Gå til hovedindhold

Chefens klumme: Ligestilling mellem kønnene – fra ord til handling?

​Snart er det forår igen og et år siden, at Europa gik i sin første lockdown på grund af covid-19. Meget har været svært, og heller ikke kampen for ligestilling mellem kønnene har haft de bedste vilkår trods den megen debat. Men sygdommens forløb og konsekvenser har givet uligheden ny opmærksomhed.

Vent...

​På et netop veloverstået bestyrelsesmøde i Greater Copenhagen EU Office blev det bemærket, at der var mange kvinder på billederne i vores nye Årsberetning 2020. Det havde jeg ikke tænkt over, men jeg synes, det er en interessant betragtning. Jeg har selv øje for ligestilling generelt, så det ikke kun er et emne, som får opmærksomhed den 8. marts og på Mors Dag. Men, der er langt igen. Det gælder globalt som lokalt, at diskrimination og undertrykkelse har alvorlige konsekvenser for kvinderne. FN's verdensmål nummer fem vedrører ligestilling mellem kønnene, og EU har integreret dette mål og de andre SDG'er i deres politikudvikling. Ligestilling og kønsperspektivet har således opmærksomhed i politikområder og tiltag. 

Dog er der stadig store forskelle i kønnenes muligheder på arbejdsmarkedet og i løn- og pensionsforhold. Corona-krisen synes desværre ikke at have været god for kampen for ligestilling på globalt plan – hverken ude på arbejdsmarkedet eller i hjemmene. UNDP's vurdering af pandemiens konsekvenser for kvinder er ikke opmuntrende læsning. Kvinder er overrepræsenterede og dermed mere udsatte i både sundhedssektoren og i sektorer umiddelbart påvirket af lockdown samt i uformelle ansættelsesformer uden socialt sikkerhedsnet. Hertil kommer umiddelbare effekter for kvinders helbred, uddannelse og kønsrelateret vold.

Europa-Kommissionens Ligestillingsstrategi 2020-25 breder sig over mange emner, sympatiske initiativer og målsætninger. Konkret afspejles det i EU's budget, hvor ligestillingsfremmende projekter vil blive støttet gennem EU-programmerne. På forskningsområdet ses det i udviklingen af ERA – det Europæiske Forskningsrum, med målsætninger i forhold til ligestilling i forskerkarriereudvikling, i beslutningstagning og i selve indholdet af forskningen. Corona-pandemien har bidraget med viden om, at kvinder og mænd reagerer forskelligt på infektioner og lægemidler samt nødvendigheden af tilhørende tilpasning i forebyggelse, medicinsk klinisk afprøvning og sygdomsbehandling.  

Også i Horizon Europe er ligestilling mellem kønnene en prioritet, hvor såkaldte Gender Equality Plans bliver en forudsætning for, at offentlige myndigheder, forskningsinstitutioner og videregående uddannelsesinstitutioner kan tage del i programmet. Hertil kommer en særlig indsats for at få kvinder i innovationsprojekter under EIC samt kønsbalance i evalueringspaneler og rådgivende fora. Det er mål, som kræver en stor og helhjertet indsats med masser af perspektiver i.

 

Birgitte Wederking

@birwed (holdninger er personlige)


Redaktør

Kommentarer 

Du skal være logget ind for at benytte denne funktionalitet.

Opret profil
RSS kommentarspor Tilmeld kommentarspor

 

Klik for at scrolle op eller ned p� siden G� til toppen af siden