Gå til hovedindhold

130 unge mødte op til arrangement i Skagen

Vent...

Den 11. april 2024 inviterede Ungdomsskolen, SSP, musikskolen, Ungdomshuset Sct. Laurentius og Kulturhuset Kappelborg - i regi af Vores Sunde Hverdag - til et arrangement for unge i Skagen.

Arrangementet var en succes med ca. 130 deltagende unge fra 5. klassetrin og opefter. De unge kunne afprøve forskellige fritidstilbud og aktiviteter til arrangementet og derved måske finde en ny interesse og et fællesskab, som er vigtig for at trives. Blandt andet var det muligt at lave bål, spille bold på en pannabane, skate, synge i kor, lave keramik, lave glaskunst og afprøve gaming, fransk- og politikundervisning.

Arrangementet er et blandt flere i Frederikshavn Kommune. Således har der tidligere været afholdt et lignende arrangement i Frederikshavn. Læs om ungebazaren i Frederikshavn her. Næste pop-up-arrangement vil formentlig finde sted i Sæby, men de nærmere detaljer er endnu ikke planlagt.

Læs LigeHer.nu's artikel om arrangementet i Skagen her. 


Redaktør

Kommentarer 

Du skal være logget ind for at benytte denne funktionalitet.

Opret profil
RSS kommentarspor Tilmeld kommentarspor

 

Klik for at scrolle op eller ned p� siden G� til toppen af siden