Gå til hovedindhold

Samtalekonceptet 1813

​​I dette e-læringskursus kan du som ansat i Akuttelefonen 1813 lære om den nye måde at tage kald på. E-læringskurset gennemgår samtalekonceptets baggrund, formål og opbygning.

​Formål​​

​Formålet med e-l​​æringskurset er at digitalisere dele af et tilstedeværelseskursus, og tanken er, at e-læringens elementer skal kunne anvendes før fremmøde og ved behov for genopfriskning. 

Målgrup​pe

Målgruppen er alt personale i 1813, der skal oplæres i det nye samtalekoncept, samt nyansatte medarbejdere.

E-læringskursets opbygning​

Udover en gennemgang af samtalekonceptet med tilhørende cases og reflektionsspørgsmål er der fra alle sider i e-læringen adgang til en vidensbank, der kan bruges som opslagsværk.

1813´s nye samtalekoncept har definerede læringsmål, som også vil være læringsmålene i e-læringskurset:

  • At kende baggrund og formål med samtalekonceptet
  • At kende kerneopgaven
  • At forstå, hvorfor samtalekonceptet er relevant
  • At forstå hvorfor der investeres i en ny måde at tage kald på (struktur, korrekt visitation, kortere samtaletider)
  • At kende og kunne anvende trinene i samtalekonceptet, mindset og gennemgående elementer.

​Særskilt udarbejdes en interaktiv model af samtalekonceptet, der giver mulighed for at klikke rundt i samtalekonceptet. Den interaktive model gøres tilgængelig på medarbejdernes pc'er.

Tanken er, at denne løsning kan give medarbejdere i 1813 en hurtig løsning til at slå op i modellen ved tvivlsspørgsmål. 



Kurset er udarbejdet i samarbejde med Akutberedskabet, Akuttelefonen 1813.

Publiceret 2024


Sidst opdateret:
Redaktør
Klik for at scrolle op eller ned p� siden G� til toppen af siden