Gå til hovedindhold

​Dorthe Prip Lahrmann og Helle Kjørup til New European Bauhaus-festival

Forårsfornemmelser og inspiration til bæredygtige og æstetiske omgivelser for alle

​En uge i april var Cinquantenaire-parken i Bruxelles omdannet til plads for konferencer og events, da New European Bauhaus-festival løb af stablen. Projektudviklere fra Østdanmark var rejst til Bruxelles for at blive inspireret, netværke og få nye ideer til bæredygtige, inkluderende og æstetiske løsninger. 

Vent...
Af Anna Rosenbæk Fynbo, Kommunikationskonsulent​

I et blomsterklædt Parc du Cinquantenaire i Bruxelles samledes arkitekter, forskere, innovatører, projektudviklere og mange flere til New European Bauhaus-festival, der satte fokus på, hvordan vi skaber og fornyr omgivelser, der er bæredygtige, socialt inkluderende og smukke – både at se på og være i.

Østdanmark var også repræsenteret, og to af dem var Dorthe Prip Lahrmann og Helle Kjørup fra Lolland Kommune, der havde taget turen til Bruxelles for at deltage. Dorthe Prip Lahrmann er fagkoordinator og arbejder specifikt med naturområder og landbrugsområder i kommunen, og Helle Kjørup er parkforvalter og arbejder blandt andet med driften af grønne områder, vandløb og skove.

Lolland Kommune er testområde i et netop ansøgt EU-projekt inden for cirkulær økonomi med fokus på, hvordan vi forbinder by og natur, og i forbindelse med ansøgningen, har de også modtaget 50.000 kroner fra Greater Copenhagen EU Office's forprojektordning. De deltog i løbet af dagene i flere konferencer for at få inspiration og blive klogere på, hvordan andre griber projektdelen an.

"Det hele kan godt føles lidt fluffy, og det vi sidder med i hverdagen, er meget hands-on. Det er helt ned på niveauet: Kan folk bruge den her sti eller ej? Så EU er meget langt fra vores hverdag," siger Helle Kjørup.

"Ingen af os har arbejdet med EU-projekter før, så det var også en introduktion til det her store EU-dyr", fortsætter Dorthe Prip Lahrmann.

Networking i Bruxelles


Og med hjælp fra Greater Copenhagen EU Office, blev dørene åbnet til netværk og aktører, der har arbejdet med lignende projekter.

"Vi mødte nogle folk, som vi ikke bare selv ville være gået hen til. Jeg er slet ikke vant til at netværke på den måde," fortæller Dorthe Prip Lahrmann. "Det er en hel ny måde at arbejde på for os, og jeg tror ikke, vi havde fået det samme ud af at komme til Bruxelles, hvis I ikke havde været der også".

"Fordi vi blev guidet så godt igennem i forhold til, hvordan det er at gå til events i Bruxelles, har vi også fået meget mere med hjem, som vi har kunnet bruge i vores EU-ansøgning. Og vi har for eksempel deltaget i et netværksmøde med én fra Oslo," supplerer Helle Kjørup.

"Det er også en måde at gøre sig interessant på. Der er ikke altid så mange, der ser mod Lolland for inspiration, men ved at engagere os mere i EU, kan vi vise, at vi også har potentiale," siger Helle Kjørup.

Rejsetilskud fra Greater Copenhagen EU Office


Muligheden for at tage til Bruxelles kom ikke mindst i stand ved hjælp af Greater Copenhagen EU Office's arrangementspulje, der giver økonomisk støtte til østdanske medlemmer, der enten vil afholde et EU-relateret arrangement i Danmark eller deltage i et event i Bruxelles – som for eksempel New European Bauhaus-festival.

"Jeg er ikke sikker på, at vi ville have kunnet tage af sted, hvis ikke vi havde kunne søge penge fra jer," siger Helle Kjørup.

Kunne du også tænke dig at deltage i et event i Bruxelles, eller går du med tanker om at stable et EU-arrangement på benene i Danmark? Så læs mere her


Redaktør

Kommentarer 

Du skal være logget ind for at benytte denne funktionalitet.

Opret profil
RSS kommentarspor Tilmeld kommentarspor

 

Klik for at scrolle op eller ned p� siden G� til toppen af siden