Af Trine Kit Jensen
Blandt de 43 fremmødte til Netværk på Tværs var der både gengangere og nytilkomne, herunder bl.a. e-læringsfolk fra alle regionerne og et par repræsentanter fra Københavns Politi.

Samtale ved netværksmødet - tv. ses sektionschef Peter Hultberg og th. e-læringsspecialist Søren Brink
E-læringsspecialist Søren Brink fra RegionH E-læring stod for dagens første oplæg, der handlede om brugen af animation i digital undervisning. Emnet er højaktuelt, fordi AI har gjort det lettere at producere animationsfilm, men Søren Brink hejste et lille advarselsflag og slog til lyd for, at man altid nøje skal overveje, hvornår dette greb er en god idé.
I forhold til, hvad der fungerer som animation, tog han afsæt i nogle af sine egne produktioner og viste bl.a. en film om hjernerystelse som illustration af, at animation kan være et stærkt læringsredskab, når det handler om at formidle noget, der ellers kan være svært at forklare. Han pegede også på, at animation kan være med til at fastholde opmærksomheden i digital undervisning, hvis den tilføjer et ekstra og måske poetisk lag til den læring, der skal formidles.

Emil Christian Nielsen Gram, e-læringsspecialist i Region Midtjylland, var næste mand på podiet. Han har med afsæt i videooptagelser af skuespillere bl.a. brugt AI til at skabe videocases med "syntetiske" patienter, der taler og agerer som rigtige mennesker. Fordelen ved det er bl.a., at det giver mulighed for cases, som ellers ofte må vælges fra af bl.a. etiske årsager, fx cases med børn eller andre sårbare personer. De AI-generede cases baseret på videooptagelser af skuespillere giver også fuld kontrol over, hvad der bliver sagt, og der skal ikke indhentes GDPR-samtykker som fra ægte patienter.
Emil Christian Nielsen Gram har også arbejdet med at kombinere AI og VR i en mareridtsagtig 360 graders video, som han viste i forbindelse med sit oplæg. Den illustrerer, hvordan det som patient opleves at have delir.
VR-baseret træning
Dagens sidste oplægsholder var kaptajn Bo Posselt Kristensen fra Hjemmeværnsskolen. Han fortalte om, hvordan man her udforsker, hvad VR kan anvendes til i forbindelse med træning og vedligeholdelse af færdigheder hos hjemmeværnsfolk, der er spredt over hele landet.

Det kan fx handle om VR-baseret træning i trafikregulering, brandundervisning eller skydetræning, der er fleksibel, fordi den kan finde sted, hvor hjemmeværnsfolkene befinder sig. I forhold til VR-skydetræning har det bl.a. været en udfordring at udvikle en løsning, der kan give en realistisk rekyl-effekt. Den er nu fundet og en VR-skydesimulator med danske skiver og scenarier, der også omfatter droneskydning, er nu færdigudviklet og klar til brug i både Hjemmeværnet og Forsvaret senere på året.
Efter hvert oplæg var der mange spørgsmål og refleksioner fra salen, og i de indlagte pauser og under frokosten var der rig lejlighed til at mingle og dykke yderligere ned i dagens emner.
Det næste møde i Netværk på Tværs finder sted til foråret - første mandag efter sommertidens begyndelse.
Hør et interview med to af deltagerne ved Netværk på Tværs
Hør to af deltagerne fortælle, hvad de fik ud af at deltage i Netværk på Tværs
Om Netværk på Tværs
Netværk på Tværs mødes 2 gange årligt – første mandag efter sommertid og vintertids begyndelse. Målgruppen er uddannelsesinstitutioner, som er interesserede i et netværk til kilde for erfaringsudveksling, samarbejde, udvikling og inspiration inden for læringsteknologiske problemstillinger samt viden om implementering af læringsteknologier.

Deltagere på efterårets netværksmøde
På netværksmødet var der udover repræsentanter fra RegionH E-læring deltagelse fra:
- Novo Nordisk
- Region Midtjylland, Center for E-læring
- Region Syddanmark, E-læring
- Læringsteknologi, Region Nordjylland
- Region Sjælland, Koncern Digitalisering
- Copenhagen Health Innovation, Region Hovedstaden
- Danmarks Fængsler
- Studieskolen
- Steno Diabetes Center, Cph
- Hjemmeværnsskolen
- Udviklings- og Forenklingsstyrelsen, Skatteministeriet
- Center for HR & Uddannelse, Region Hovedstaden
- FLUID (Foreningen for Fleksibel Uddannelse)
- Politiskolen
- SmartLearning, Ressourcecenteret
- Forsvarsakademiet
- Københavns Politi
- Økonomistyrelsen
- CAMES, Region Hovedstaden
- Campus for Psykiatrisk Simulation (CAPS), Region Hovedstadens Psykiatri.