelse af certificerede ammekonsulenter tid, men bidrager til varige forbedringer.
Lyt med her, hvis du vil høre afdelingen fortælle om deres brug af spotmålinger.