På en flot og klar forårsdag i marts mødtes de fem partnere i Web of LIFE-projektet fra kommunerne Næstved, Lolland, Guldborgsund, Kolding og Hushållningssälskapet Halland i Sverige på Næstved Rådhus til en projektworkshop faciliteret af Greater Copenhagen EU Office og South Denmark European Office.
Projektet ønsker først og fremmest at binde Natura 2000-områderne sammen, øge biodiversiteten i det åbne land og styrke forholdene for en lang række dyre- og plantearter i områderne ved at oprette biodiversitetskorridorer. Nogle af de arter, som projektet ønsker at fokusere på, er damflagermusen, stor kærguldsmeden og odderen.
Damflagermusen lever primært i hule træer og huse og jager insekter over søer, åer og saltvand. Derfor er det vigtigt med et rigt insektliv i skov- og vandområder. Et rigt insektliv kommer også stor kærguldsmed til gode, da guldsmeden lever af mindre insekter. For odderen er det vigtigt med uforstyrrede vandløb, søer og moser med gode skjulemuligheder i den grønne bevoksning.
Og det er ofte sådan, at når noget er godt for et dyr i én artsgruppe, er det godt for flere dyr i artsgruppen, og derfor vil en fokuseret indsats på at styrke biodiversiteten og lokale økosystemer i grønne og blå naturområder hurtigt komme en masse dyre- og plantearter til gode.
EU i kommunale dagsordner
Næstved Kommune er koordinator på projektet og har derfor det primære arbejde i at samle partnerne og koordinere ansøgningsarbejdet. Arterne og naturområderne er forskellige fra partner til partner, og derfor ønsker man at vise, at den samme metode kan virke på forskellige områder. Det kan komme naturområder på tværs af Europa til gode på lang sigt og går hånd i hånd med EU's overordnede målsætninger for natur og biodiversitet.
Det er på linje med EU's biodiversitetsstrategi for 2030, hvor et af målene er at styrke beskyttelsen af naturen og økosystemer gennem biodiversitetskorridorer som en del af et sammenhængende transeuropæisk netværk for beskyttede områder.
Rådgivning fra EU-kontorerne
I projektet er det fagpersoner i kommunerne, der sidder med den konkrete viden og bedst kender til kommunens områder og arter, samt de indsatser der kan komme dem til gode, og EU-kontorerne Greater Copenhagen EU Office og South Denmark European Office assisterer med ansøgningsarbejdet. Det gør vi ved at hjælpe med at konkretisere idéen, identificere de passende EU-programmer og spore ansøgningen ind på, hvad der lægges vægt hos EU, når ansøgningerne skal evalueres.
Workshoppen på Næstved Rådhus gav anledning til, at partnerne på tværs af kommuner og lande kunne mødes fysisk og snakke projektet igennem. Her sporede partnerne sig ind på, hvilke arter og områder, man vil have fokus på, hvad den røde tråd og fortælling i projektet skal være, og hvilke indsatser man vil benytte.
Projektets videre forløb
Projektpartnerne er lige nu i fuld gang med ansøgningsarbejdet med projektbeskrivelser, projektområder, indsatser, budgetter og alt det, der skal være på plads i sådan en ansøgning. Derfor kan projektet også ændre karakter undervejs, afhængigt af hvad der er muligt, og hvad partnerne bliver enige om.